Ünlü Matematikçiler

Christine Ladd-Franklin: Erkek Egemen Matematikte Bir Mücadele Öyküsü

Matematik dünyasında iz bırakmış ama kadın olması nedeniyle hak ettiği başarıyı çok geç elde etmiş olan Christine Ladd-Franklin‘i tanıyalım…

1847 yılında doğan Christine Ladd-Franklin aslında doğduğu andan itibaren kadın mücadelesinin içindeydi. Çünkü annesi ve teyzeleri yaşadıkları döneme göre radikal sayılabilecek bir kadın hakları savunucusuydular.

Kadın erkek eşitliği konusunda küçük yaşlarda fikirlerini şekillendiren Ladd-Franklin’in gelecekte yüksek öğrenim görmeyi hedeflemesi tesadüf değildi.

Ladd-Franklin 12 yaşındayken annesi öldü ve annesinin ölümünden sonra birlikte yaşadığı babaannesi onun, mezun olduktan sonra evlenmek için çok yaşlı olacağı düşüncesi ile, üniversiteye gitmesini istemedi. Ladd-Franklin tartışmayla ilgili olarak günlüğüne “Beni destekleyecek bir koca bulamayacağım için kendime destek olmalıyım ve bunu yapmak için bir eğitime ihtiyacım var.” diye yazacaktı.

Vassar Kolejine kaydını yaptırdı ve bir yandan öğretmenlik yaparak parasını kazandı bir yandan da eğitimini tamamladı. 1869 yılında mezun oldu ve dokuz yıl kadar daha fen ve matematik öğretmenliği yaptı.

Ladd-Franklin’in matematik ve mantığa olan ilgisi mezuniyetten sonra gelişti. Matematikçi George B. Vose ile özel olarak çalışmaya başladı ve bu esnada çeşitli dergilerde yazıları yayınlanmaya başladı.

John Hopkins Yılları

John Hopkins Üniversitesi 1876 yılında erkeklere yönelik lisans üstü eğitim kurumu olarak açıldı. Ladd-Franklin, 1878’de C. Ladd adı altında Johns Hopkins’e başvurdu.

Mütevelli heyeti onun kadın olduğunu öğrendikten sonra başvurusu reddedildi ancak Ladd-Franklin’in çalışmalarına yayınladığı yazılardan aşina olan ve onu başvurmaya teşvik eden matematikçi James Joseph Sylvester, onları ikna etmeyi başardı. Ancak adı başlangıçta okulun resmi kayıtlarına alınmadı.

Christine Ladd Franklin
Christine Ladd Franklin

John Hopkins’de gösterdiği olağanüstü başarı sayesinde, ikinci yıl Kitty’nin mantıkçı Charles Pierce gibi hocalardan diğer dersleri de almasına izin verildi.

Sonunda Ladd-Franklin, mantıkçı Charles Sanders Peirce’in kurslarına da katılmaya başladı. Mantıktan çok etkilenen Franklin mantık üzerine hazırladığı tezini 1882’de bitirdi. Ancak, Johns Hopkins’den bir derece almadı.

Johns Hopkins’teki eğitiminin ardından Ladd-Franklin araştırmalarıne devam etti. Bu esnada da resmi bir fakülte pozisyonu veya maaşı olmaksızın Johns Hopkins ve Columbia Üniversitesi’nde dersler verdi.

Bu arada matematik hocası Fabian Franklin ile evlendi. Evlendikten sonra Ladd-Franklin renk kuramı ve görme ile ilgilenmeye başladı. Kocası ile birlikte 1891-1892 yılında Almanya’ya gitti ve burada George Elias Müller ve Hermann von Helmholtz ile konu ile ilgili çalışmalarını geliştirdi. Sonunda, evrime dayalı bir renk görme teorisini ortaya çıkardı. Yaptığı çalışmaların sonuçlarını American Journal of Psychology dergisinde yayınladı.

Christine Ladd Franklin
Christine Ladd-Franklin

Amerika’ya geri döndüklerinde Christine Ladd-Franklin John Hopkins’de ders verebilmesi için izin istedi. İsteği yine geri çevrildi. Yıllar sonra, 1904 yılında, John Hopkins onun mantık ve felsefe üzerine bir ders vermesine izin verdi. 1926 yılında John Hopkins Üniversitesi 1882 yılında tamamladığı tezinden dolayı Kitty’ye 79 yaşında Ph.D. derecesi verdi.

Yaptığı araştırmaları bir araya getiren en önemli eserlerinden biri, Color and Color Theories (Renk ve Renk Teorileri) isimli kitabı, 1929 yılında basıldı. Büyük sükse yaptı. Christine Ladd-Franklin 1930’da diplomasını aldıktan birkaç yıl sonra öldü.

Kaynak: That Time It Took a Student 44 Years to Get Her Degree because She Was a Woman;https://blogs.scientificamerican.com/roots-of-unity/that-time-it-took-a-student-44-years-to-get-her-degree-because-she-was-a-woman/

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.