Kimya

Bhopal Felaketi: Dünyanın En Kötü Endüstriyel Felaketlerinden Biri

Aralık 1984’te, dünyanın en kötü endüstriyel felaketlerinden biri Hindistan’ın merkezindeki Bhopal şehrini vurdu. Zehirli bir gaz binlerce kişinin ölümünün yanısıra kalıcı sakatlıklara da sebep oldu. Felaketin ardından, gelişmekte olan bir ülkede yaşamın değeri ve çok uluslu şirketlerin davranışları hakkında önemli sorular gündeme geldi

3 Aralık 1984’ün erken saatlerinde, Hindistan Bhopal’ın uykulu sakinleri önce öksürmeye başladılar. Kısa süre sonra solunum yetmezliği sorunu yaşadılar ve sonunda da hayatlarını kaybettiler. Sızıntı kazadan önceki gece saat 23.00 sıralarında başladı. Sabah 2’ye kadar, 40 metrik ton gaz atmosfere kaçtı.

Bhopal Felaketi: Dünyanın En Kötü Endüstriyel Felaketlerinden Biri
2 Aralık 1984 gecesi, Union Carbide fabrikasında arızalı bir tank havaya ölümcül gazı sızdırmaya başladı. Hidrojen siyanürden 500 kat daha zehirli, renksiz, kokusuz bir kimyasal bulutu şehrin üzerine yayıldı

Kaza esnasında kaç kişinin öldüğü tam belirli olmasa da soludukları gazın etkisiyle yaklaşık bin kişinin anında hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Güneş şehrin üzerine doğduğunda ise ölüm sayısının 3.000’den fazla olduğu anlaşılacaktı.

Bhopal Felaketi Nasıl Gerçekleşti?

Elbette kısa cevap belirli güvenlik önlemlerinin yeterince ciddiye alınmaması ve insan hayatına paradan daha az önem verilmesi idi. Felaketin nedeni bu kalabalık gecekondu semtinin karşısında yer alan ABD firması Union Carbide Corpo­ration’ın (UCC) fabrikasından etrafa sızan metil izosiyanat adı verilen bir zehirli gazdı.

Bhopal Felaketi: Dünyanın En Kötü Endüstriyel Felaketlerinden Biri
1970’li yıllarda Hindistan hükümeti, yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek amacıyla bir dizi teşvik politikası başlattı. Bu politikalar kapsamında ülkede yatırım yapan şirketlerden bir tanesi de Amerikalı kimyasal madde üreticisi Union Carbide Corporation firmasıydı.

1969’da, kimyasal üreticisi UCC, Madhya Pradesh Eyalet Hükümeti tarafından Asya’ da kullanılan, bir böcek ilacı olan Sevin’i üretmeleri için onlara kiralanan arazide bir tesis inşa etmişti. Hindistan hükümeti de, yüzde 49,1’lik bir mali his­seye sahipti. Ancak başından itibaren sorun­lar vardı.

Öncelikle tesisin yeri potansiyel tehlikeleri olan bir endüstri için yanlıştı. Ayrıca başlangıçta tesisin, başka yerlerde hazırla­nan kimyasalları kullanması planlanıyordu. Ancak tesis, çok daha tehlikeli bir süreç olan hammadde üretimine de başlayacaktı.

1980’li yıllarda kadar Bhopal’deki bu fabrika üretim yapmayı sürdürdü. Ancak 1984 yılına geldiğimiz zaman artık tarım ilacına olan talep azalmıştı. Bu nedenle 1984 yılının Temmuz ayında fabrikanın kapatılmasına karar verildi. Üretim yapmadığı için de zaten sınırlı olan güvenlik kontrolleri iyice göz ardı edilecekti.

Hindistan hükümeti de güvenlik ile ilgili riskli konularından haberdardı. Ancak bin­lerce yerel insanı çalıştıran bir tesi­sin kapanmasının ekonomik etkileri konusunda da endişeliydi. Tüm bunlarda elbette yaklaşan felaketin bir habercisi olacaktı.

2-3 Aralık 1984 tarihindeki korkunç olaylar meydana geldi. Güçlü bir rüzgar, zehirli gazı tesisten şehre doğru sürükledi. Gaz bulutu ze­mini kapladı ve kurbanlar gazı içleri­ ne çekince boğazlan ve gözleri yandı. Bu olaydan en çok etkilenenler de çocuklar olacaktı.

Bhopal Felaketi: Dünyanın En Kötü Endüstriyel Felaketlerinden Biri
Faciayı tarif eden temsili bir çizim. Rahatsız edici görüntüler olması nedeni ile gerçek kurban resimlerin eklemeyi terci etmedik.

Bhopal Felaketinin Nedeni Neydi?

Fabrikadaki çalışanlar, sızıntıyı tespit ettikten sonra yerel alarm sistemini etkinleştirmişti. Ancak şirket politikası, onlara yakın kasabadaki genel uyarı sistemini etkinleştirmemeleri talimatını verdi. Bir uyarı sistemi olmadan, Bhopal halkının yaklaşan gazdan kaçma şansı yoktu. Birçoğu, gaz bulutu üzerlerine gelene kadar bir sızıntı olduğundan bile haberdar olmadı.

İlerleyen süreçte yapılan araştırmalar Bhopal felaketine hatalı bir valf sonucunda iç boruları temizlemek için kullanı­lan 1 ton suya, 40 ton metil izosiya­nat karıştığını ortaya çıkardı. Bu, vanayı açılmaya zorla­yan bir kimyasal bir reaksiyona neden olmuştu.

Kaza sürecinde, on binlerce korku halindeki insan şehirden kaçmaya çalışırken ortaya kaos çıktı. Bölgedeki hastaneler bu durumla başa çıkmak için tamamen hazırlıksızdı. Kurbanların ne tür bir gaza maruz kaldığını bilmedikleri için de mağdurların acılarını hafifletmek için çok az şey yapabileceklerdi.

Bhopal Felaketi: Dünyanın En Kötü Endüstriyel Felaketlerinden Biri
Bir tren istasyonunda Bhopal felaketinden kaçan insanlar

Sonraki birkaç ay boyunca, gaza maruz kalmanın devam eden etkileri binlerce kişinin daha ölümüne yol açtı. Sızıntı nedeniyle tam olarak kaç kişinin öldüğü kesin olarak belirlenemedi. Resmi kayıtlara göre, felaket 5295 kişinin ölümü ve 568.292 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı. Madhya Pradesh Eyaleti 1997’ye kadar 15.248 resmi ölüm listeledi. Ancak 2010 yılına kadar tespit edilen ölü sayısının 22.872 olduğunu tahmin ediliyor.

Bhopal Felaketinin Ardından Neler Gelişti?

İlk başlarda UCC, trajedinin yasal so­rumluluğundan kaçınmaya çalıştı ve sabotaj ihtimalini ileri sürdü. Ancak 1989’da Hindistan hükümeti ile mahkeme dışı bir anlaşmaya vardı ve 470 milyon dolar tazminat ödedi. Ayrıca açılan bir hastaneye de ödeme yaptı ve 100.000 kişinin masraflarını karşılamak üzere bir sağlık sigortası fonu kurdu. Ancak Bhopal felaketinin kurbanlarının çoğu parayı asla alamadı. Sevdiklerini kaybedenlerin bazıları da sadece yalnızca birkaç yüz dolar alabildiler.

2010 yılında, tümü Hindistan vatandaşı UCC ‘nin yedi eski yöneticisi, ihmalle ölüme neden olmaktan mahkum edilecekti. Her biri 2.000 dolar para cezasına ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bhopal Felaketi: Dünyanın En Kötü Endüstriyel Felaketlerinden Biri
Hayatta kalanların kurduğu örgütler ve diğer yerel aktivistler, trajediden sorumlu olanlara daha ağır cezalar verilmesi ve mağdurlara daha fazla tazminat ödenmesi için düzenli olarak protesto gösterileri düzenliyor.

Bhopal’ın “İkinci Felaketi”

Afet sonrasında fabrika kapatıldı ancak şirketin 1990’lı yılların başla­rına kadar bölgeyi zararlı maddeler­den arındırmasına izin verilmedi.  Toksinler, terk edilmiş fabrikanın bulunduğu yerden 3 km mesafeye kadar toprağa ve yeraltı sularına sızmaya devam ederek üçüncü bir neslin ciddi sağlık sorunları ve sakatlıklarla doğmasına neden oldu. Bu durum genellikle Bhopal’ın “ikinci felaketi” olarak tanımlanır.

2001’de UCC, Dow Chemical Company’e devredildi. Dow, hukuk davasının 1989’da çözüldüğünü ve temizleme faaliyetinin sorumluluğunun yanı sıra mağdurlar için devam etmekte olan tıbbi bakım ve tazminat için yeni taleplerin karşılanmasının, 1998’den bu yana bölgenin kontrolü­nü elinde tutan Madhya Pradesh eyaleti yetkililerinin sorumluluğun­ da olduğunu ifade etti. Ancak Hindistan hüküme­ti de bu kördüğümün çözümü için çok az şey yapılacaktı.

Bhopal Felaketi: Dünyanın En Kötü Endüstriyel Felaketlerinden Biri

Bhopal felaketi ve şirketin otuz yılı aşkın bir süre sonra uygun şekilde yanıt vermemesi nedeniyle dünyanın dört bir yanında protestolar uzun süre devam etti. Ancak Hindistan yüksek mahkemesinin yakın zamanda verdiği bir karar felaketin kurbanlarının, felaketten sorumlu kimya şirketinden veya ana şirketi Dow Chemical’dan daha fazla tazminat alma şansını fiilen sona erdirdi. 

İnsan hakları grupları, doğum kusurlarının bölgede, tesis içerisine ve çevresine dökülen tehlikeli atık­lardan kaynaklanan yeraltı suyu kir­liliği nedeniyle, tesisin açıldığı 1969’dan bu yana gerçekleştiğini iddia ediyor. Bununla birlikte, hükü­met böyle bir bağlantıyı teyit etmedi ve hiçbir uzun süreli araştırma yapılmadı. Günümüzde olaydan kurtulan binlerce kaza­zede, kanser ve nörolojik bağışıklık bozuklukları gibi yaşamayı zorlaştı­ran koşullarla mücadele etmeye devam ediyor.

Yazının devamında göz atmak isterseniz: Vajont Barajı Tsunamisi: Tarihin En Kötü Çevre Felaketlerinden Biri


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Broughton E. The Bhopal disaster and its aftermath: a review. Environ Health. 2005 May 10;4(1):6. doi: 10.1186/1476-069X-4-6. PMID: 15882472; PMCID: PMC1142333.
  • Bhopal: how activists and artists kept this ongoing disaster in the public eye. Yayınlanma tarihi:Bağlantı: https://theconversation.com/
  • Bhopal disaster explainer: will court ruling end victims’ search for compensation? yayınlanma tarihi: 28 Mart 2023; Bağlantı: https://www.chemistryworld.com

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu