Psikoloji

Yoksa Siz de Bir Pluviofil misiniz?

Yağmur, doğanın bize sunduğu en güzel hediyelerden biridir. Bu nedenle hemen hemen herkes (yarasalar ve tilkiler hariç) yağışlı mevsimi sever. Bunun nedenlerinden birisi yağmurun yere ilk çarptığı zamanki kokusu olarak bilinir. Aslında yağmuru vazgeçilmez yapan şeylerin başında da bu koku gelir. Kuru toprağa yağmur yağdığında oluşan toprak kokusuna teknik olarak petrikor denir.

Yağmurun bu gizemli kokusu hepimiz açısında etkileyici olsa da kimi kişiler için yağmur farklı bir anlam taşır. Örneğin, “Yağmuru seviyorum. Islak sokakların kokusunu seviyorum. Çatıya çarpan yağmur damlalarının sesini seviyorum. Gökyüzünün griliğini seviyorum” gibi cümleleri sık sık söylüyorsanız siz de o kişilerden biri yani bir Pluviofil olabilirsiniz.

Yağmurdan sonra ortaya çıkan bu koku, toprakta bulunan Streptomyces bakterilerinin, geosmin adlı organik bir bileşik salgılamalarından geliyor. Geosmin adı, eski Yunancada toprak anlamına gelen “geo” ve koku anlamına gelen “osme” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu kokuyu bizler parfümlerde bir bileşen olarak da kullanıyoruz. Kokunun ortaya çıkışının temel nedeni de canlı organizmaların bir önceki kurak mevsimde hayatta kalabilmek için ürettikleri bileşiklerdir.

Pluviofil Ne Demek?

Pluviofil (pluviophile), kelimesi, iki Latince kelimenin birleşimidir. Yağmur anlamına gelen “Pluvia” ve bir şeyin sevgisini tanımlamak için kullanılan “Phile”. Bu durumda kelimenin anlamı yağmurun yağmasından hoşlanan, yağmurlu havalarda mutlu olan ve yağmur yağdığında huzur bulan kişi anlamına gelir. Kimi insanların yağmurdan aşırı biçimde hoşlanmasının nedeni tam olarak bilinememektedir.

Hava durumu ve insanların buna nasıl tepki verdiğini açıklamaya çalışan birden fazla teori olmasına rağmen, davranış bilimciler bu soruya kesin bir cevap bulamadılar. London School of Economics’ten bir davranış bilimi profesörü olan Profesör Paul Dolan’a göre, insanlar farklı hava koşullarıyla duygusal olarak bağlantı kurar. Bunun sonucunda hava durumu iyi veya kötü hatıraları tetikler ve bu da bireyin ruh halini belirler. Bu açıdan bakılırsa yağmur bazı kişilerde mutlu anıları tetikliyor olabilir.

Sizi bir Pluviofil yapan işaretler…

Yağmurun konforlu olduğunu düşünürsünüz: Yağmur yağdığında kasvetli hissetmez aksine yağmurda neşe ve mutluluk bulursunuz. Yağmur, kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.

Dışarıda olmaktan keyif alırsınız: Yağmurun yağıp yağmadığı umurunuzda olmaz. Dışarı çıkmak istiyorsanız tereddütsüz dışarı çıkarsınız. Amaç bir yere varmak değil, yağmurun altında olmaktır.

Gökyüzünün karanlığını seviyorsunuz: Güneşli havalardan biraz nefret edersiniz. Gökyüzü çok parlak ve kör edici derecede aydınlık… Ancak yağmur yağdığında ve gökyüzü gri olduğunda nihayet manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Karanlık bulutları ve gökten düşen yağmur damlalarını görebilirsiniz. Sanki gökyüzünün karanlığı her şeyi dengeler.

Pencerenin önünden asla ayrılmazsınız: Sadece yağmurun gökten düşmesini izlemeyi seviyorsunuz. Belki de penceredeki yağmur damlalarını saymayı seviyorsunuz.

Yağmurda sırılsıklam olmayı dert etmezsiniz: Yağmurun altında yenilmez hissedersiniz, sanki her şeyi yapabilme gücünüz vardır. Ertesi gün üşütür müsünüz hasta mı olursunuz umurunuzda olmaz. Aslında giysilerinizin ıslanmasının sakıncası yoktur. Cildinizdeki yağmur suyunu hissetmeyi seversiniz. Sonucunda vücudunuzdaki soğuk ve nemli havayı hissetmeyi seversiniz.

Tüm bu maddelerden bir kaçını kendinizde buluyorsanız, demek ki siz de pluviofil olabilirsiniz. Endişelenmeli misiniz? Elbette değil, bu durumun bir hastalık olup olmadığı henüz kesinleşmiş değil.


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve İleri Okumalar:


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım

Matematiksel


Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu