Psikoloji

Her Gülümseme Aynı Değil! Duchenne Gülümsemesi Gerçek Gülümsemedir

Sahte gülüşlerin samimiyetsiz olduğunu hissettiren nedir? Gerçek bir gülümsemeyi taklit etmek niçin böylesine zordur? 1862’de nörolog Guillaume Duchenne gerçek ve sahte gülüşlerde aslında farklı kasların kullanıldığına ilişkin bulgularını yayımladı. Günümüzde gerçek gülümseme Duchenne gülümsemesi olarak biliniyor.

Duchenne Gülümsemesi
Duchenne Gülümsemesinin en güzel örneklerini görmek istiyorsanız çocuklara bakabilirsiniz.

Bazı durumlarda içimizden gelmediği halde güler ya da gülüyormuş gibi yaparız. Ancak böyle sahte bir gülüş gerçeğinden kolayca ve hemen ayırt edilecektir. Çünkü gülmek irade dışı gerçekleşen bir süreçtir ve bir dizi karmaşık kas hareketi gerektirir. Bu nedenle “istemli gülüşlerin” hepsi kendisini belli eder. Gerçek gülümsemelere ise Duchenne gülümsemesi denir.

Duchenne Gülümsemesi Nedir?

Guillaume Duchenne de Boulogne (1806–75) yalnızca kas hastalıkları alanına yaptığı katkılarla değil, aynı zamanda tıp kitaplarında fotoğraf kullanımına öncülük etmesiyle de ünlüdür. Duchenne, aynı zamanda başarılı bir illüstratördü. Kendisi çizim becerilerini hastalarını tasvir etmek için kullanmıştı.

 Duchenne Gülümsemesi
Duchenne’in orijinal çizimlerinden bir kaç örnek. 1862’de The Mechanism of Human Physiognomy’de toplanan ve yayınlanan bu fotoğraflar, Duchenne de Boulogne ve meslektaşlarının, dehşet, acı ve şaşkınlık gibi ifadelerini üretmek için deneklerinin yüzlerine elektrik verdiğini gösteriyor.

Duchenne’in yüz ifadelerini yöneten fizyolojik mekanizmaları anlamak için bir psikiyatri hastanesindeki insanları denek olarak kullandı. Bu kişilerin yüzlerine düşük düzeyde elektrik akımı vererek yüz kaslarını uyardı ve çeşitli ifadeler üretti. Bu esnada da yüzün farklı bölgeleri uyarıldığında oluşan yüz ifadelerinin fotoğraflarını çekti. Sonrasında da çalışmalarını 1862 yılında kitabında yayınladı.

Fransız fizyolog Benjamin Amand Duchenne, çeşitli yüz ifadelerinden sorumlu kasları deneylerle ortaya çıkarmaya çalıştı. Deneylerini beş kişi üzerinde gerçekleştirdi.

Duchenne de Boulogne, belirli ifadeler oluşturmak için deneğinin yüz kaslarına gerçekten şok vermiş olsa da, ne şokların kendisi ne de bir bütün olarak deneyler, fotoğraflara bakan pek çok kişinin düşündüğü kadar eziyetli ve korkunç değildi. Aslında, Duchenne de Boulogne’un çalışmaları, ölümünden bu yana geçen bir buçuk asırda sayısız hastaya yardımcı olacak şekilde nöroloji ve elektroterapi alanlarında ilerlemeye neden oldu.

Duchenne’nin bu katkılarından dolayı gerçek ve içten gülümsemeye literatürde Duchenne Gülümsemesi denilmektedir. Daha sonraları gülümsemeler, doğal gülümseme (Duchenne) ve sosyal gülümseme (Non-Duchenne) olmak üzere ikiye ayırmıştır.

Güldürücü kas olarak da bilinen rizoryus kaslar, gülmemizin dışında elmacık kemiğine bağlı kaslarımızı kontrol ediyor. Sahte gülüş dediğimiz hareket işte bu kasların hareketi ile oluşur. Oysa normal bir kahkahada sadece elmacık kasları değil, tüm yüz kasları yukarı doğru hareket ediyor.

Sosyal Ve Doğal Gülümseme Arasındaki Fark Nedir?

İki gülümseme arasındaki temel fark, sosyal gülümsemenin bilinçli bir gülümseme olmasıdır. Diğer bir deyişle, sosyal gülümsemeler sahte gülümsemelerdir. Sevmediğimiz bir kişi ile konuştuğumuzda ya da unutmayı tercih edeceğimiz bir eski sevgiliyle karşılaştığımızda, kendinizi gülümsemeye zorladıysanız aslında ne demek istediğimizi anlarsınız. Bu tür gülümsemeler, nadiren doğal gülümsemeler gibi görünürler.

Komik bir film izlediğimizde ya da bir şeye çok sevindiğimizde attığımız kahkahalar ise içimizden gelir. Bunlar doğal ve gerçek gülümsemelerdir. Duchenne gülüşünü yani doğal gülüşü diğer gülümseme türlerinden ayıran şey ağızda değil, gözlerdedir. 

Pan-Amerikan Hava Yolları hosteslerinin her zaman yapay bir gülümsemeyle gezmelerinden dolayı Pan American gülümsemesi de denilen bu sahte gülüş, kişideki pozitif duygularla bağlantılı değildir. 

Duchenne Gülümsemesi Örnekleri Nelerdir?

Tüm gülümsemeler, ağzın köşelerini kaldıran zygomatic ana kasların kasılmasını içerir. Ancak bir Duchenne gülümsemesi esnasında ek olarak orbikularis oculi kası da kasılacaktır. Bunun sonucunda da göz çevresindeki, kaz ayakları dediğimiz bölgenin buruşmasına neden olur.

Aşağıdaki fotoğrafta İki farklı gülümseme görüyoruz ve ikisinde de dudaklar yukarı doğru kıvrık durumda. Ancak bunlardan birisi gerçek birisi ise sahte bir gülümseme. Duchenne’nin yaptığı çalışmalar sonucu gerçek gülümsemenin göz kaslarını da hareket ettirdiğini biliyoruz. Bu sayede de gülümsemeyi gerçek olarak tanımlıyoruz.

Solda kişinin yanaklannda kırışıklıklar var ama gözlerinin etrafında yok. Orbikülaris oküli kaslan kasılmamış. Göz kenarları sağ taraftaki fotoğrafta olduğu gibi çekilmemiş. Bu nedenle soldaki gülümseme sahte bir gülümsemedir. .Zoraki gülümsemede yanaklarımızdaki risorius kasını kullanarak dudaklarımıza doğru biçimi veririz ama göz kasları kasılmaz

Diğer bir deyişle kişi mutluysa, eğleniyorsa, gülümsemesi içtense göz çevresindeki kaslar harekete geçer. Öte yandan sahte bir gülüşte bu kaslar kullanılmaz. Zoraki gülümsemede yanaklarımızdaki risorius kasını kullanarak dudaklarımıza doğru biçimi veririz ama göz kasları kasılmaz. Doğal bir gülümseme sırasında bir grup kas aktiftir. Bilinçli gülümsemeye çalıştığımızda kas aktifleşme örüntüsünü değiştiririz ve etrafımızdaki insanlar bunu anlar.

Duchenne insan suratındaki kasların hareketleriyle gülümseme arasında bağ kurmuştu. Bir gülümsemenin gerçek olup olmadığını anlamak için göz çevresine odaklanmamız gerektiğini söylemişti. sonucuna varmıştı.

5 aylık bebeklerde yapılan bir çalışmada bebeklerin yanına anneleri geldiğinde bebekler orbicularis oculi kasının kasılmasıyla karakterize edilen doğal gülümsemeyi gerçekleştirdi. Ancak yanlarına yabancı bir kişi geldiğinde ise gülümsemeleri orbicularis oculi kasının kasılmadığı, sosyal gülümseme şeklinde olmuştur.

Sonuç olarak

Bir arkadaş toplantısında, sevgiliniz ile buluşmanızda karşıdaki insanın gülümsemesinin ne kadar gerçek ya da yapay olduğunu anlamak için aslında çok güçlü bir ölçüm aracına sahibiz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kişinin gözlerine bakmaktır. Ayrıca, birinin güvenini kazanmak istiyorsanız, yapılacak en iyi şeyin sadece doğal olarak gülümsemek olduğunu unutmayın. Sahte gülümsemeler size yarardan çok zarar verecektir.


Kaynaklar ve İleri Okumalar

  • Why Psychologists Study The Duchenne Smile, And What It Means For You. Yayınlanma tarihi: 2 Mart 2022. Bağlantı: Why Psychologists Study The Duchenne Smile, And What It Means For You/
  • Girard JM, Shandar G, Liu Z, Cohn JF, Yin L, Morency LP. Reconsidering the Duchenne Smile: Indicator of Positive Emotion or Artifact of Smile Intensity? Int Conf Affect Comput Intell Interact Workshops. 2019 Sep;2019:594-599. doi: 10.1109/acii.2019.8925535. Epub 2019 Dec 9. PMID: 32363090; PMCID: PMC7193529.
  • Reed, Lawrence Ian et al. “In smiles we trust? Smiling in the context of antisocial and borderline personality pathology.” PLoS ONE 15 (2020): n. pag.
  • Niedenthal, Paula & Mermillod, Martial & Maringer, Marcus & Hess, Ursula. (2010). The future of SIMS: Who embodies which smile and when?. Behavioral and Brain Sciences. 33. 464 – 480. 10.1017/S0140525X10002748.
  • Drouin E, Péréon Y. Unique drawings by Duchenne de Boulogne. Lancet Neurol. 2013 Apr;12(4):330-1. doi: 10.1016/S1474-4422(13)70027-9. Epub 2013 Mar 18. PMID: 23518327.

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

İlknur Çetinkaya

Nelson Mandela'nın sözleri ile ‘’Bir toplum, kendini en belirgin biçimde çocuklarına nasıl davrandığıyla ortaya koyar. Başarımız, her toplumun en kırılgan fertleri ve aynı zamanda en büyük zenginliği olan çocuklarımızın mutluluğu ve sağlığıyla ölçülmelidir’’. Çocuklarımızın yaşamdan, öğrenmekten keyif aldığı, öğrenmenin sınıfların dört duvarı arasına hapsedilmediği, çocuklarımızın özgür hissettiği, oyun oynayabildiği, çocukluklarını yaşayabildikleri, başarılarının sınavla ölçülmediği, her birinin başarıyı yetenekleri ve ilgi alanlarında tattığı, yüzlerinden gülümsemenin eksik olmadığı güzel yarınlara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu