Biyoloji ve Genetik

Cryonics Sayesinde Sonsuza Kadar Yaşamak Mümkün mü?

Yüzyıllar boyunca fizikçiler, yazarlar ve filozoflar zamanda yolculuğun mümkün olup olmadığını tartıştı. Devamında bunun asla olmayacağı sonucuna vardı. Ancak bir grup bilim insanı, on binlerce kişiyi çok uzak bir geleceğe taşıyabileceklerini iddia ediyor. Ancak bunu düşündüğünüz biçimde yapmıyor. Bu insanlar hayatını kaybeden insanları donduruyor, saklıyor ve gelecekte uyandırmayı bekliyor. Bu yönteme Cryonics (Yunanca ‘soğuk’) deniyor. Kısacası bilimkurgu filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz bir sahneler aslında uzun bir zamandır mevcut. Ancak ufak bir sorunumuz var. Şu anda insan vücutları donduracak ve koruyacak teknolojiye sahibiz. Ancak zamanı geldiğinde onları nasıl canlandıracağımızı henüz bilmiyoruz.

Cryonics Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Kriyojenik (Cryogenics) malzemelerin çok düşük sıcaklıklarda korunması ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Cryonics ise, bir kişinin ölümünden sonra, yeniden canlandırılabileceği umuduyla vücudunu çok düşük bir sıcaklıkta saklamak için kullanılan tekniktir.

Bu alanda dünya lideri olan Alcor’da şu anda 181 dondurulmuş beden var. Alcor, şirketin kurucusu Fred Chamberlain de dahil olmak üzere 49 yıldır insan depoluyor.  Şu anda dünya çapında dondurulan yaklaşık 500 kişi var ve bunların büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor.

Bu prosedür için kişinin önce yasal olarak ölü ilan edilmesi gerekir. Yani kalp atımı durmalıdır. Yasal olarak ölü ile tamamen ölü aynı şey değildir. Tam ölüm, tüm beyin fonksiyonlarının durduğu noktadır. Yasal ölüm durumun da beyin fonksiyonları bir süre daha devam eder. Acil müdahale ekibi ölen kişiye ulaştığında ilk iş, kanın pompalanmaya devam etmesini sağlamak olur. Bunun için ölen kişi mekanik bir kalp-akciğer ventilatörüne bağlanır. Bundan sonra, vücut buz içine konur. Kanın pıhtılaşmasını önlemek için heparin (bir pıhtılaşma önleyici) enjekte edilir. Bu esnada da bir tıbbi ekip, vücudun Cryonics tesisine gelmesini bekliyordur.

Cryonics tesisine götürüldüğünüzde, gerçek “dondurma” işlemi başlar. Ancak bazı ön hazırlıklar vardır. Bu ön hazırlıklar yapılmazsa hücrelerinin içindeki su donar. Su donduğunda genişler. Bu da, hücrelerin parçalanmasına neden olur. Ekip önce hücrelerinizdeki suyu çıkarır. Sonra yerine kriyoprotektan adı verilen gliserol bazlı bir kimyasal karışım koyar. Amaç, organları ve dokuları aşırı düşük sıcaklıklarda buz kristalleri oluşturmaktan korumaktır. Vücudunuzdaki su kriyoprotektan ile değiştirildiğinde, vücudunuz -130 C’ye ulaşana kadar bir kuru buz yatağında soğutulur. En sonunda da -196 derece sıcaklıktaki bir sıvı azot tankına konur.

Cryonics ucuz bir işlem değildir. Tüm vücudunuzu korumak için 150.000 – 200.000 dolar civarına mal olur. Ayrıca Cryonics tesisine de 400 dolar civarında yıllık üyelik ücreti ödemek gerekir. Ancak daha tutumlu fütüristler için sadece 50.000 dolar karşılığında beyinlerini korumayı tercih edebilirler.

Cryonics Fikri Nereden Aklımıza Geldi?

Bu biçimde dondurulan ilk kişi, kanserden ölen 73 yaşındaki psikolog Dr. James Bedford’du. 1967’de Bedford bir kriyojenik depolama tankına girdi. Ancak o dönemde kullanılan teknik ne yazık ki günümüzde olduğu kadar gelişmiş değildi. Bedford öldükten sonra vücudu soğutulurken kan dolaşımı yapay olarak sürdürüldü. Vücuduna dokuları koruyabilen dimetil sülfoksit enjekte edildikten sonra vücut, sıvı azot ortamına taşındı. Ancak sonraki dönemlerde bu koruma yönteminin Bedford’un beyin hücrelerine çok büyük ihtimalle geri döndürülemez zararlar verdiği anlaşıldı. Buna rağmen Bedford’un vücudu Alcor Yaşam Uzatma Vakfı’nda korunmaya devam ediliyor.

Bu insanları canlandırmanın mümkün olup olmadığını kimse bilmiyor. Ancak pek çok kişi için bu bir sorun değil gibi gözüküyor. Halen yasal olarak hayatta olan binlerce kişi Cryonics bekleme listelerinde yer alıyor. Bilim, yumurta ve sperm gibi basit hücreleri başarıyla dondurup işlevleri bozulmadan çözmeyi başardı. Ancak bir insan vücudunun nasıl canlandırılabileceği hâlâ bilinmiyor. Gelecekte bir gün bir insanı çok düşük bir sıcaklıktan normal bir sıcaklığa nasıl geri döndürebileceğimizi öğrenebiliriz. Ancak muhtemel bu kişiler yeniden öleceklerdir. Sonuçta dondurulduklarında ölü olduklarına göre onları çözdürdüğünüzde hala ölü olacaklardır.

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu