İlginç Sorular ve Bulmacalar

İki Paradoks Birleşirse Ne Olur? Tereyağlı Kedi Paradoksu

Tek tarafına tereyağı sürülmüş bir ekmeği bir kedinin sırtına bağlarsanız ne olur?

Herkes bir kedinin her zaman dört ayak üzerine düştüğüne dair deyişi duymuştur. En az bu söz kadar meşhur bir başka söz de Murphy yasası olarak da bilinen, tek tarafına tereyağı sürülen bir ekmeğin yere düşmesi durumunda yağlı kısmının alta gelmesidir. Şimdi bu iki sözü birleştirdiğimizi düşünerek bir düşünce deneyi yapalım. (Lütfen sadece düşüncede kalsın). Bir kedinin sırtına bir tereyağlı ekmek bağlayalım. (Yağlı kısmı dışa gelecek biçimde). Şimdide bu kediyi yüksekçe bir yerden aşağı bırakalım. Şimdi zavallı kedimize ne olur? Bildiğimiz gerçeklerden hangisi bu durumda işe yarar? Yoksa kedi kendi etrafında dönüp durur mu? Bu Kedi hiç yere iner mi? Bu paradoks şakası Tereyağlı kedi paradoksu olarak bilinir.

Tereyağlı Kedi Paradoksu İçin Olası Bir Senaryo

Tereyağlı kedi paradoksu ile ilgili bazı düşünce deneylerine girersek, neler olabileceğine dair bir hipotez geliştirmeye başlayabiliriz. Kedi yere doğru düştüğünde, ayakları aşağı bakacak şekilde dönmeye çalışacaktır. Öte yandan ekmeğin tereyağlı tarafı da onu terse çevirmek isteyecektir. Bu soru üzerine kafa yoran birçok kişi kedi ve tostun düştükçe yavaşlayacaklarına ve dönmeye başlayacaklarına, sonunda tereyağlı kedimizin zeminden çok kısa bir mesafede havada asılı kalacağına inanıyor. Durum daha da garipleşti diyorsanız haklısınız. Tereyağlı kedimiz yerçekimine karşı gelir. Bu şekilde bir anti-yerçekimi alanı oluşturur.

Tereyağlı Kedi paradoksunun olası çözümü 🙂 Kaynak: https://www.wikiwand.com

Paradoksu Teorik Fizikle Çözmek

Konuya mühendislik ve fizik perspektifinden bakarsak muhtemelen önermenin orijinal paradoksal yapısını ortadan kaldırabiliriz. Hem kedinin hem de tostun uyguladıkları dönme kuvvetini inceleyerek, nasıl etkileşime girebileceklerini görebiliriz. Her birinin dönme kuvveti, kütlelerine bağlı olacaktır. Yani ikilinin sonunun ne olacağı, aslında tostun kediye kıyasla ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Tost sıradan bir dilimse, kedimiz tostun katkıda bulunduğu az miktardaki ekstra açısal momentumla başa çıkmakta fazla zorlanmayacaktır. Bu durumda sağlam bir biçimde dört ayak üzerine düşecektir. Bununla birlikte, ekmeğin kütlesi kedininkinden çok daha büyükse, o zaman yere düşen taraf ekmek olacaktır. Yani dönme ve havada asılı kalma durumu sadece kedi ile ekmeğin kütle oranlarının birbirine eşit olmasında geçerlidir.

Şimdi bu saçma soru da nereden çıktı diye düşünebilirsiniz. Aslında bu paradoks 1992 yılında ortaya atıldı. O zamandan itibaren çok kişi bu paradoks ile uğraştı ve birbirinden ilginç sonuçlara erişti. Bu durumda tereyağlı kedi paradoksunu, basit matematik ve fizik yoluyla çözmüş olabiliriz. Ancak gerçeği bilmek mümkün olmadığı için belki de bilememişizdir 🙂

Göz Atmak İsterseniz

Kaynak: What Would Happen If You Strapped Buttered Toast to the Back of a Cat?; https://interestingengineering.com

Matematiksel


Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu