Dünyanın En Kısa IQ Testi

Eğer zekanızı ölçmek için bir IQ testi çözmek istiyorsanız ancak uzun uzun soruları gördüğünüz zaman vazgeçiyorsanız size güzel bir haberimiz var.

MIT’den Prof. Shane Frederick tarafından geliştirilen ve Bilişsel Yansıma Testi (CRT) olarak adlandırılan test 2005 yılında geliştirildiyse de internette yeni yayınlandı.

Dünyanın en kısa IQ testi ünvanını alan testte sadece üç soru var.

Aslında sorular size oldukça tanıdık gelebilir. Cevaplara bakmadan önce kendi başınıza denemenizi öneririz. Testin soruları şöyle:

1. Bir tenis raketi ile bir topun toplam fiyatı 1,10 dolar. Raket toptan 1 dolar daha pahalı. Topun fiyatı ne kadar?

2. 5 adet makine 5 dakikada 5 adet alet üretiyor ise 100 adet makine 100 adet aleti kaç dakikada üretir?

3. Bir gölün yüzeyinde zambak yaprağı var ve her gün bu yaprak, bir gün önceki haline göre iki kat daha fazla alan kaplayacak şekilde büyüyor. Yaprağın gölün bütün yüzeyini kaplaması 48 gün sürüyorsa gölün yarısını kaç günde kaplar?

Bu test, farklı alanlardan farklı eğitim düzeyine sahip 3 bin kişide denendi. Aralarından sadece yüzde 17’si başarılı olabildi.

Soruların ancak ilk bakışta basit göründüğü uyarısında bulunan profesör, ne kadar kulağa basit gelse de akla gelen ilk yanıttan vazgeçmeyi tavsiye ediyor.

Testte yaygın olarak verilen cevaplar 10 sent, 100 dakika ve 24 gün biçiminde, ama bu yanıtlar yanlış. Doğru yanıtlar 5 sent, 5 dakika ve 47 gün olmalı…

Kafadan cevap vermekte zorlananlar için çözümleri biraz açıklayalım:

1- Topun maliyetini x kabul edersek, raketin maliyeti x+1 biçiminde olacaktır. İkisine toplam ödenen 2x+1= 1,1 biçiminde. Bu basit denklemi çözersek x=0,05 biçimde bulunacaktır. Bu da 5 sent demektir.

2 – 5 adet makine 5 dakikada 5 adet alet üretirse, 1 makine 5 dakikada 1 adet alet üretir. Birlikte çalışan 100 makinemiz varsa, her biri 5 dakika içinde bir alet hazırlayabilir. Yani 5 dakika içinde 100 alet olacaktır.

3- Her gün yaprak iki katına çıkacak biçimde büyüyor ise geriye döndüğünüzde 47. günde gölün yarısı dolu demektir.

Basit değil mi…

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/news/weird-news/worlds-shortest-iq-test-only-18510848

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı