İlginç Sorular ve Bulmacalar

Bilişsel Yansıma Testi: Dünyanın En Kısa Zeka Testi

Birçok psikolog ve beyin uzmanı, beynin işlevleriyle ilgili iki ayrı bilme ve kavrama sistemi olduğunu düşünür. Bunlar “otomatik sistem”, diğerini “düşünce sistemi” olarak tanımlanır. Beyin çaba gerektiren, vakit alan ve yorucu olan düşünce sistemi yerine, sezgi yoluyla düşünmemize neden olan otomatik sistemle çalışmaya daha yatkındır. MIT’den Prof. Shane Frederick tarafından geliştirilen ve Bilişsel Yansıma Testi (CRT) olarak adlandırılan test 2005 yılında geliştirildiyse de internette yakın zamanda yayınlandı. Dünyanın en kısa zeka testi unvanını alan testte sadece üç soru var.

Aslında sorular size oldukça basit. Cevaplara bakmadan önce kendi başınıza denemenizi öneririz. Ancak önceden hatırlatalım. Burada hızlı bir biçimde içgüdüsel verdiğiniz cevaplar üzerinden zeka testi doğru bir biçimde işliyor. Şimdi şu soruların her birine aklınıza gelen ilk cevabı verin ve sonra düşünün.

Bilişsel Yansıma Testi Soruları

 • 1. Bir raket ve bir topun birlikte maliyeti 1,10 dolardır. Raket toptan 1 dolar daha pahalı olduğuna göre topun fiyatı ne kadardır?
 • 2. 5 makine 5 ürünü 5 dakikada üretmektedir. 100 makine 100 ürünü kaç dakikada üretebilir?
 • 3. Bir gölde bir nilüfer parçası vardır ve her gün bu parça iki kat büyüklüğe ulaşmaktadır. Eğer bu parça 48. günün sonunda gölü tamamen kaplamış ise, gölün yarısını kaplaması kaç gün sürer?

Bu zeka testi, farklı alanlardan farklı eğitim düzeyine sahip 3 bin kişide denendi. Aralarından sadece yüzde 17’si başarılı olabildi. Soruların ancak ilk bakışta basit göründüğü uyarısında bulunan profesör, ne kadar kulağa basit gelse de akla gelen ilk yanıttan vazgeçmeyi tavsiye ediyor. Testte yaygın olarak verilen cevaplar 10 sent, 100 dakika ve 24 gün biçiminde, ama bu yanıtlar yanlış. Doğru yanıtlar 5 sent, 5 dakika ve 47 gün olmalı. Kafadan cevap vermekte zorlananlar için çözümleri biraz açıklayalım:

 • 1- Topun maliyetini x kabul edersek, raketin maliyeti x+1 biçiminde olacaktır. İkisine toplam ödenen 2x+1= 1,1 biçiminde. Bu basit denklemi çözersek x=0,05 biçimde bulunacaktır. Bu da 5 sent demektir.
 • 2 – 5 adet makine 5 dakikada 5 adet alet üretirse, 1 makine 5 dakikada 1 adet alet üretir. Birlikte çalışan 100 makinemiz varsa, her biri 5 dakika içinde bir alet hazırlayabilir. Yani 5 dakika içinde 100 alet olacaktır.
 • 3- Her gün yaprak iki katına çıkacak biçimde büyüyor ise geriye döndüğünüzde 47. günde gölün yarısı dolu demektir. Basit değil mi…

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

12 Yorum

 1. 1. soruda 2 adet top denilmiyor 2 adet olmadan oynanmıyorsa veya çeviri hatası yoksa cevap hatalı olmalı. tek olan Bir şeyin 1 dolar fazlası 1,1 ise 1,1-1=0,1 olur başkaca bir çözümü olmaz. çift veya takım demeden 2 top algılanmaz. Maliyeti denilerek de örtbas edilemez. diğer 2. ve 3. cevaplar doğru.

  1. 3. soruda bahsedilen yaprak bir önceki günden 2 kat ‘daha fazla’ yer kaplıyor ifadesine göre 1e 3lük bir oran elde ediyoruz. Cevaba göre ise 1e 2 lik bir oran var. “Yaprak bir önceki güne göre 2 kat yer kaplıyor.” ifadesi kullanılmalı diye düşünüyorum.

 2. 1 dolar daha pahalı demek top+1=raket demektir soruda ve soruluş şeklinde hata yoktur saygılar..

  1. top 0,05 dolar ve raket top+1 dolardan 1,05 dolar.
   ikisini de topladığımızda sorudaki gibi 1,10 dolar ediyor.
   burada sorun ne ?

 3. öyle yapıyorum böyle çeviriyorum sonuç 0.1 Bi yanlışlık olmasın?

  1. Sonuç bana görede 0,10 dur,bunun farkli izahını daha detaylı şekilde görmek isterim.

 4. Eeeee sonuç ne. Cevapları verdik bence hepsini doğru yaptım. Size göre 2 ve 3 ü doğru yaptım. Kiiii 1. Sorunun 10 cent olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu