MATEMATİK HER YERDE

Rubik Küp: Matematik ve Eğlencenin Buluşması

Rubik Küp denilince çoğumuzun aklına ilk gelen, kural bilmeksizin oynamaya başladığımız ve belki de saatlerce çözmeye çalıştığımızdan sinir bozucu ama aynı zamanda zeka geliştirici bir oyuncaktır.

Ama o aslında bundan biraz daha fazlası…

1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Ernö Rubik tarafından “sihirli küp” adıyla geliştirilen oyuncak, Budapeşte’den başlayan yolculuğunda 80’li ve 90’lı yılların başında dünya genelinde milyonların ilgisini çekmiş, 1980 ve 1981’de İngiltere’de iki yıl üst üste Yılın Oyuncağı seçilmiştir.

Rubik Küp

Birçok uluslararası yarışmada bireylerin kıyasıya mücadele ettiği, kimi zaman hayal kırıklıkları yaşatan kimi zaman da bireylerin sabır limitlerini zorlayan küp bir eğlence aracı olarak değerlendirilmektedir.

İlk üretimi 1977 yılında yapılan Rubik küpünün çeşitli renk ve büyüklüklerle bugüne kadar 350 milyondan fazla sattığı tahmin edilmektedir. 

3x3x3’lük standart küp, en çok bilinen ve çözülmeye çalışılan küp olmakla beraber, Rubik’in İntikamı olarak da bilinen 4x4x4’lük ve Profesör’ün Küpü olarak da adlandırılan 5x5x5’lik küpler de yoğun ilgi görmektedir.

Bunların dışında, Rubik kübü çantasından eksik etmeyen insanların sabır ve zekasını daha da zorlayacak 6x6x6’lık, 7x7x7’lik ve daha farklı boyutlarda küpler de üretilmektedir.

Rubik küpün popülaritesi her geçen yıl değişik versiyonlarının üretilmesiyle artmaya devam etmektedir. Bu eğlenceli ve zorlu merak insanları daha hızlı çözüme ulaşmaya teşvik etmiş ve bunun sonucunda küpü en hızlı kimin çözebileceğini görmek adına birçok resmi yarışma düzenlenmiştir.

1982 yılında Budapeşte’de düzenlenen ilk Dünya Şampiyonası’nda Vietnamlı Minh Thai 22.95 saniyelik derecesiyle 3x3x3’lük Rubik küp kategorisinde ilk dünya şampiyonu olmuştur.

2017 yılında güney Koreli SeungBeom Cho 4.59 saniye ile 3x3x3’lük Rubik Küpü çözme rekorunu oldukça geliştirmiştir. Kendisinin bu rekorunu videoda izleyebilirsiniz.

Küpe olan yoğun ilgi, çözüme ulaşabilmek için kullanılacak matematiksel argümanların da ön plana çıkmasında bir etken olmuştur.

Rubik küp, bu amaçla dünya genelinde çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde verilen, çözüm algoritmaları ile ilgili, derslerle bilimsel bir kimlik kazanmıştır.

Bitirme projelerine konu olmuş, özellikle mühendislik branşlarında eğitim alan öğrencilerin katkısıyla da Rubik küpü çözebilen robotlar tasarlanmış, yazılımlar geliştirilmiştir.

Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nde bitirme projesi kapsamında geliştirilmiş olan Ruby adlı robot, 10 saniyelik çözümüyle Rubik küp çözen robotlar kategorisinde dünyanın en hızlı Rubik küp çözen robotu unvanına sahiptir.

Matematik ile oyunu Rubik küp kadar bir araya getiren başka bir araç yok gibidir.

Rubik küp, grup teoriyi, algoritma teorisini ve geometriyi bir araya getiren, bu çerçeveden bakılınca, matematiğin soyut dünyasından somut birtakım sonuçlar çıkartabilmek açısından eğlenceli bir oyuncaktır.

3x3x3’lük Rubik küpün 8 köşesinin ve 12 kenarının olması gerçeğine dayanarak yaklaşık 43 kentilyonluk farklı konuma sahip olduğu bilinmektedir, tam olarak rakamla vermek gerekirse 43.252.003.274.489.856.000!

Konu hakkında ilginizi çekebilecek bir başka yazı: Bir Rubik Küpü Yeterince Karıştırmak İçin En Az Kaç Hamle Gerekiyor?

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı