Sinirbilim

Bilime Göre Hızlı Okuma Asla Mümkün Değildir

Hızlı okumanın neden mümkün olmadığını anlatmadan önce birlikte bir çalışma yapalım. Herhangi bir kitaptan bir sayfa açın. Telefonunuzdan kronometreyi ayarlayın ve sayfayı okumaya başladığınız anda çalıştırın, okumayı bitirdiğiniz anda durdurun. Artık okuma hızınızı hesaplayabilirsiniz. Okuduğunuz sayfada 200 kelime olduğunu kabul edersek sizin de bu sayfayı okumanız 40 saniye sürdüyse okuma hızınız 200 × 60 ÷ 40 yani dakikada 300 kelime olacaktır. Ortalama bir yetişkin 200 ila 300 kelime kadar okur. Sayfayı okumanız yalnızca 30 saniye sürdüyseniz, okuma hızınız etkileyici bir 200 × 60 ÷ 30= 400 olur ki bu da etkileyici bir sonuçtur.

Hızlı okuma tekniği uygulayıcılarının iddialarına göre, sayılar ölçümü kimin yaptığına bağlı olarak değişiklik gösterse de dakikada 3000 ile 10.000 kelime arasında bir yerde okuyabilirsiniz. Yani gerçek bir hızlı okuyucu olursanız az önce okuduğunuz sayfayı 3 ila 8 saniye arasında bir yerlerde tamamlayabilirsiniz! Kabul ediyoruz, günümüzde okunacak çok şey var ve daha hızlı okuma yeteneği hayat değiştirici olabilir. Sorun şu ki, anlam kaybı olmadan gerçekleştirilen bir hızlı okuma bilim tarafından desteklenmiyor.

Önemli Olan Hız mı Yoksa Okuduğunu Anlamak mı?

Çok hızlı okuyabildiklerini iddia eden insanların okudukları bilgilerin çok azını anladıklarını gösteren birçok çalışma var. Araştırmacılar yıllardır hızlı okumanın tam olarak ne olduğunu analiz etmeye çalışıyorlar. Florida Üniversitesi’nden George Spache bu araştırmacılardan biriydi ve 1962’de olağanüstü bir iddiayı değerlendirme görevini üstlendi.

1959’da, Washington DC’deki Evelyn Wood Okuma Dinamikleri Enstitüsü’nden Evelyn Nielsen Wood, herhangi birine okuma hızını on kat artırmayı öğretebileceğini iddia etmişti. Bu yöntem ile dakikada 8.000 ile 12.000 arasında bir hızla, tek bir bakışta bir sayfanın tamamının okunabileceğini iddia ediyordu. Bunun mümkün olabilmesi için önerdiği bir çok şeyin içinde en dikkat çekeni bir çok dilde yaptığımız gibi sayfayı soldan sağa değil, yukarıdan aşağıya doğru okumak vardı.

Spache, bu kadar hızlı okumanın mümkün olup olmadığını merak etti ve maksimum okuma hızının dakikada 900 kelime olacağını ve daha fazlasının anlamlı okuma olarak adlandırılamayacağını hesapladı. Hızlı okuma eğitimi alanların bile hızlarının normalin biraz üzerinde (400 – 600) okuyabildiğini buldu. Metni gözden geçirenler çok daha hızlıydı ancak bu kişilerde bilgilerin sadece yarısını kavrayabiliyorlardı. Elbette, Spache’nin hızlı okumanın çoğunlukla bir illüzyon olduğu iddiasına tüm araştırmacılar katılmadı. Aslında, Evelyn Wood 1959’da programını tanıttığından beri insanlar okuma dersleri, kitaplar ve uygulamalar satıyorlar.

Okuma Nasıl Gerçekleşir?

Okumanın da, düşünmenin de yaşı var

Okumanın, birden fazla zihinsel sistem arasında koordinasyon gerektiren karmaşık bir görev olduğunu biliyoruz. Önce kelimeyi görmelisiniz. Ardında anlamını ve onunla ilişkili diğer bilgileri (cümledeki gramer rolü gibi) anlamalısınız. Sonrasında kelimeyi cümlenin geri kalanı ile ilişkilendirmeli ve gözlerinizi nereye yönlendireceğinizi bilmelisiniz. Üstelik bunların hepsi çok hızlı bir biçimde gerçekleşmek zorunda. Gerçekten düşününce kolay bir süreç sayılmaz. Ancak beyin bu süreç neticesinde okuduğumuz şeyi anlayacaktır.

Kısacası okuduğunu anlamak, kelimeleri tanıma yeteneğidir. Bu nedenle göz hareketlerini ayarlamak daha hızlı okumanıza yardımcı olmaz. Ayrıca kelimeleri sırayla okumamız gerekir, bu nedenle soldan sağa sırasıyla değil farklı bir desenle okumak, okumayı hızlandırmak yerine muhtemelen daha da zayıflatacaktır. Gözlerimiz ileri geri hareketi boşa değildir, aslında metni tam olarak anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Hızlı Okuma İçin RSVP Tekniği

Daha yakın zamanlarda hızlı okuma tekniklerinde RSVP (Rapid Serial Visual Presentation) adı verilen yeni bir teknik ortaya çıkmış durumda. Bu teknik okuma hızında büyük artışlar sağlayacağını iddia etmekte. Uygulama, metni her seferinde yalnızca bir kelime olacak biçimde, belirli bir hızda birbiri ardına görüntülemeye dayanmakta. Bunun, gözlerinizi kaydırma ihtiyacını ortadan kaldırarak, gereksiz ve hatta rastgele hareketlerin sayısını azaltarak hızı arttıracağı iddia ediliyor. Merak ediyorsanız, çevrimiçi RSVP uygulamalarından birini bulun ve kendiniz deneyin. Ancak okuma uzmanlarının, önceki bir kelimeye geri dönemeyeceğiniz veya bir sonrakine bakamayacağınız için, bu tür okumanın daha kolay değil, daha zor olduğunu düşündüklerini unutmayın.

Kaynak:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Yola Kadıköy Anadolu Lisesi ile başladım. Ardından gelen tesadüfler, zamanında pek de sevmediğim, matematik ile yolumu kesiştirdi. Sonucunda Marmara Üniversitesinde İng. Matematik öğretmenliğinden mezun oldum. Zaman akıp gitti; bu süreçte ben de çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. Bu esnada da bol bol matematik ile ilgili serzenişlere şahit oldum. Ne yapmalı diye düşünürken, aklıma bu site fikri geldi. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ve özelinde matematiğe ilgiliyi arttırmaktı. Matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarının da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Yolumuz uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu