Mühendislik ve Teknoloji

İnanmayı Bırakmanız Gereken 10 Yaygın Teknoloji Miti

Akıllı telefonlar ve sosyal ağlar gibi teknolojileri günlük olarak kullanmamıza rağmen, bu ürünlerin nasıl çalıştığına dair hala bazı yanlış anlamalar var. Sonuçta teknoloji akıl almaz hızla geliştikçe bildiklerimizi güncellememiz gerekebiliyor. Bu yazıda yaygın olarak doğru kabul edilen ancak yanlış olan teknoloji mitleri hakkında konuşalım…

1- Daha çok megapiksel her zaman daha iyi fotoğraf anlamına gelir.

Gerçek: Telefon ve kamera üreticileri bu sözü sık söylese de bu düşünce hatalıdır. Hatta bazı durumlarda fotoğraf kalitenizi bile azaltacaktır. Dijital fotoğraf makineleri görüntüyü piksellerden oluşturur. Her piksel, makinenin sensörlerinin yakaladığı ışığın küçük bir parçasını işler. Daha fazla piksel; gelen ışığı yakalayan daha fazla birim, daha yüksek çözünürlük ve daha ayrıntılı görüntüler demek.

Büyük baskılar ile uğraşıyorsanız bu işinize yarayacaktır. Ancak onun dışında farkı anlamanız zordur. Üstelik görüntüyü daha fazla megapikselle yakalamak için daha fazla ışığa ihtiyaç duyarsınız. Dolayısıyla, yüksek megapikselli bir kamera, düşük olandan daha kalitesiz fotoğraflar da çekebilir.

2- Mıknatıslar verileri siler.

Gerçek: Bunun için gerçekten büyük bir mıknatısa ihtiyacınız olacaktır. Ancak o zaman bile yalnızca belirli veri depolama türlerini etkileyecektir. Flash bellekler ve SSD’ler üzerinde manyetizmanın hiçbir etkisi yok. Dolayısıyla akıllı telefonunuz, USB flash belekleriniz ve dizüstü bilgisayarınız (SSD içeriyorsa) tehlikede değildir. Bununla birlikte, sabit disk sürücüleri (HDD) için tehlike kısmen gerçek.

Bu cihazlar manyetik parçalar üzerindeki kutupsal hizalamaları kullanarak ikili kodlar oluşturur. Yeterince güçlü bir mıknatıs bu kutupları değiştirerek verileri bozabilir. Ancak mıknatısın böyle etkisi olması için MR makinesi kadar güçlü olması gerekir.

3- Benzin istasyonunda cep telefonu kullanmak patlamaya sebep olur.

Gerçek: Benzin istasyonlarında cep telefonu kullanmanın, bir patlamaya sebebiyet verdiğine uzun yıllarca inanılmıştır. Bu konuya yönelik uyarı levhaları konulması da insanların zihninde herhangi bir patlamaya maruz kalacakları düşüncesi uyandırmıştır.

Yapılan çalışmalar, cep telefonlarının benzin dumanlarını tutuşturabilecek bir elektrik kıvılcımı oluşturacağı konusundaki uzun zamandır devam eden efsaneyi de çürüttü. Federal İletişim Kurulu (FCC), bunun teorik olarak mümkün olduğunu söylese de normal şartlar altında oldukça olasılık dışı. Ayrıca bununla ilgili bugüne kadar meydana gelen bir kazaya rastlanmamıştır.. Yani bu da bir nevi teknoloji miti olarak kabul görmektedir.

4-Bilgisayar oyunları çocuklar için her zaman zararlıdır.

Gerçek: Video oyunları çocukların kötü davranışlarından sorumlu tutulsa da bilim bu konuda ikna olmadı. Aslında araştırmalar video oyunları oynamanın önemli ölçüde değişen davranışlarla sonuçlanmadığını buldu. Üstelik bir çalışma, günde bir saatten daha az video oyunu oynayan çocukların, hiç oynamayan çocuklardan daha mutlu ve uyumlu olduklarını da ortaya koydu. Yine de, video oyunlarını aşırı oynamanın, olumsuz sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. Burada anahtar kelime denge gibi gözüküyor.

5- Pilleri şarj etmeden önce tamamen boşaltmak gerekir.

Flat Battery Icons Set

Gerçek: Bu teknoloji miti bir zamanlar doğru idi. Ancak pil teknolojisindeki gelişmeler bunu çok daha az sorun haline getirdi. Akıllı telefonlarımızda ve dizüstü bilgisayarlarımızda kullanılanlar da dahil olmak üzere modern pillerin çoğu lityum-iyon pillerdir. Bunlar geleneksel pil teknolojilerine kıyasla daha hızlı şarj olur, daha uzun süre dayanır. “Pil şarj döngüleri” üreticilerin bir pilin ömrünü nasıl belirlediğidir. Şarj döngüsü, pilin % 0 ila % 100 arasında şarj edilmesi ve daha sonra % 0’a kadar deşarj edilmesi olarak tanımlanır.

Ayrıca teknoloji uzmanları, telefonunuzun pilinin asla sıfıra inmemesini öneriyor. Ayrıca sürekli %ıoo’de olması da doğru değil. Tamamen şarj etmenin pek zararı yok ama telefonu sürekli şarjda tutarak kullanırsanız uzun vadede pil ömrü azalır. Ek okumalar için: Akıllı Telefonların Pil Ömrü Hakkında 5 Efsane

6- İnternet ile World Wide Web aynı şeydir.

Gerçek: Pek çok insan internet ile World Wide Web, Dünya Çapında Ağ (www veya Web) arasındaki farkı tam bilmediği için aynı şey olduğunu düşünme eğilimindedir. İkili, birbirleriyle yakından bağlantılı olsalar da, çok farklı sistemlerdir.

İnternet, dünyanın her yerindeki ağlar arasında bilgi paylaşılmasına olanak tanıyan bir altyapıdır. Web bu ağlardan yalnızca bir diğeri, yani www ile başlayan siteler ve sayfalardan oluşan ağ. Web, İnternet’in varlığına ihtiyaç duyar. Ancak İnternette web dışında pek çok başka şey de vardır. ( Deep Web ve Dark Web Nedir? Hayatımıza Nasıl Girdiler?)

7- Mikrodalga fırına metal konmaz.

Gerçek: Mikrodalgaya metal nesneler koymak tehlikeli olabilir. Ancak inanmaya yönlendirildiğiniz kadar zararlı değildir. Mikrodalgaya metal koymanın güvenliği nicelikten çok şekle bağlıdır. Keskin kenarlar, kıvılcım çıkarmaya neden olan elektronları iletebilir. Kaşık gibi daha yuvarlak metal yüzeylere sahip öğeler ise genellikle sorunlara neden olmaz.

8- Cep telefonları beyin kanserine neden olur.

cep-telefonu

Gerçek: 10 yıl öncesine kadar bazı araştırmalarda cep telefonunun özellikle beyin tümörleri ve akustik nörinom adı verilen beyindeki bir tümör cinsini tetiklediği ileri sürülmüştür. Ancak son yıllarda yapılan tüm araştırmalarda, cep telefonları ile kanser arasında bağlantı bulunamamıştır.

Günümüzde bilim insanları eldeki verilerle cep telefonları ve benzeri mikrodalga yayan cihazların insanda kanser yaptığına dair inandırıcı veri olmadığı yönünde görüş birliğindeler. Ancak daha uzun dönem için, genç ve çocuklardaki kullanımı da içeren araştırmaların devam etmesi gerektiğini de belirtiyorlar.

9- Mac Bilgisayarlara virüs bulaşmaz.

Gerçek: Mac bilgisayarlara da diğer bilgisayarlar gibi virüs, casus yazılım ve diğer kötü amaçlı yazılım türleri bulaşır. Bununla birlikte, bu teknoloji miti yoktan var olmuş değil. Gerçekten de Mac’leri hedefleyen kötü amaçlı yazılım sayısı Windows yüklü diğer bilgisayarları hedefleyenlerden daha az. Bunun temel nedeni, PC kullanıcıları çok daha fazla olduğu için fırsatçı hacker’ların onları hedef almayı tercih etmesi. Yine de unutmamak gerekir ki tamamen güvenli bilgisayar diye bir şey yok.

10- Facebook, özel konuşmaları dinlemek için telefonunuzun mikrofonunu kullanır.

Geçtiğimiz yıllarda Facebook’u merkez alan gizlilik skandalları göz önüne alındığında, hepimizin bu sosyal ağ hakkında şüpheleri arttı. Ancak uzun zamandır dolaşan bir başka efsane olan Facebook’un kişisel konuşmalara kulak misafiri olduğu ve daha sonra söylediklerinize göre reklamlar sunduğu fikri doğruyu yansıtmıyor.

Facebook, 2016 yılında bu iddiayı çürütmek için bir açıklama yaptı. “Facebook, reklamları bilgilendirmek veya Haber Kaynağında gördüklerinizi değiştirmek için telefonunuzun mikrofonunu kullanmaz. Reklamları yüksek sesle konuştuğunuz konuya göre değil, insanların ilgi alanlarına ve diğer profil bilgilerine göre gösteririz.”


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu