Tıp ve Sağlık

Snellen Göz Testi Görme Kalitemizi Kesin Olarak Belirleyebilir mi?

Hepimiz baktığımız şeyi net olarak istesek de göremeyiz. Bunun nedeni bir çoğumuzun gözlerinin bozuk olmasıdır. Bunun sonucunda da göz muayenesi olmaya gittiğimizde doktor bize 20/20 (veya 6/6) gördüğümüzü söylerse, bu kusursuz bir görme yeteneğiniz olduğu anlamına mı gelir? Buradaki rakamlar ne anlama gelmektedir? Bu soruların cevaplarını verebilmek için kısaca terminoloji aktaralım. İşe önce hepimizin gördüğü ama muhtemel adını bilmediği Snellen göz testi tablosu ile başlayalım.

Snellen Göz Testi Nedir?

Göz doktoru muayenehanelerinde görmeye alışık olduğumuz Snellen göz testi bir kişinin ayırt edebileceği görsel ayrıntı düzeyini belirleyerek görme keskinliğini ölçmek için kullanılan çizelgedir. Bu çizelge Hollandalı göz doktoru Herman Snellen tarafından 1862’de geliştirilmiştir. Test o zamandan itibaren birçok ülkede tıp uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

Snellen Göz Testi. Bir göz muayenesi sırasında da kullanılabilecek başka grafikler de aynı dönemde geliştirilmişti. Bir örnek, fraklı yönlere bakan büyük E harfini içeren Tumbling E tablosuydu. Bu çizelge, alfabeyi bilmeyen küçük çocuklar veya İngiliz alfabesini bilmeyen kişiler için kullanışlıdır.

Bu çizelge geometrik kurallara göre oluşturulmuş ve her alt satırında boyutu giderek küçülen 11 satırlık blok büyük harf içerir. Geleneksel çizelgede, ilk satır tek bir E harfinden oluşur ve sadece dokuz harf kullanılır: C, D, E, F, L, O, P, T ve Z.

Muayene esnasında 20 fitlik (6 metre) bir mesafeden, ayrı ayrı her bir gözümüz için, harflerin şekillerini artık ayırt edemeyecek düzeye gelene kadar her satırını okumamız istenir. Her harf satırına, onu okumak için gereken görme keskinliğini gösteren bir oran atanmıştır. Bir kişinin okuyabileceği en son satırın karşısındaki oran, kişinin o göz için görme keskinliğini temsil eder.

Amerika Birleşik Devletleri’nde en üst düzey 20/20 olarak tanımlanır; metrik sistemi kullanan ülkelerde ise bu 6 / 6’dır. 1’den küçük bir oran (örneğin, 6/10) normalden daha kötü görmeyi gösterir; 1’den büyük bir oran (örneğin, 6/5) normalden daha iyi görmeyi ifade eder. Aşağıdaki görselde bu oranların ne anlama geldiğini daha rahat anlayabilirsiniz.

Görme Keskinliği Oranları

Görselde normal görme (20/20), normale yakın görme (20/40), düşük görme (20/100) ve çok az görme (20/200) biçiminde farklı görüş örnekleri örneklenmiştir. 20/20 vizyonda her şey nettir. 20/40 ile beşinci satıra kadar net görebilirsiniz. 20/100 ile ikinci satıra kadar net görebilirsiniz. Ancak 20/200’de yasal olarak kör kabul edilirsiniz. Çünkü büyük E’yi dahi görememektesiniz.

Görme keskinliği, gördüğünüz şeylerin şekillerini ve ayrıntılarını ayırt etme yeteneğinizi ifade eder. Ancak bu test genel görüşünüzün sadece bir yönünü ortaya koyar. Renkli görme, çevresel görüş ve derinlik algısı gibi şeyleri ölçmez. Yani görüşünüzün kalitesini belirlemez. Birçok insanın görme keskinliği normalden daha iyi anlamına gelen 20/15 düzeyindedir. Hava kuv­vetleri pilotları son satırı yardım almaksızın okuyabilmeli, yani 6/5 görüşe sahip olmalıdırlar

Snellen göz testi aslında birçok noktadan eleştirilen bir ölçüm aracıdır. Bunun nedenleri arasında, satırlar arasındaki boşluğun, aynı biçimde harfler arasındaki boşluğun yeterli olmaması gelir. Bu durumun ölçüm değerlerini etkileyeceği öne sürülür. Bir başka eleştiri de, harflerin satırları arasındaki oranların düzensiz olmasıdır. Bu eleştirilerin neticesinde, bu teste alternatif olarak başka çizelgeler geliştirilmiştir. Ancak hala en yaygın kullanılan Snellen tarafından geliştirilen çizelgedir.


Göz Atmak İsterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen, Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmayı hedefleyen, öğretmenler tarafından kurulmuş bir bilim platformudur. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu