Kimya

Dünyada En Tehlikeli 10 Kimyasal Madde

Sizi kısa sürede öldürebilecek birçok tehlikeli kimyasal var...

Aklınıza gelen zehirli maddeleri saymanızı istesek muhtemelen biraz da izlediğimiz filmlerin etkisi ile olsa gerek, arsenik, siyanür gibi isimleri sıralarız. Bu maddeler zehirli olmakla birlikte dünyadaki en zehirli kimyasal maddeler sıralamasında oldukça gerilerde yer alırlar.

Mesela bunlardan daha zehirli olan ve de her yıl yaklaşık 50 Japon insanın ölümüne neden olan balon balığı toksini olan tetrodotoksin bile en tehlikeli kimyasallar listesine giremez. Ancak öncesinde hatırlatalım. Birazdan okuyacağınız liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir. Umarız hayatınız boyunca bu tehlikeli kimyasal maddeler ile asla karşılaşmazsınız…

1- Batrakotoksin

Batrakotoksin (batrachotoxin) bilinen en tehlikeli zehirdir. Orta ve Güney Amerika’da yaşayan Zehirli Ok Kurbağası tarafından sentezlenmektedir. İlginç bir şekilde, kurbağalar kimyasalı kendileri sentezleyemezler, aksine onu tükettikleri Melyrid böceklerinden alıp salgılarlar. Bu zehre karşı bugüne kadar hiçbir panzehir geliştirilmemiştir. Dokunulduğunda felç olma ihtimali vardır. Zehrin kimyasal formülü: C31H42N2O6 dir.

2-Klor Triflorür

Bu kimyasal, ClF-3 formülüne sahip bir interhalojen bileşiğidir (sadece halojen atomlarını içerdiği anlamına gelir). Oksijenden çok daha güçlü bir oksitleyici ajan olduğu için aşındırıcıdır. Asbest, tungsten ve hatta kum gibi normalde yanması imkansız şeyleri bile yakma potansiyeli taşır. Esas olarak roket yakıtının bir bileşeni olarak kullanılmaktadır. Bu tehlikeli kimyasal madde yalnızca flor ile işlenmiş metal kaplarda depolanmalıdır. Bu kimyasalın su ile birleşmesi de patlayıcı bir reaksiyonla sonuçlanır.

3- Potasyum Siyanür

Potasyum siyanür kimyasal formülü KCN olan bir bileşiktir. Bu renksiz kristal tuzu, görünüş olarak şekere benzer. Ancak suda yüksek oranda çözünür ve çok zehirlidir. KCN çoğu zaman altın madenciliği, organik sentez ve elektrikle kaplamada kullanılmaktadır.

4- VX, Venomous Agent X

VX sinir gazı, savaşta kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış, bilinen en zehirli kimyasal silahlardan biri. Bu gazın bir damlası kişiyi dakikalar içinde öldürebiliyor. VX üretimi ve depolanması 1993’te Kimyasal Silahlar Konvansiyonu tarafından yasaklanmıştır.

5- Botoks veya Botulinum Toksin

Doğadaki en zehirli kimyasallardan biri olan Botoks veya Botulinum Toksin laboratuvar şartlarında Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilmektedir. Botulinum toksini kasları felç etme özelliği nedeniyle uygun miktarlarda ayarlanarak bir çok hastalığın tedavisinde kullanılılmaktadır. Bir çoğumuzun bildiği gibi 2002 yılından itibaren de kırışıklıkların giderilmesinde kozmetik amaçlı kullanımı yaygınlaşmıştır.

6- Risin

Kene otu (hint yağı) bitkisinin tohumlarından elde edilen risin soldukça güçlü bir toksindir. Aslında sadece birkaç tane sofra tuzu büyüklüğünde bir doz, bir insanı doğrudan öldürür. Vücuda girdiğinde hücrelerde protein sentezinden sorumlu ribozomları hedef alarak protein sentezini inaktif hale getirir ve bu sayede hücreleri öldürür.

7- Sarin Gazı

Sarin, maruz kalan kurbanları on dakikadan daha kısa sürede öldürecek oldukça güçlü bir sinir gazıdır. Bir kitle imha silahı olarak kabul edildiği için Sarin üretimi ve stoklanması, 1993 yılının Kimyasal Silahlar Konvansiyonu tarafından yasaklanmıştır.

8- Striknin

Tarih boyunca suikastçıların bir favorisi olan Striknin Nux vomica ağacından üretilen zehirli maddedir. Genellikle fare gibi istenmeyen zararlılardan kurtulmak amaçlı olarak kullanılsa da geçmişte Büyük İskender ve ünlü Blues müzisyeni Robert Johnson gibi tarihi figürleri öldürmek için kullanılmış olabileceği düşünülmektedir.

9- Nikotin

İsmini Nicotiana Tabacum denen tütün bitkisinden alan Nikotin, bitkiler tarafından zararlılara karşı bir savunma mekanizması olarak geliştirilmiştir. Bu nedenle, dünyadaki en güçlü toksinlerden biridir. İnsanlar için, düşük dozlarda alındığında bağımlılık yapmanın yanı sıra, yeterince maruz kalındığında aslında ölümcüldür. Nikotin, epinefrin denen hormonu arttırdığı için dolayısıyla kalp hızını, kan basıncını, kan şekerini ve solunum sayısını da arttırır. Sigara içtikten sonra gelen rahatlama hissi ve bağımlılığın sebebi de budur.

10- Sodyum Siyanür

Sodyum siyanür, NaCN formülüne sahip zehirli bir bileşiktir. Beyaz, suda çözünür bir katıdır. Rutin olarak endüstriyel bir reaktan olarak kullanılır. Sodyum Siyanür, mitokondride bir protein olan sitokrom c oksidaza bağlanır. Sonucunda da hücrelerin oksijen kullanmasını durdurur.Kaynaklar ve ileri okumalar için:

10 Most Dangerous Chemicals in the World; Yayınlanma tarihi: Bağlantı: https://interestingengineering.com/


Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu