İlginç Sorular ve Bulmacalar

Bir Google Mülakat Sorusu: Sahte Olan Parayı Bul

Google’da çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekiyor? Hangi üniversiteden mezun olmalıyım? İyi bir üniversiteden mezunum, bu yeterli mi? Maalesef değil…

Google aslında bunları pek önemsemiyor. İşi kapmanız için size gereken pratik ve kıvrak bir zeka. Tam olarak hangi özelliklerini aradığını ise bu yazıda bulabilirsiniz. How we hire

Örnek Bir Google Mülakat Sorusu

Dünyanın en iyi matematikçisisiniz, fakat imparatorluğun vergi kanunlarını eleştirdiğinizden beri bir zindanda tutuluyorsunuz ve yanınızda yalnızca günleri saymak için bir kalem var.

Sonra bir gün, her zamankinden daha kızgın görünen imparatorun huzuruna çıkarılıyorsunuz. On iki valisinden biri vergilerini sahte parayla ödeyerek hazineye ulaştırdığından ötürü suçlu bulunmuş.

Krallığın en iyi matematikçisi olarak size sahte olan parayı bularak özgürlüğünüzü elde etme şansı veriliyor. Önünüzde tamamen aynı görünen on iki madeni para ve eşit kollu bir terazi var.

google mülakat sorusu

Sahte paranın diğerlerinden daha hafif ya da daha ağır olacağını biliyorsunuz. Fakat imparator sabırsız bir adam. Zindana tekrar kapatılmadan önce teraziyi yalnızca üç kez kullanabileceğinizi söylüyor.

Etrafta kullanabileceğiniz başka bir şeyler arıyorsunuz, fakat odada hiçbir şey yok – sadece paralar, terazi, kaleminiz ve siz.

Her parayı tek tek tartamayacağınız çok açık (3 kez tartma hakkınız var), öyleyse paraları birkaç kümeye ayırarak bir kerede birkaç parayı birden tartmanız gerekiyor, sonrasında sahte paranın nerede olduğunu bulacaksınız.

Sahte parayı nasıl bulursunuz?

On iki madeni parayı, her birinde 4 tane olacak şekilde üç kümeye ayırın.
Bu kümelerden ikisini birlikte tartmak bize iki muhtemel sonuç verir:

1.İki kümenin ağırlığı eşit
2.İki küme eşit ağırlıkta değil

İki kümenin ağırlığı eşitse; terazideki sekiz para da gerçektir ve sahte olan para diğer dörtlü kümenin içindedir.

Peki bu sonuçları nasıl takip edeceksiniz?

Kalem burada devreye giriyor. Sekiz gerçek paranın üzerine bir sıfır çizin. Onlardan üçünü alın ve üç işaretsiz parayla tartın. Eğer denge sağlanırsa, geriye kalan işaretsiz para sahte olmalıdır. Denge sağlanmazsa, işaretsiz üç paranın üzerine ağır gelirlerse artı, hafif gelirse eksi çizin.

Şimdi yeni işaretlediğiniz paralardan ikisini alın ve karşılıklı olarak tartın. Denge sağlanırsa, üçüncü para sahtedir. Aksi takdirde işaretlerine bakın.

Artı işaretlilerse ağır olan sahtedir. Eksi işaretlilerse hafif olan sahtedir.

Peki tarttığınız ilk iki küme eşit ağırlıkta değilse ne olur?

Ağır gelen kısımdaki paraların üzerine artı, hafif olanların üzerine eksi işareti koyun. Ayrıca kalan dört parayı da sıfır olarak işaretleyebilirsiniz, çünkü sahte olanın terazidekilerden biri olduğunu biliyorsunuz.

Şimdi yalnızca iki kez daha tartarak belirsizliği çözebilmek için stratejik düşünmeniz gerekmektedir. Bunun için kümeleri yeniden düzenlemeniz lazım.

Bunun bir yolu artı işaretli üç para yerine üç adet eksi işaretli parayı koymak ve bunları sıfır işaretli üç parayla değiştirmektir. Bundan sonraki olasılıklarınız;

1.Terazide önceden ağır gelen kısım halen ağır geliyorsa, o tarafta kalan artı işaretli para aslında ağır olan para veya hafif kısımda kalan eksi işaretli para aslında hafif olan para demektir.

Bunlardan birisini seçin ve hangisinin gerçek olduğunu anlamak için sıradan bir para ile onu tartın. Önceden ağır olan kısım hafifleşirse, aldığınız üç eksi işaretli paradan birinin aslında daha hafif olduğu anlamına gelir.

Bunlardan ikisini birbiriyle tartın. Eğer eşit gelirlerse, üçüncüsü sahtedir. Eşit gelmezlerse, hafif olan sahtedir.

2.Aynı şekilde, yerine koyduktan sonra iki parçada dengedeyse, aldığınız artı işaretli üç paradan biri daha ağır olan demektir. Bunlardan ikisini birbiriyle tartın. Denge sağlanırsa, üçüncüsü sahtedir. Sağlanmazsa daha ağır olan sahtedir.

İzleyerek anlamanız için 🙂

Kaynak: https://ed.ted.com/lessons/can-you-solve-the-counterfeit-coin-riddle-jennifer-lu#watch

Matematiksel

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu