Psikoloji

Grafoloji Nedir? El Yazısı ile Kişilik Analizi Yapmak Mümkün müdür?

Okült sözcüğü gizli anlamına gelir. Bugün okul, kolej ya da üniversitelerde öğretilmeyen konuları genel olarak okültizm terimi altında gruplandırılır ve bunlar çoğunlukla bilim dışı olarak kabul edilmektedir. El yazısı analizi ile kişilik özelliklerinin belirleneceğini söyleyen grafoloji de bu gruba dahildir. 20. yüzyılda bir miktar destek almasına rağmen, günümüzde grafolojiyi destekleyen çok az bilimsel kanıt bulunmaktadır.

el yazısı kişilik
El yazısını analiz etme sürecine grafoloji denir. Ayrıca grafoloji bir çok kişi tarafından sözde bilim olarak kabul görür. l yazınızın şekli kişiliğinizi tanımlamaz; Grafoloji, el falı ve astroloji ile aynı gruba aittir.

Grafoloji (bazen grafoanaliz olarak da adlandırılır), el yazısından kişilik yorumlaması yapmayı amaçlar ve temelini hepimizin el yazısının birbirinden farklı olmasından alır. Bu tip analizlere göre, örneğin yazınızda harfleri büyük yazarsanız bu dışadönük, küçük yazarsanız da içedönük olduğunuz anlamına gelir. Kötümserseniz, hayata karşı tutumunuzu değiştirmek için cümlelerinizi yukarı doğru bir eğimle yazmaya başlamaktan başka bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Ancak el yazınız ile kişiliğinizi analiz etmek size mantıklı geliyorsa başka seçenekleri de deneyimlemek isteyebilirsiniz. Biraz daha zorlarsanız elinizdeki çizgiler, başınızdaki çıkıntılar (frenoloji), göbek deliğiniz (omfalomani), alnınızdaki kırışıklıklar (metoposkopi) gibi farklı analizlerle kişiliğinizi, karakterinizi ölçümlemeyi de deneyebilirsiniz.

Grafoloji Nedir? El Yazısı ile Kişilik Analizi Yapmak Mümkün müdür?
i veya j gibi harflerde kullandığınız noktalar iddiaya göre karakterinizi belirler. Örneğin bu noktayı yukarıya koyuyorsanız hayal gücünüz, nokta aşağıda duruyorsa organize ve empati yeteneğiniz gelişmiştir. Erteleyenler, noktaları sol tarafa doğru koyma eğilimi gösterirler. Çocuksu kişilik tipleri ise noktaları içi boş biçimde çizerler.

Grafoloji Hayatımıza Nasıl Girdi?

1575 yılında Juan Huarte de San Juan adındaki İspanyol bir doktor, el yazısı analizi üzerine muhtemelen ilk kitap olan  Examen de ingenios para las ciencias’ı yayınladı. İtalyan filozof Camillo Baldi, 1622’de konuyla ilgili başka bir kitap yazdı. Ancak bunun yaygınlaşması, 19. yüzyılda  Jean-Hippolyte Michon sayesinde olacaktı.

Grafoloji Nedir? El Yazısı ile Kişilik Analizi Yapmak Mümkün müdür?
Jean-Hippolyte Michon kaleme aldığı bu kitabı ile Grafolojinin babası ünvanını kazandı.

Konuyla ilgili birkaç makale yayınladı ve 1871’de Société Graphologique’i kurdu. Daha sonra, Fransa’yı ve diğer Avrupa şehirlerini gezerek konferanslar verdi ve grafoloji ile ilgili teorilerini tanıttı. Öğrencileri onun fikirlerini sürdürdüler ve el yazısını analiz etmenin bir yolunu bulduklarını düşündüler. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’ya ve Amerika’ya yayıldı ve giderek daha çok destek almaya başladı. Ancak ardı ardına yapılan araştırmalarda grafolojinin arkasında güvenilir bir kanıt bulunamadı.

Grafoloji yayıldıkça, frenoloji ve öjeni gibi diğer sahte bilimlere katıldı. Frenologlar, kafataslarının boyutunu ve beynin alanlarını ölçmenin karakteri belirleyebileceğini iddia etti. Frenoloji, Avrupa’nın diğer ırklar üzerindeki üstünlüğünü haklı çıkarmak için kullanıldı. 

Grafoloji, benzer şekilde sorunlu uygulamalarda rol oynadı. İngiliz gazeteci Thomas Byerley, yazı yazma eyleminin sahte olamayacağını ve bu nedenle suç ve akıl hastalığını belirlemek için kullanılabileceğini savundu. 20 yüzyıl boyunca, uygulama alanı azalsa da grafolojiye olan inanç devam etti. Grafoloji zaman içinde pazarlama sektöründe de kullanılmaya başlandı.

Grafoloji Neden Sahte Bir Bilimdir?

Grafoloji Nedir? El Yazısı ile Kişilik Analizi Yapmak Mümkün müdür?
El yazısı ile kişilik analizi kitapları, hangi faktörlere bakılacağını (ör. Boyut, eğim, bölge, baskı), hangi özelliklerin (ör. Mizaç, zihinsel, sosyal, iş ve ahlaki) ‘ortaya çıktığını’ açıklar. Ancak kişilik özelliklerinin tanımında aralarında bir tutarlılık yoktur. Her biri biraz farklı bir tarihe, yaklaşıma ve “teori” ye sahip çeşitli grafoloji okulları vardır.

Konu ile ilgili pek kontrollü bilimsel araştırma yapılmıştır. Örneğin bir tanesinde tüm katılımcılardan aynı cümleleri yazmaları ve grafologlardan bu yazıya dayanarak kişilik analizleri veya davranışsal tahminler sunmaları istendiğinde araştırmanın sonucu tesadüfi doğru bilgilerin ötesine geçemediklerini ortaya koymuştur.

1982 yılında yayınlanan ve 200’den fazla çalışma üzerinde kapsamlı bir meta-analiz yaptıktan sonra, grafologların kişilik özelliklerini tespit etme veya iş performansını tahmin etme konusunda açık bir biçimde başarısız olduklarını ispatlanmıştır. Bu çalışma 400’den fazla kez alıntılanmıştır.

Barack Obama’nın el yazısı ile ilgili yapılan bir analiz örneği.

1988’de yapılan bir araştırmada yazarlar, grafologların Myers-Briggs testindeki puanları tahmin edemediklerini kesin olarak gösterdi.  Buna rağmen giderek daha fazla şirket grafolojiyi kullanmaya başladı. Tekniğin cazibesi birçok kişi için, herhangi bir bilimsel kanıt olmamasına rağmen fazlasıyla güçlüydü. 

Bu arada önemli bir şeyi anımsatalım. Grafoloji başlığı altında bahsedilen şey ile adli bilimlerin bir suçluyu ya da bir suçu ayırt etmek için el yazısı analizi yapması aynı şey değildir. İkinci durum kişinin kimliğini belirlemek amacı ile yapılmaktadır. Ancak grafoloji kişilik belirleme ile ilgilidir.

El yazısı ile kişilik arasında kesin bir ilişki olmasa da araştırmalar el yazısı ile cinsiyet arasında bir ilişki olduğunu belirlemiştir.

Neden bu kadar çok insan ikna oldu?

Grafologların iddiaları, belirsiz olduklarında bile dikkate değer ölçüde özgün görünecektir. Son derece kişisel bir şeyin açığa çıktığı yönündeki yanlış algı Paul Meehl’in (1956) “P. T. Barnum Etkisi” olarak adlandırdığı şeyden kaynaklanmaktadır. 

Bu etki adını Barnum ve Bailey Sirki’ni kuran ünlü şovmen PT Barnum’dan almıştır. P.T Barnum “gösteri dünyasını” bir iş kolu haline getiren ünlü kişilerdendir. Kendisi hakkında daha fazla bilgi için 2017 yılında çekilen Muhteşem Showman isimli filme de göz atınız.

Barnum etkisi nedeniyle, genelliğinin farkında olsak bile, kendimiz hakkında okuduğumuz olumlu şeyler için hemen kişisel anlamlar çıkartır ve yazılanları onaylama eğilimi gösteririz. Barnum Etkisi altındaki milyonlarca insanın neden astroloji, fal, tarot kartları ve çevrimiçi kişilik testleri ile hala ilgilendiğinin bir cevabıdır. 

Bir çok kişinin gazetede burçlar kısmını gördüğü zaman okuma eğilimi göstermesinin nedeni de budur. Burçlardaki tanımlar genellikle jeneriktir. Komşunuza veya uzak kuzeninize de uyacaktır ve aslında bunu elbette temelde bunu bizde biliriz. Ama yine de okuduğumuz bilgileri kendimize uyarlamaktan geri kalmayız. Yani Barnum Etkisi iyi çalışır çünkü görece anlamsız bilgilerde bile anlam bulmada ustayız.


Kaynaklar ve ileri okumalar:

  • Is there any link between handwriting and personality?; Kaynak site: Scienc Focus. Bağlantı: Is there any link between handwriting and personality/
  • Gowda MR, Harish N, Aslam A, Padmanabiah M, Magaji R. Handprints of the Mind: Decoding Personality Traits and Handwritings. Indian J Psychol Med. 2015 Oct-Dec;37(4):409-12. doi: 10.4103/0253-7176.168580. PMID: 26702172; PMCID: PMC4676206.
  • SA French love affair… with graphology. Yayınlanma tarihi: 29 Nisan 2013. Kaynak site: BBC. Bağlantı: A French love affair… with graphology
  • Graphology is a pseudoscienc; Yayınlanma tarihi: 28 Ocak 2021; Bağlantı: Graphology is a pseudoscience/

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu