Psikoloji

Yoksa Siz de Bir Pluviofil misiniz?

Yağmur, doğanın bize sunduğu en güzel hediyelerden biridir. Bu nedenle hemen hemen herkes (yarasalar ve tilkiler hariç) yağışlı mevsimi sever. Yağmur edebiyatta ve sinemada da tekrarlanan bir konudur. Sesi birçok müzik bestesine bile ilham kaynağı olmuştur. Bu doğal olaya karşı özel bir hayranlık sergileyen insanlar da var. Onlara pluviofiller denmektedir.

pluviofil

Çoğu insan “pluviofil” kelimesini hiç duymamıştır. Bilimsel bir terim değildir. “Pluviofil” terimi, yağmur yağışına olan ilgi veya sevgiyi ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Bu terim, “pluvio” kelimesinden türetilmiştir, ki bu da Latince “yağmur” anlamına gelir. “Pluviofil” olarak tanımlanan bir kişi, yağmurun yağmasından hoşlanan, yağmurlu havalarda mutlu olan ve yağmur yağdığında huzur bulan kişi anlamına gelir.

Neden Kimi İnsanlar Yağmuru Normalden Fazla Sever?

Bunun nedenlerinden birisi yağmurun yere ilk çarptığı zamanki kokusu olarak bilinmektedir. Aslında yağmuru vazgeçilmez yapan şeylerin başında da bu koku gelir. Her ne kadar adına toprak kokusu, ya da yağmur kokusu desek de, literatürde bu kokunun adı petrikor olarak yer alır. Bu isim 1960’larda kokunun ardındaki olguyu incelemeye başlayan iki Avustralyalı bilim insanı tarafından ortaya atılmıştır.

Pluviofil nedir
Yağmurdan sonra ortaya çıkan bu koku, toprakta bulunan Streptomyces bakterilerinin, geosmin adlı organik bir bileşik salgılamalarından geliyor. Geosmin adı, eski Yunancada toprak anlamına gelen “geo” ve koku anlamına gelen “osme” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu kokuyu bizler parfümlerde bir bileşen olarak da kullanıyoruz. Kokunun ortaya çıkışının temel nedeni de canlı organizmaların bir önceki kurak mevsimde hayatta kalmak için ürettikleri bileşiklerdir.

Yağmurun bu gizemli kokusu hepimiz açısında etkileyici olsa da kimi kişiler için yağmur farklı bir anlam taşır. Örneğin, “Yağmuru seviyorum. Islak sokakların kokusunu seviyorum. Çatıya çarpan yağmur damlalarının sesini seviyorum. Gökyüzünün griliğini seviyorum” gibi cümleleri sık sık söylüyorsanız siz de o kişilerden biri yani bir Pluviofil olabilirsiniz.

Kimi insanların yağmurdan aşırı biçimde hoşlanmasının nedeni tam olarak bilinememektedir. Hava durumu ve insanların buna nasıl tepki verdiğini açıklamaya çalışan birden fazla teori olmasına rağmen, davranış bilimciler bu soruya kesin bir cevap bulamamışlardır.

Pluviofil nedir
Yağmur sesi, doğanın bir parçası olan birçok insan için sakinleştirici bir etki yaratır

Mevsimsel duygulanım bozukluğu, mevsim değişikliğinin tetiklediği bir tür depresyondur. Genellikle belirtiler sonbahar veya kış aylarında başlar. Bu durum, mevsimsel duygudurum bozukluğunun gözükür. Yani kimi kişiler kış değil onun yerine güneşli yaz aylarında kendilerini daha depresif hissedeceklerdir. Yani aslında insanlar farklı hava koşullarıyla duygusal olarak bağlantı kurar. Bunun sonucunda hava durumu iyi veya kötü hatıraları tetikler ve bu da bireyin ruh halini belirler.

Ayrıca yağmurun düşme sesi, beyaz gürültü olarak adlandırılan düzensiz seslerden birine benzer. Beyaz gürültü, birçok insan için dikkat dağıtıcı gürültülerin maskelemesine yardımcı olur. Bu da stresi azaltabilir.

Sizi Bir Pluviofil Yapan İşaretler Nelerdir?

Pluviofiller yağmurla ilgili her şeyden keyif alırlar. Öncelikle yağmur damlalarının düşüşünü doğrudan veya pencerelerden izlemeyi severler. Nitekim yağmurun seyrini izlemek, her damlanın pencere camında izlediği yolu takip etmek, yere nasıl çarptığını görmek onlara büyük bir huzur ve neşe duygusu verir. Dahası, onların doğayla barışmalarına ve kendilerine bir anlık duraklama ve düşünme fırsatı vermelerine olanak tanır.

yağmuru sevmek

Sadece izlemekle de kalmazlar. Yağmurda ıslanmaktan keyif alırlar. Yağmuru hissetmek bu kişilerin kendilerini daha özgür hissetmelerine neden olur. Ayrıca yağmur tutkunları yağmurun sesine bayılırlar. Aslına bakılırsa yukarıda da belirtiğimiz gibi araştırmalar, fırtına veya çiseleyen yağmur sesinin bizi rahatlatmak veya konsantrasyonumuzu artırmak için faydalı olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni genellikle yumuşak ve monoton bir ses olmasıdır.

Pluviofillerin bir diğer özelliği de gri gökyüzüyle kurdukları ilişkidir. Çoğu insanın aksine yağmuru sevenler, kara bulutlarla dolu gri gökyüzünü hem rahat hem de güven verici bulur. Son olarak, eğer insanların ısıya karşı tahammülsüzlükleri varsa, pluviofillere dönüşmeleri mümkündür. Bu, soğuk ve yağışlı iklimleri tercih ettikleri anlamına gelir.

Sonuç olarak yağmurun şiirlerde, dramatik film görüntülerinde bu kadar sık ​​görülmesi tesadüf değildir. Aslında yağmur bize ilham verme, hayal gücümüzü özgürleştirme ve bizi doğayla ve dünyanın gizli güzellikleriyle yeniden buluşturma gücüne sahiptir. Detaylarını bu yazımızdan okumanız mümkündür: Doğaya Aşık İnsan: Biyofili Nedir? Biyofilinin İnsan Zihnine Etkileri Nelerdir?


Kaynaklar ve İleri Okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu