Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitapları ve Bibliyoterapi

Sonsuz mutluluk, farkındalık, çevremizdekiler ile etkili iletişim ve çaba harcamadan kolay yoldan başarılı ve zengin olmak. Bunları kim istemez ki? Tüm bunlar aslında sayıları her geçen gün artan kişisel gelişim kitaplarında vaat edilenlerden bir kaçı.

Bu kişisel gelişim kitapları da işin sadece bir boyutu. İnternet siteleri, dergiler, radyo ve televizyon programları, dersler, atölyeler, tavsiye köşeleri, akıllı telefon uygulamaları. Günümüzde artık kişisel olarak gelişmek her zamankinden çok daha kolay. Aslında kişisel gelişim kitapları okuma “bibliyoterapi” ile ilişkilidir. Bibliyoterapi terimi Yunan dilinden gelmektedir. “Biblion” (kitap) ve ”therapeo” (iyileşme) kelimelerinin birleşmesidir. Anlam açısından kelime “Kitap yoluyla iyileşme” demektir.

Yazınsal olarak nitelikli kitapların, insan psikolojisi üzerinde hem iyileştirici hem de kişide var olan bazı güçleri harekete geçirici özellikleri vardır. Edebiyat, zihnimizde yeni pencereler açarak yaşadığımız olaylara farklı biçimlerde bakmamızı sağlar. Okuduklarımız yoluyla, yaşamımızda duyabilme ve ulaşabilme olanağımız olmayan bir çok yaşantıya tanık olup, yeni bilgilere ulaşabiliriz. Bunlar kitapların inkar edilemez faydalarıdır.

kitap tavsiyeleri

Bibliyoterapi Sınıflandırması

  • Kendi kendine bibliyoterapi: Depresyon gibi akıl hastalıklarında, reçetesi kurgusal olmayan, tavsiye niteliğindeki kaynaklarla uygulanan bibliyoterapidir. Depresyon geçiren bir bireye depresyon hakkında bilgi veren bir kaynak tavsiye edilebilir. Böylelikle hasta hastalığının belirtilerini, sebeplerini, sonuçlarını, etkilerini, diğer hastaların yaşadıklarını, hastalığı hakkında daha ayrıntılı bilgileri öğrenir. Ayrıca sağlıklı bireyler açısından da durumun veya hastalığın bilinmesi mevcut durumu koruma, geliştirme ve iyileştirme açısından katkı sağlar.
  • Yaratıcı bibliyoterapi: Bu grupta roman, hikaye gibi kurgusal kaynaklar ve biyografiler yer alır. Bu sayede okuyucu özdeşim kurma (karakterlerle ve olaylarla), yansıtma (kendini başkalarında görmek), katarsis (kitaptaki olayları kendi başına
    geliyormuş gibi düşünme), içgörü kazanma (aitlik hissinin yaratılması) gibi aşamalarla, sahip olduğu sorunları aşabilir.
  • Resmi olmayan bibliyoterapi: Daha çok yaratıcı bibliyoterapiyi temel alarak okuma grupları ve kütüphanecilerden tavsiyelerle kaynaklara erişmeyi içerir.

Bibliyoterapi çeşitli uzmanlar tarafından birbirine yakın ya da farklı başlıklar altında benzer şekilde sınıflandırılmaktadır. Yukarıda listelediğimiz sadece bu sınıflandırmalardan bir tanesidir. Bu listeden de anlayabileceğimiz gibi kitap okumanın duygu durumumuz üzerinde önemli katkıları vardır. Ancak bu noktada hangi kitabı okuduğumuz da önemlidir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ve bilgi kaynakları düşünüldüğünde bibliyoterapi bir yerde bilgi ile iyileşme olarak da düşünülebilir. Bu da bizi kişisel gelişim kitaplarına “bilgi perspektifinde” bir kere daha yakından bakmaya zorlar.

Doğru Kişisel Gelişim Kitaplarının Seçimi Önemlidir

Fayda görmeyi amaçlıyorsak okuduğumuz kişisel gelişim kitabı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız gerekir. Bunun için araştırmacılar bazı önerilerde bulunmaktadır.

2007 yılının en çok satan kişisel gelişim kitaplarının başında Rhonda Byrne’ın kaleme aldığı “Secret” kitabı gelir. Bu kitap ile de okuyucu sözde çekim yasası ile tanışır. Bu yasa iyi düşüncelerin iyi şeyleri ve kötü düşüncelerin kötü şeyleri çekeceğini ifade eder. Elbette bir şeyi başarmak için somut adımlar atmadan iyi bir şeyin olmasını istemenin etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Karmaşık sorunlara basit yanıtlar vaat eden kişisel gelişim kitaplarına şüpheyle yaklaşmalıyız.

• Araştırmalarla desteklenen ve geçerli psikolojik değişim ilkelerine dayanan kitapları okuyun. Ayrıca, yazarın, ileri sürdüğü görüşlerini ve iddialarını destekleyen yayınlanmış araştırmalara atıfta bulunduğundan emin olun.
• Yazarın kimlik bilgilerini değerlendirin. Yazdığı konu hakkında yeterli mesleki eğitim ve uzmanlığa sahip olup olmadığını araştırın.
• Bir fobiyi beş dakika içinde iyileştirmek gibi çok zor sözler veren kitaplara karşı temkinli olun.
• Herkese uyan tek tip yaklaşıma sahip kitaplara itibar etmeyin. Öfkemizi bastırmamız ve gerekli yerde yansıtmamız gerektiğini iddia eden bir kitap ilişkinin karmaşıklığını ve özelliklerini hesaba katmaz ve bizi hatalı yönlendirebilir.
• Klinik depresyon, obsesif kompulsif bozukluk ve şizofreni gibi ciddi sorunlar söz konusu ile çözümleri kişisel gelişim kitapları okuyarak elde edemezsiniz. Bunun yerine profesyonel yardım almanız gerekir.

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu