Tıp ve Sağlık

Her Gün 10.000 Adım Atmanıza Gerek Yok!

Sağlığımız söz konusu olduğunda bazı söylemler gelenekselleşmiştir. Günde sekiz bardak su için. Sekiz saat uyuyun. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Günde iki bin kalori normaldir. Bunları yaparsanız sağlıklısınız demektir. Bu söylemler eşliğinde, akıllı cihazların ve adımsayarların hayatımıza girmesi ile beraber yapılması gerekenler arasına bir yenisi daha eklendi. Çoğu insan için yaklaşık 8 kilometre yürümeye eşdeğer olan bir gün içinde yaklaşık 10.000 bin adım atmak. 

Bir çok kişi de bu sayının nereden geldiğini sorgulamadan çaresiz kendisini 10.000 adım atmaya zorlarken buldu. Çoğu kişi, bu 10.000 adıma ulaşamadığını gördü. Sonucunda da bu durum motivasyon kaybına neden oldu. İnsanların sağlıklı yaşaması için yürümek elbette her zaman önemli bir faktördür. Ancak bu adım sayısının ne kadar olacağını kim belirledi?

Neyse ki bu soru Harvard Üniversitesi’nin T. H. Chan Halk Sağlığı Fakültesi’nde epidemiyoloji profesörü I-Men Lee’nin akılna gelmiş. Yaptığı araştırma sonucunda da aslında bu olayın 1965 yılında bir Japon şirketinin adımsayar cihazlarını satmak için verdiği isimden geldiği anlamış. Kısacası 10.000 adım kuralı, aslında bir pazarlama stratejisiymiş. Yani bu rakam, herhangi bir bilimsel kanıta dayanmıyor. Günümüzde bile, atılan adımla sağlık durumu arasındaki bağlantıyı araştıran çok az çalışma var.

10.000 Adım Kuralının Ortaya Çıkışı

Farklı yaş grupları için daha çok araştırma yapılması gerekiyor ancak yine de 10.000’in sihirli bir rakam olmadığını söylemek yanlış olmaz.

1965’te Yamasa Clock isimli bir Japon firmasının “10.000 adım ölçer” anlamına gelen Manpo-kei isimli bir kişisel fit ness adım sayacı icat etmişti. Japon alfabesinde 10.000 karakteri, yürüyen veya koşan bir insana benziyor. Bu yüzden Japon firmasının bu ismi ve rakamı kullandığını düşünülüyor. Profesör Lee bu rakamın sağlığa olan faydası ile ilgili ortada bir araştırma olmadığına dikkat çekiyor. Bilimsel olsun ya da olmasın, bu markalaşma ustalığı, yarım yüzyılda dünyayı dolaştı ve sonunda ceplerimize ulaştı. Pazarlama stratejisinin başarılı olduğu aşikar…

70 yaş üstü için sihirli rakam 7500 adım olabilir

Araştırmalarına devam eden Lee konu ile ilgili başka bulgulara ulaşmış. Örneğin 70’li yaşlardaki 16 bin kadın üzerinde günde atılan adım sayısı ile herhangi bir nedene bağlı ölüm ihtimali arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma yapmış. Gruptaki her kadın, bir hafta boyunca, uyanık oldukları saatlerde ne kadar hareket ettiklerini ölçen bir cihazla dolaşmış. Yaklaşık 4 yıl 3 ay sonra, kadınların 504’ü hayatını kaybetmiş. Ancak hayatta kalanların günlük attığı ortalama adım sayısı ise 5 bin 500 civarında olmuş.

Günde 4000 adım atmış olan kadınların hayatta kalma ihtimali 2 bin 700 adım atanlara kıyasla çok daha fazla olduğu görülmüş.. Orta yaşlı kadınlarda, 10.000 adımın yarısı kadar adım atılsa bile (4.400 civarı) ölüm riskinin düştüğünü anlaşılmış. Ancak adım sayısı 7.500’ün üzerine çıktığında ise, herhangi bir fark ortaya çıkmamış.

Elbette bu araştırmanın tartışmalı tarafları da mevcut. Kadınlar daha fazla adım attığı için daha sağlıklı olmuş olabilir. Veya zaten daha sağlıklı oldukları için daha fazla adım atmış olabilirler. Ancak kesin olan bir şey var ki yürümek sağlığımız açısından faydalı. Ancak yürüme eylemini bir üst sınır koyarak sınırlandırmanın sağlığımız açısından belirgin bir faydası olmayacağı gibi psikolojik açıdan da yıpratıcıdır.

10 bin adım hedefi her gün başarmak için yüksek bir hedeftir. Bu yüzden bazı insanları harekete geçmemeye itebilir. Ayrıca sürekli adım saymaya odaklanmak, yürüyüşten zevk almayı engelleyebilir. Eğer adım saymak sizi motive ediyorsa attığınız adımları sayın. Ama 10.000 adım hedefiyle ilgili özel bir durum olmadığını akılda bulundurun. Size uygun hedefi kendiniz belirleyin.

Kaynak:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu