Tıp ve Sağlık

Her Gün 10.000 Adım Atmanıza Gerek Yok!

Sağlığımız söz konusu olduğunda bazı söylemler gelenekselleşmiştir. Günde sekiz bardak su için. Sekiz saat uyuyun. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Günde iki bin kalori normaldir. Bunları yaparsanız sağlıklısınız demektir. Akıllı cihazların ve adımsayarların hayatımıza girmesi ile beraber yapılması gerekenler arasına bir yenisi daha eklendi. Çoğu insan için yaklaşık 8 kilometre yürümeye eşdeğer olan bir gün içinde yaklaşık 10.000 bin adım atmak. Bir çok kişi de bu sayının nereden geldiğini sorgulamadan çaresiz kendisini 10.000 adım atmaya zorlarken buldu. İnsanların sağlıklı yaşaması için yürümek her zaman önemli bir faktördür, ancak bu adım sayısının ne kadar olacağını kim belirledi? Neyse ki bu soru Harvard Üniversitesi’nin T. H. Chan Halk Sağlığı Fakültesi’nde epidemiyoloji profesörü I-Men Lee’nin akılna gelmiş. Yaptığı araştırma sonucunda da aslında bu olayın 1965 yılında bir Japon şirketinin adımsayar cihazlarını satmak için verdiği isimden geldiği anlamış.

10.000 Adım Kuralının Ortaya Çıkışı

Kısacası 10.000 adım kuralı, aslında bir pazarlama stratejisiymiş. Japon araştırmacılarla yaptığı görüşmelere dayanan Lee, Japonca’da “10.000” yazmak için kullanılan karakterin yürüyen bir adama benzediği için üründe bu ismin seçildiğini düşünüyor. Kendisinin bildiği kadarıyla bu rakamın sağlığa olan faydası, araştırmalarla doğrulanmış değil. Bilimsel olsun ya da olmasın, bu markalaşma ustalığı, yarım yüzyılda dünyayı dolaştı ve sonunda ceplerimize ulaştı. Pazarlama stratejisinin başarılı olduğu aşikar…

70 yaş üstü için sihirli rakam 7500 adım

Araştırmalarına devam eden Lee, 70’li yaşlardaki 16 bin kadın üzerinde günde atılan adım sayısı ile herhangi bir nedene bağlı ölüm ihtimali arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma yaptı. Gruptaki her kadın, bir hafta boyunca, uyanık oldukları saatlerde ne kadar hareket ettiklerini ölçen bir cihazla dolaştı. Daha sonra da ekip bir süre gözlem yaptı. Yaklaşık 4 yıl 3 ay sonra, kadınların 504’ü hayatını kaybetmişti. Hayatta kalanların günlük attığı ortalama adım sayısı ise 5 bin 500 civarındaydı. Günde 4000 adım atmış olan kadınların hayatta kalma ihtimali 2 bin 700 adım atanlara kıyasla çok daha fazlaydı. Aradaki 1300 adımlık farkın ömrün uzunluğu bakımından bu kadar etkili olması oldukça şaşırtıcıydı. 7 bin 500 adımdan sonrası ise ömrü uzatma bakımından bir fark yaratmıyordu.

Elbette bu araştırmanın tartışmalı tarafları da mevcut, kadınlar daha fazla adım attığı için daha sağlıklı olmuş olabilir veya zaten daha sağlıklı oldukları için daha fazla adım atmış olabilirler. Ancak kesin olan bir şey var ki yürümek sağlığımız açısından faydalı. Ancak yürüme eylemini bir üst sınır koyarak sınırlandırmanın sağlığımız açısından belirgin bir faydası olmayacağı gibi psikolojik açıdan da yıpratıcı olabilir. 10 bin adım hedefi her gün başarmak için yüksek bir hedef olarak görülüp bazı insanları harekete geçmemeye itebilir. Ayrıca sürekli adım saymaya odaklanmak, yürüyüşten zevk almayı engelleyebilir. Eğer adım saymak sizi motive ediyorsa attığınız adımları sayın, ama 10.000 adım hedefiyle ilgili özel bir durum olmadığını akılda bulundurun. Size uygun hedefi kendiniz belirleyin.

Kaynak:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.