Tarih

Şifreli Mesajların Ardındaki Kişi Zodiac Katili Kimdi?

4 Temmuz 1969, Michael Mageau için harika bir gece olmalıydı. Sonucunda 22 yaşındaki güzel Darlene Ferrin’le randevusu vardı. Ancak ne yazık ki işler planlandığı gibi gitmedi. Bindikleri araç yavaşladığı bir sırada, bir kişi arabalarının içine bir meşale fırlattı ve bir tabancayla onlara ateş etmeye başladı. Kısa süre sonra da bir adam polis departmanına telefon ederek alaylı bir dilde bir cinayet bildiriminde bulunacaktı. Bu kişi Amerikan’ın adından en çok söz ettiren seri katillerinden birisi olan Zodiac katili idi.

Zodiac Katili 1960’lar ve 1970’ler boyunca gönderdiği mesajlarında 37 kişiyi öldürdüğünü iddia etse de kendisi ile bağlantılı beş cinayet kesinleşti. Kendisinin adından bu kadar uzun süre söz ettirmesinin nedeni ise, ilk cinayetinden çok kısa bir süre sonra çeşitli gazetelere polisle alay eden şifreli mesajlar içeren mektuplar göndermeye başlamasıydı.

Şifreli Mesajların Ardındaki Kişi Zodiac Katili Kimdi?
Zodiac Katili tarafından yollanan dördüncü ve en kısa şifre.

Ayrıca bu mektupların gazetelerin ön sayfalarında yayınlanmasını aksi halde cinayetlerini sürdüreceğini söylüyordu. Gazeteler bu şifreli mektupları yayınladı ve Zodiac katilinin adı kısa sürede herkes tarafından bilinmeye başladı. Zodiac Katili kitaplara, belgesellere, TV programlarına ve filmlere konu olunca da kısa süre içinde kimliği ve yolladığı mesajlarda ne yazdığı büyük bir merak kaynağı haline gelecekti.

Zodiac Katili Kimdi?

Kendisi ile kesin olarak bağlantılı olan son cinayet, 11 Ekim 1969’da San Francisco’da meydana geldi. O gece taksici Paul Stine bir yolcu tarafından başından tabancayla vurularak öldürüldü. Bu olayın üç tanığı vardı. Ancak her birinin saldırganın görünümü hakkındaki farklı açıklamaları olacaktı. Sonucunda temsili bir resmi çizilse de bu resim katili yakalamaya yeterli değildi.

Şifreli Mesajların Ardındaki Kişi Zodiac Katili Kimdi?
San Francisco polisi, Ekim 1969’da Paul Stine’in öldürülmesinden kısa bir süre sonra görüşülen üç şahidin
açıklamalarına dayanarak “Zodiac” katilinin karma eşkâlini yapıp dağıttı

Mektuplar 1978 yılına kadar devam etti ve Zodiac katili asla yakalanmadı. Süreç içinde bazı kişilerin Zodiac katili olduğu iddiası ortaya atıldı. Bu isimlerden en çok vurgu yapılan Arthur Leigh Allen’ dı. Kendisinin daire içinde haç olan Zodiac marka bir saati vardı. 1968-69’da cinayetlerin işlendiği yerlere birkaç dakikalık mesafede yaşıyordu ve 1968 saldırısında kullanılanla aynı muhimmata sahipti.

Ölümünden 10 yıl sonra 2002’de, Allen’ın DNA’sı bir Zodiac zarfından alınan bir tükürük örneğiyle karşılaştırıldı. Ancak eşleşmedi ve devamında da polis tarafından soruşturma dışında bırakıldı.

Matematikçiler Zodiac Katilinin Şifresini Nasıl Kırdı?

Katil son belgelenen saldırısının ardından, San Francisco Chronicle gazetesine, üzerinde 340 karakterden oluşan şifreli bir mesaj olan bir kart göndermişti. Bu mesajı, 50 yıl boyunca dedektifler, kriptografi uzmanları ve amatör meraklılar çözmeye çalıştı.

Şifreli Mesajların Ardındaki Kişi Zodiac Katili Kimdi?
Zodiac, 1969 ve 1970 yıllarında gazeteye toplam dört şifreli mesaj gönderdi. İlki 408 karakterden oluşuyordu ve bir haftada içeriği anlaşılacaktı. Yakın zamanda çözülen 340 karakterlik şifre ikincisi oldu. Bunlardan sonra katil, biri 13 karakterli, diğeri ise sadece 32 karakterli çok kısa iki şifre daha gönderdi. Ancak çok kısa oldukları için bu içerikler henüz anlaşılamadı.

Mesaj en sonunda 2021 yılında Mart ayında, üç farklı kıtadan üç araştırmacının çalışmaları sonucunda çözülecekti. Çözümü bulmayı başaran şifre kırıcılar, aslında bu kod üzerinde yıllardır ayrı ayrı çalışmalar yürütüyorlardı. Ancak 2018 yılında bir konferansta şifre hakkında bir konuşma yaptıktan sonra, güçlerini birleştirmeye karar verdiler.

Ekip hem bir harfin birden fazla sembolle değiştirilebildiği sesteş yer değiştirmeyi hem de harflerin sistematik bir şekilde yeniden sıralandığı yer değiştirmeyi içeren bir koda nasıl yaklaşılacağına dair matematiksel fikirler üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. Bu şifreyi çözmek için de bir matematik yazılım paketi olan Mathematica temelli bir yazılım kullanılacaktı. Sonucunda önce bir kaç kelime ve cümle, sonra da mektubun tamamı deşifre edildi.

Mesajda aslında çok da önemli bir bilgi yoktu. Mesajda “TV programına katılan kişi ben değildim” yazıyordu. Bu mesaj, 1969’da Chronicle gazetesine şifreli kartı göndermeden önce telefonla bir TV programına bağlanan ve Zodiac Katili olduğunu iddia eden kişiyi yalanlamaya yönelikti.

Zodiac Katili beyazperdeye de bir kaç defa yansıdı.

Zodiac Katilinin Kimliği Günümüzde Halen Belirsiz

FBI uzmanları, çözümü inceledi ve gerçekten de doğru olduğunu onayladı. Ancak bu şifrenin çözülmesi de Zodiac katilinin kim olduğu konusuna açıklık getiremedi. Kendilerine Case Breakers ismi veren eski FBI ajanları ve emekli polisler, uzun süren araştırmalarının ardından Zodiac Katili’nin 2018 yılında hayatını kaybeden Gary Francis Poste olduğunu bulduklarını duyurdu.

Kendileri Zodiac Katili’nin alnındaki yara izlerinin, Poste’nin alnındakilerle birebir örtüştüğü ileri sürdü. Ancak bu bilgi de FBI tarafından onaylanmadı. Bu nedenle günümüzde Zodiac katili gizemini korumaya devam ediyor.

Yazımızın sonunda göz atmak isterseniz. Şansız Sayılar: Ölüm Meleği Lucia de Berk Ve Bir Cadı Avı Hikâyesi

Kaynaklar ve ileri okumalar:

  • Who was the Zodiac killer? The infamous California serial killer has still not been found. Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 2023; Bağlantı: https://www.usatoday.com
  • How Mathematicians Cracked the Zodiac Killer’s Cipher. yayınlanma tarihi: 18 Aralık 2021; Bağlantı: https://www.discovermagazine.com/

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu