Reddedilme Acısı İle Başa Çıkabilmek İçin Bazı Öneriler

İnsanın dünyadaki konumunu belirleyen bazı faktörleri düşünün. Zeka, para, aile, karakter, dış görünüş, şöhret, çevre, güç, başarı… Ancak öyle bir an oluyor ki bazen neye sahip olursanız olun, hayatınızla ilgili bir buhran yaşamaktan kaçamıyorsunuz. Bu an ‘reddedilme’ anı. Elbette dünya hem güzellikler hem de acılarla dolu olsa da, bu iki kavram birbirinin dengesini sıkça bozuyor. İnsanlar ya siyah düşünüyor  ya beyaz. Dünyanın gerçeklerini ve barındırdıklarını artısı ve eksisiyle kabul etmemiz önemli olabiliyor kendimizi koruyabilmek için. Sadece dünyanın karanlık yüzüne bakınca beyazı görmemeye başlıyoruz bir süre sonra. Diğer yandan sadece beyaza bakıyorsak da bir süre sonra ‘duyarsızlaşma’ içine düşebiliyoruz karanlıkları aydınlatma noktasında.

Reddedilme acısı da yüzümüzü karanlığa döndürme potansiyeline sahip. Çok büyük sıkıntılar ile -savaş, göç, açlık, ölüm, hastalık- uğraşmak zorunda olan nice insan için elbette önemsiz bir acıdır reddedilme. Ancak, bu zorluklar içindeki insanları bu noktaya getiren diğer insanlar, belki reddedilme acısıyla yaratmıştır tüm bu acıları. Çünkü reddedilmek, hayatın her parçasında karşımıza çıkabilecek bir kavram. Sadece duygusal değil. İşe, bir okula, bir ülkeye kabul edilme, bir hayaliniz için kabul ettirmek zorunda olduklarınız ve daha nice durum. Bu durumlarda yaşadığımız reddedilmeler, davranışlarımızı, kararlarımızı etkiliyor. ‘Reddedilme’ hem bireysel, hem toplumsal, hem politik açıdan, konuları farklı olsa da, baş etmek zorunda olduğumuz durumların içine koyabiliyor bizleri.

Reddedilme riskimizin önceden yakın sosyal çevremizle sınırlı idi. Ancak şimdi sosyal medya ile her birimiz yüzlerce, hatta binlerce insana bağlı olduğumuzdan, paylaştıklarımızın veya mesajlarımızın sosyal medyada görmezden gelinmesi gibi basit bir şey bile reddedilme hissine sebep olabiliyor. Bu küçük reddedilmelerin yanı sıra, çok büyük, yakıcı reddedilme tecrübelerde, mesela terk edildiğimizde, işten çıkarıldığımızda, arkadaşlarımız tarafından dışlandığımızda, ailemiz tarafından reddedildiğimizde, bizi felç edebilecek kadar büyük acılar hissetmemiz de mümkün.

Reddedilmek Neden Acıtıyor?

Araştırmacı Naomi Eisenberg, sosyal acının (başkaları tarafından reddedilip hayal kırıklığına uğratılması gibi) ve fiziksel acının beynin aynı bölgelerinde hissedildiğini keşfetti. Başka bir deyişle beyin, bir ayrılığın acısı ile kırık bir kolun acısı arasındaki farkı anlayamıyor. Bu konuda yapılan araştırmada, katılımcılar MRI makinesine bağlanıyor ve yaşadıkları bir reddedilme tecrübesini hatırlamaları isteniyor. Reddedilme acısının hatırlanması, beynin fiziksel acıya maruz kaldığımızda uyarılan bölümlerini uyarıyor. Bu durum dışlanmanın ölüme mahkum edilmekle aynı şey sayıldığı kabile dönemlerinden bize evrimsel olarak aktarılmış psikologlara göre. Bu aktarma, kabile üyelerimiz tarafından dışlanacağımız bir durum geliştiğinde, erken uyarı sistemi geliştirmemizden geliyormuş. Yani, reddedilmenin acısını daha çok hisseden insanlar, davranışlarını değiştirerek kabilede kalabilmiş ve genlerini aktarabilmişler.

Duygusal acının yanında, reddedilmek aynı zamanda özgüvenimize de zarar veriyor, kendimize ve başkalarına nefret duygusunu artırıyor ve ait olmakla ilgili dengemizi bozuyor. Kendimizi eleştirme, kötü yönlerimize odaklanma, kendimizi yetersiz görme gibi davranışları ortaya çıkarıyor. Biz ise aldığımız yarayı iyileştirmekle yükümlü olsak da genel eğilim daha çok yarayı kanatmak üzerine oluyor.

Reddedilme Acısı İle Başa Çıkmak İçin Ne Yapabiliriz?

‘SWOT Analiz’ diye bir kavram kullanılıyor pazarlamada. Şirketler güçlü, zayıf yanlarını, fırsatlarını ve tehditlerini analiz etmek için kullanıyor bu kavramı. Burada SWOT’ u bireye indirgeyin. Eleştiri yaparken, reddedilme acısıyla insanlar zayıf yanlarına daha da odaklanıp kendi kendini bir girdaba sürüklemeye meyilli olsa da, kendinizi eleştirirken adil olun ve güçlü yanlarınızı harcamayın. Hayatınızdaki imkanlarınızı görebilin. Nice imkanınızı, kendi kendinize yaşadığınız savaşın tehditlerine teslim etmemeniz gerektiğini hatırlayın.

Bilim insanları da reddedilme acısı ile kendimizi acımasızca eleştirmekten kaçınmamızı, özgüvenimizi korumamızı, sosyal bağlarımızı hatırlamamızı öneriyor. Reddedilme ‘sizden’ kaynaklı bir sorun olmayabilir. Bunu unutmamalısınız. Eleştiri yapmak, dönem dönem artı ve eksilerimizle kendimizi sorgulamak, farkındalık adına çok önemli bizler için. Ama, zihninizin yazdığı senaryoların oyununa gelmeyin. Hangi alanda hangi konuda reddedilseniz reddedilin, sadece eksilerinize odaklanıp saldırmayın kendinize. Eksilerimiz bizim için gelişme yolunda adım olmalı. Doğru sorular sormak, dürüst olmak, fark etmek, artılarımızı unutmamak, iyi bir cevaba yaklaştırabilir bizleri.

Kaynaklar

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)
Başa dön tuşu