Tarih

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir ve Neden Tehlikeli Kabul Edilir?

Bermuda Üçgeni, düzinelerce gemi ve uçağın kaybolduğu iddia edilen, kabaca Miami, Bermuda ve Porto Riko ile sınırlanmış, Atlantik Okyanusu’nun efsanevi bir bölümüdür. Burası, ABD Donanması bombardıman uçaklarından oluşan bir filonun pilotlarının alan üzerinde uçarken yönlerinin bozulması ve uçakların asla bulunamaması gibi açıklanamayan durumlarla çevrelenmiş bir çok kaza ile ilişkilendirilmiştir. Bazı tekneler ve uçakların, iyi hava şartlarında bile, telsizle iletişim kurmak suretiyle tehlike mesajları vermeden bölgeden kayboldukları dilden dile anlatılmıştır.

Bermuda Üçgeni ile ilgili sayısız hayali teori öne sürülmüştür. Buna rağmen, hiçbiri gizemli ortadan kaybolmaların okyanusun diğer sık seyahat edilen bölümlerine nazaran bu bölgede daha sık meydana geldiğini kanıtlamamaktadır. Aslında, insanlar olaysız bir şekilde her gün bölgede gezinmelerine devam etmektedirler.

Bermuda Üçgeni Nerededir?

Bermuda Üçgeni veya Şeytan Üçgeni olarak anılan alan, Florida’nın güneydoğu ucunda yaklaşık 1300000 kilometre karelik okyanusu kaplar. Kristof Kolomb, Yeni Dünya’ya ilk yolculuğunda bölgeden geçerken, bir gece büyük bir ateş alevinin (muhtemelen bir meteor) denize düştüğünü ve birkaç hafta sonra uzakta garip bir ışığın göründüğünü bildirmişti. Ayrıca düzensiz pusula okumaları hakkında da bilgiler iletmişti. Bunun nedeni aslında o zamanlarda Bermuda Üçgeninin Dünya’da gerçek kuzey ile manyetik kuzeyin hizalandığı birkaç yerden biri olmasıydı.

Bölge İle İlgili Varsayımların Ortaya Çıkışı

Bazı bilim insanlarının William Shakespeare’in “Fırtına” adlı oyunundaki Bermuda gemi enkazının gerçek olduğunu iddia etti. Bu da zamanla bölgenin gizemli havasını arttırdı. Bununla birlikte, açıklanamayan kayıplarla ilgili haberler, halkın dikkatini 20. yüzyıla kadar çekmedi. Mart 1918’de, gemide 300’den fazla mürettebat ve 10.000 ton manganez cevheri taşıyan bir Donanma kargo gemisi olan USS Cyclops’un Barbados ile Chesapeake Körfezi arasında bir yere batmasıyla bir trajedi meydana geldi. Cyclops, donanıma sahip olmalarına rağmen asla bir SOS imdat çağrısı göndermedi. Ayrıca kapsamlı bir arama yapılmasına rağmen enkaz bulunamadı. Bu olayı takiben de 1941’de Cyclops’un kardeş gemilerinden ikisi, neredeyse aynı rota üzerinde benzer şekilde iz bırakmadan kayboldu.

5 Aralık 1945’te Florida açıklarında ortadan kaybolan “Lost Squadron” olarak bilinen Flight 19’un öncü uçağı olan Torpedo Bomber # 28’in fotoğrafı.

Bermuda Şeytan Üçgeninden geçen gemilerin ya kaybolacağına dair bir yargı oluşmaya başladı. Ardından, Aralık 1945’te, Florida’daki bir havaalanından 14 kişiyi taşıyan beş Donanma bombardıman uçağı, tatbikat yapmak için havalandı. Ancak pusulaları arızalı olduğu için, Uçuş 19 olarak bilinen görevin lideri kayboldu. Beş uçak da yakıtları bitene kadar amaçsızca uçtu ve denize inmek zorunda kaldı. Aynı gün bir kurtarma uçağı ve 13 kişilik mürettebatı da ortadan kayboldu. Haftalarca süren aramadan sonra kaybolanlara ait herhangi bir iz ortaya çıkmadı. Resmi Donanma raporunda bu durum: “Sanki Mars’a uçmuşlar.” şeklinde yer aldı.

Bermuda Üçgeni İle İlgili Teoriler ve Karşı Teorileri

Yazar Vincent Gaddis, 1964 tarihli bir dergi makalesinde “Bermuda Üçgeni” ifadesini ilk kez kullandı. Devamında bölgede ek gizemli kazalar meydana geldi. Charles Berlitz, Bermuda şeytan üçgeni efsanesini 1974’te sansasyonel bir kitap ile daha da büyüttü. O zamandan beri, çok sayıda paranormal yazar, üçgenin sözde ölümcüllüğünü uzaylılara, Atlantis’e ve deniz canavarlarına, zaman eğrilerine ve ters yerçekimi alanlarına kadar bir çok nedene bağladı.

Ancak her ihtimalde gizemi çözen tek bir teori yoktu. Bir şüphecinin bakış açısıyla, her Bermuda Şeytan Üçgeni kaybolması için ortak bir neden bulmaya çalışmak, her otomobil kazası için ortak bir neden bulmaya çalışmaktan daha mantıklı değildi. Bu konuyu bilimsel bir bakış açısı ile ele alan teorisyenler ise, bu durumu manyetik anomaliler, su hortumları veya metan gazının büyük patlamaları gibi bir çok başka nedene bağladı.

Gemiler Neden Bermuda Şeytan Üçgenin ‘de Batıyor?

Öncelikle gemilerin okyanusun her bölgesinde battığını belirtelim. Bermuda Şeytan Üçgeni’nin özel veya daha tehlikeli bir tarafı bulunmuyor. Bugün, büyük yolcu uçakları genellikle Bermuda Üçgeninden geçiyor ve hiçbiri yok kaybolmuyor. Hatta bölgedeki uçuşları çevrimiçi olarak canlı olarak da takip edebilirsiniz. Aslında, 1940’ların ortalarından 1980’lerin ortalarına kadar, ABD anakarasına Bermuda Üçgeninde olduğundan daha fazla küçük uçak düştü. Ancak karaya düştükleri ve enkaz bulunduğu için gizemli sayılmadılar.

Hatta 2003’te yürütülen bir çalışmaya göre, okyanuslarda gemilerin en çok battığı bölgeler olarak Güney Çin
Denizi, Akdeniz ve Kuzey Denizi olarak belirlendi. Bermuda Şeytan Üçgeni, okyanuslardaki en yoğun trafiğe sahip bölgelerden biri olmasına rağmen listede ilk 10’a bile giremedi. Hatta 1967’den beri bu bölgede hiçbir gemi batmadı.

Bazen bir olayın açıklaması zor olduğunda, bunun paranormal veya doğaüstü olaylardan kaynaklandığını söylemek cazip gelir . Ama 1.000 uçak Bermuda Şeytan Üçgeninden geçerse ve 990’ına ne olduğunu açıklayabilirsek, diğer 10’unu doğaüstü olaylara bağlayabilir miyiz? Hayır. Söyleyebileceğimiz tek şey, ne olduğunu kesin olarak bilmediğimiz ve daha fazlasını öğrenmeye çalışmamız gerektiğidir. Genellikle daha fazlasını öğrendiğimizde de gizem kendiliğinden kaybolacaktır.

Çeviri: Şeyma Atahan

Kaynaklar:

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu