Sorular ve Bulmacalar

Haftanın Bilmecesi #1: Şapkalar Hakkında Bir Ölüm Kalım Sorusu

Bu haftadan başlayarak her Pazar akşamı sizlere bir bilmece paylaşmayı planlıyoruz. İlk bilmecemiz bir ölüm kalım meselesi. Önce bilmeceyi soralım. Bilmeceyi okuduktan sonra, görselin devamında da cevaba erişebilirsiniz. Ancak elbette cevaba bakmadan önce kendinizin çözmeye çalışmasını öneriyoruz. Yoksa keyfi çıkmaz :) Hazırsanız başlıyoruz.

Güney Amerika’da bir hapishanede cezasını çekmekte olan üç mahkum var. Gardiyanlar, zaman geçirmek için mahkumlarla bir oyun oynamaya karar verir. Mahkumlara üç siyah ve iki beyaz toplam beş şapka gösterir. Gardiyanlar sonrasında mahkumları sadece birbirinin sırtını görecek biçimde tek sıra halinde oturtur. Bu durumda en arkadaki mahkum önündeki iki kişiyi, ortadaki mahkum ise önündeki bir kişiyi görebilmektedir. En öndeki mahkum ise hapishane duvarından başka bir şey göremez.

Gardiyanlar mahkumların gözlerini bağlar ve her birinin başına bir şapka yerleştirir. Daha sonra göz bağlarını çözer ve mahkûmlara, şapkanın rengini doğru söylerlerse özgür kalabileceklerini söylerler. Ancak yanlış söylerler ise bu onların sonu olacaktır. Elbette, mahkumlar kendi başlarında hangi renk şapka olduğunu görememektedir.

Gardiyanlar önce sıranın en arkasındaki mahkûma başındaki şapkanın rengini sorarlar. Bilmediğini söyler. Sonra ortadaki adama sorarlar ancak o da bilmiyordur. Gardiyanlar sonunda, sıranın önündeki mahkuma ne renk şapkası olduğunu sorarlar. Yüzü duvara dönük mahkum hızlıca doğru cevap verir ve serbest kalır. Peki sizce ne renk şapkası vardı? Ve daha da önemlisi bunu nereden biliyordu?

En öndeki kişinin başında bulunan şapkanın rengini bulabildiniz mi? Bulmayı başardıysanız cevabını açıklayabilecek misiniz?

Şapkalar Hakkında Bir Ölüm Kalım Sorusunun Cevabı

Bu bilmeceyi çözmek için, ilk iki mahkumun şapkalarının ne renk olduğunu bilmedikleri gerçeğinden elde edilen bilgileri kullanmanız gerekir. En arkada ve ortada oturan mahkumun ne gördüğünü anladığınızda mantığınızı kullanarak cevaba ulaşabilirsiniz.

Öncelikle ilk sorduğumuz sorunun cevabını verelim. Serbest kalan mahkûm hangi renk şapka takıyordu? Cevap siyah olmalıdır. Şimdi bunun nasıl bulunduğunu aktarmaya çalışalım. Önce ilk soru sorduğumuz en arka sırada oturan mahkumu düşünün. Sonuçta gözleri açıldığında önündeki iki mahkumu görebilmesine rağmen ne renk şapkası olduğunu bilememişti. Elimizde üç siyah şapka ve sadece iki beyaz şapka var. Bu yüzden önündeki her iki mahkumda beyaz şapka görseydi, kafasında siyah bir şapka olduğunu bilirdi. Bu nedenle, önünde kişilerde iki beyaz şapka olmadığı sonucuna varabiliriz.

Bu mahkumun kafasındaki şapkanın rengini bilememiş olması aslında sıranın ortasındaki mahkûma önemli bir şey söyler. Hem o hem de önündeki adam beyaz şapka giyiyor olamaz. Geriye onun düşünmesi için üç seçenek kalıyor. A) Hem o hem de öndeki adam siyah şapka giyiyor B) Öndeki adam beyaz şapka giyiyor, kendisi ise siyah şapka takıyor C) Öndeki adam siyah şapka giyiyor, kendisi de beyaz şapka takıyor.

Ortadaki adam öndeki adamı beyaz şapkalı görseydi, B şıkkının doğru olduğunu bilirdi, siyah şapka taktığını söylerdi ve özgürlüğüne kavuşurdu. Ancak, şapkasının ne renk olduğunu bilemediği biliyoruz. Bunun nedeni önündeki kişinin başında siyah bir şapka görmesi olmalıdır. Bu durumda A ve C şıklarının ikisi de olasıdır. 

Şimdi önünde sadece duvarı gören sıranın en önündeki kişiye gelelim. Geriye kalan A veya C seçeneklerinden hangisinin doğru olduğunu bilmiyor. Ancak her iki senaryoda da siyah bir şapka takıyor olmalı. Bu sayede de kolayca doğru cevabı söylüyor ve özgürlüğüne kavuşuyor.

Mantık sizi özgürleştirir diye boşuna demiyoruz. Haftaya Pazar akşamı bir sonraki bilmecemizde görüşmek üzere.

Kaynak: Riddle of the Week #5: A Life-or-Death Question About Hats; https://www.popularmechanics.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu