Psikoloji

Yoksa Siz de Pluviofil misiniz?

Pluviofil (pluviophile), yağmurun yağmasından hoşlanan, yağmurlu havalarda mutlu olan ve yağmur yağdığında huzur bulan insanlar için kullanılan bir terimdir.

Yağmuru seviyorum. Islak sokakların kokusunu seviyorum. Çatıya çarpan yağmur damlalarının sesini seviyorum. Havadaki nemi seviyorum. Gökyüzünün griliğini seviyorum.

Eğer böyle düşünüyorsanız siz de bir Pluviofilsiniz demektir 🙂

Sizi bir Pluviofil yapan 7 işaret…

1. Yağmurun konforlu olduğunu düşünürsünüz

Yağmur yağdığında kasvetli hissetmiyorsunuz, bunun yerine yağmurda neşe ve mutluluk buluyorsunuz. Yağmur, kendinizi güvende ve sağlam hissetmenizi sağlıyor.

2. Dışarıda olmaktan keyif alırsınız

Yağmurun yağıp yağmadığı umrunuzda olmaz. Dışarı çıkmak istiyorsanız tereddütsüz dışarı çıkarsınız. Ama en çok keyif aldığınız şey gideceğiniz yere ulaşmak değil, dışarıda olmaktır. Arkadaşlarınız yağmur yağarken buluşmak istemeyebilir ama sorun değil. İhtiyacınız olan tek arkadaş yağmur.

3. “Yağmur Sonrası” oluşan kokuyu seversiniz

Yağmur yağarken ve yağmur yağdıktan sonra sokaklardaki koku şişelemek istediğiniz bir şey. Yağmurun kokusu sizi rahatlatır.

Yağmurun kokusu literatürde petrikor olarak geçer. Bu kokunun ilk kaynağı elbette bitkiler. Petrikorun ikinci sebebiyse aktinomiset diye bilinen toprakta bulunan bakterilerin salgıladıkları kimyasallar. Bu ikisi yağmur yağınca toprakta karışıyor ve kendine has bir koku yayar.

4. Gökyüzünün karanlığını seviyorsunuz

Güneşli havalardan biraz nefret edersiniz. Gökyüzü çok parlak ve kör edici derecede aydınlık… Ancak yağmur yağdığında ve gökyüzü gri olduğunda nihayet manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Karanlık bulutları ve gökten düşen yağmur damlalarını görebilirsiniz. Sanki gökyüzünün karanlığı her şeyi dengeler.

5. Pencerenin önünden asla ayrılmazsınız

Sadece yağmurun gökten düşmesini izlemeyi seviyorsunuz. Penceredeki yağmur damlalarını saymayı seviyorsunuz. Yağmur damlalarının dibe doğru yarışını izlemeyi ve hangisinin kazanacağını görmeyi seviyorsunuz.

6. Yağmurda sırılsıklam olmayı dert etmezsiniz

Yağmurun altında yenilmez hissedersiniz, sanki her şeyi yapabilme gücünüz vardır. Ertesi gün üşütür müsünüz hasta mı olursunuz umurunuzda olmaz. Giysilerinizin ıslanmasının sakıncası yoktur. Cildinizdeki yağmur suyunu hissetmeyi seversiniz. Vücudunuzdaki soğuk ve nemli havayı hissetmeyi seversiniz.

7. Bütün gün yağmur sesini dinleyebilirsiniz

Yağmur damlaları, kaldırımdaki metal korkuluk veya ağaçlardaki yapraklar gibi farklı bir şeye her vurduğunda farklı bir ses çıkarır. Yağmur, hafif ve yumuşak ya da hızlı ve sert olsun, sesini dinlemek çok rahatlatıcı ve güzeldir.

Tüm bu maddelerden bir kaçını kendinizde buluyorsanız, demek ki siz de pluviofil olabilirsiniz.

Endişelenmeli misiniz? Henüz değil, bu durumun bir hastalık olup olmadığı henüz kesinleşmiş değil.

Kaynak: https://thoughtcatalog.com/mica-trinidad/2015/03/7-signs-youre-a-pluviophile/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.