Hidrojen Peroksit Neden Kahverengi Bir Şişede Gelir?

İki hidrojen molekülünü ve iki oksijen molekülünü birleştirdiğinizde ne elde edersiniz? Daha çok hidrojen peroksit olarak bilinen H2O2 elde edersiniz. Hidrojen peroksit oksijen molekülleri arasında tek bağla oluşmuş en basit
peroksit olarak bilinir. Orijinal rengi mat mavi iken su ile yaptığı çözeltilerde rengi şeffaftır. Çoğunlukla yarayı temizleme amacıyla ecza dolabımızda bulundurduğumuz oksijenli su, %3 oranında hidrojen peroksit içerir. Hidrojen peroksit, 1818’de nitrik asidi baryum peroksit ile reaksiyona sokarak Louis Jacques Thénard tarafından keşfedildi. Fiziksel özellikleri, % 40 daha yoğun olması dışında suya çok benzer. Su ve hidrojen peroksit arasındaki tek kimyasal fark, tek bir oksijen atomudur.

Hidrojen Peroksit Ne İş Yarar?

Hidrojen peroksit ağartma, sterilizasyon ve ticari kimyevi işletmelerde kullanılan kuvvetli, çevreye dost yükseltgen bir maddedir. Kalıntı bırakmadan yok olur, erişimi kolay ve kullanım alanı geniş bir sıvı kimyasaldır. Dezenfektan etkisi ve evlerde kullanılabilecek kadar yaygın olan hidrojen peroksit; sağlık, tarım, ilaç, tekstil, maden, atık su arıtma, kâğıt üretim sektörü, gıda endüstrisi gibi pek çok alanda farklı amaçlarla güvenle kullanılabilmektedir.

İnsan tüketimine sunulan gıda ürünleri ve bu ürünlerin yetiştirilmesi, paketlenmesi gibi işlemlerde antimikrobiyal özelliği ile ön plana çıkan hidrojen peroksitin bu özelliği esas olarak güçlü oksitleyici gücünden gelir. Aynı zamanda, uygun şekilde depolandığında son derece kararlı bir bileşiktir. Bir bileşiğin kararlılığı, bileşiği meydana getiren elementlerin kimyasal aktivitesine bağlıdır. Kararlı bileşiklerin bozunması için daha çok enerjiye ihtiyaç vardır. Hidrojen peroksit’in koyu renk plastik bir şişede satılması da bu özelliği ile ilgilidir.

Sıcaklıktaki her 10 derecelik artışta bir peroksit bileşiğinin ayrışma hızı neredeyse iki katına çıkar. Ürün temel olarak yanıcı değildir ama ayrışma sonucu açığa çıkan oksijen yanmayı şiddetlendirebilir. Özellikle ısı artışıyla, sıvı veya buharlarla teması sonucu ani yanmaya yada patlamaya neden olabilir. Ayrıca, toz, gümüş, kurşun veya diğer metaller gibi bir tür kirletici çözeltiler eğer bu bileşiğin içine karışırsa, yine aynı sonuç yaşanabilir. Bu nedenle endüstride çalışanlar, hidrojen peroksidi dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Çözelti, depolama tankı gibi kapalı bir sistemdeyse ve bozulmaya başlarsa, basınç oluşur ve bu basınç tankın, borunun veya hattın kopmasına neden olabilir. Ayrıca hidrojen peroksitin asla şeffaf, cam bir kapta gelmediğini de fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, cam şişelerin çözelti ile reaksiyona girebilecek çözünmüş alkali metal iyonları içerebilmesidir.

Okuma Önerisi

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu