Biyografiler

Doktorları Yalancı Çıkaran Adam: Roger Bannister

Sir Roger Gilbert Bannister (1929 – 2018) bir İngiliz atlet ve doktor. Çizilen sınırları reddeden, başkaldıran bir insan. Onun adını tarihe kazıyan olay ise 6 Mayıs 1954’te Oxford’da yapılan koşuda bir mili (1,609344 kilometre) 3:59.4’te koşarak 4 dakikanın altına inebilmiş ilk insan olması. Onun hikayesinden sonra, kafamızdaki sınırlar konusunda tekrar düşünmeye ne dersiniz?

Roger Bannister’ın Farkı Neydi?

Roger Bannister 17 yaşında Oxford Nöroloji bölümünde okurken bir yandan da amatör koşulara katılıyor ve olimpiyat madalyası kazanmanın hayalini kuruyordu. 1950 yılında doktorlar: “Hiç kimse 1 mili 4 dakikanın altında koşamaz ”diye bir açıklamada bulunduktan sonra, Oxford Tıp öğrencisi Roger Bannister gelecekteki meslektaşlarına basın açıklaması ile meydan okur:

Buradan ilan ediyorum! Ben kimseyle yarışmıyorum doktorlarla yarışıyorum! Ve tek hedefim var 1 mili 3.59’da koşarak doktorları yalancı çıkarmak. Bunu sizlerde göreceksiniz.

Bannister, artık her gün fiziksel egzersizler ve koşu çalışmaları yapıyordu. Zihinsel egzersiz de çalışmalarında önemli bir yer tutuyordu. Zihinsel egzersizden kasıt, ‘o anı’ hayal etmekti onun için. Yarış başladı. Roger çılgınca koştu ve tam 3.59’da yarışı bitirdi. Herkes onu ayakta alkışlıyordu. İnanılmaz ama fiziksel egzersizlerin yanında her gün yaptığı bu zihinsel canlandırma tam anlamıyla gerçek olmuştu. Daha da enteresan olanı, hayalini gerçekleştirmesinden sadece 2 sene önce 1952 yılında Helsinki Olimpiyatları’nda kendisi dördüncü olmuş ve madalya kazanamamıştı.  

Roger Bannister

Tam yeter artık diyerek koşmayı bırakmayı düşünürken, zihni ve kalbi buna izin vermediği için vazgeçememiş, kendine yeni bir hedef belirlemeye karar vermişti. Hedefi için gösterdiği azmin sonucunda Bannister, 1954 yılında tam da gözünde sürekli canlandırdığı gibi 1 mili 3.59’da koştu. “Doktorları yalancı çıkaran adam” olarak tarihe geçti.

Heykeli dikildi. Paraya adı basıldı. Başarısından ötürü “Sir” unvanı -yani İngiltere kraliçesi tarafından verilen bir soyluluk unvanı- verildi. Rekorun kırıldığı piste ismi verildi. Spor Illustrated tarafından ilk kez yılın sporcusu ilan edildi. Roger Bannister’dan sonra, çok sayıda atlet bu rekora erişti. Çünkü birinin böyle bir şeyi başarması onların zihinlerinde var olan bir bariyeri de yıktı. (Bunu Roger Bannister’dan sonra ilk yapan isim, sadece 46 gün sonra John Landy oldu.)

Roger Bannister, 1954 yılından sonra ise tıp eğitimine devam etti. Diğer yandan, dünya rekorunu kırarken geliştirdiği antrenman tekniklerini, atletler ve antrenörler ile paylaştı. Yani, ölene kadar gerçekten yaşadı.

Dipnot: Sir Roger, bir nörobilimci olarak birçok hastayı tedavi etmiş ve Parkinson hastalarına umut ışığı olmuştur. Ancak 2011’de kendisi de bu hastalığa yakalanınca durumu şöyle açıklamış: ‘Yürümekte sıkıntı yaşıyorum. İronik şekilde sebebi bir nörolojik bozukluk olan Parkinson Hastalığı. Kısa bir video izlemek isterseniz: https://youtu.be/dc_rRjBs-4M

Kaynaklar

Sir Roger Bannister: First person to run a mile in under four minutes dies at 88; https://www.bbc.com/

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir Yorum

  1. Matematiksel sitesi konular yazılar gerçekten çok güzel çevremdeki ve sosyal medyadaki çevreme tavsiye ediyorum. Yazıları paylaşıyorum herkesin okumasını istiyorum. Emeği geçen herkese ve bütün yazarlara çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.