Tıp ve Sağlık

OMAD Diyeti Nedir? Günde Bir Öğün Yemek Gerçekten de Sağlıklı Olabilir mi?

Hepimiz uzun zamandır aralıklı oruç diyetleri ile ilgili bir şeyler okumaya alıştık. Ayrıca eminim ki sizin de etrafınızda bu sayede kilo veren bir ya da bir kaç kişi vardır. Ya işi biraz daha ileri taşırsak. Saat kısıtlaması yerine öğün kısıtlaması yapıp günde sadece tek öğün yemek yersek? OMAD diyeti tam da bunu yapmayı hedefliyor.

OMAD Diyeti Nedir? Günde Bir Öğün Yemek Gerçekten de Sağlıklı Olabilir mi?

OMAD diyetinin faydalarından bahseden günde sadece bir öğün yemenin faydalarını öne süren bir çok tanınmış kişi var. Sonuç olarak günde tek öğün – “the one meal a day” (OMAD) diyeti son zamanların dikkat çeken kilo verme trendi. Savunucuları, yaşlanma sürecini geciktirmek de dahil olmak üzere hızlı, uzun vadeli kilo verme başarısına ve daha iyi sağlığa yol açtığını iddia ediyor. Peki bu konuda bilim ne diyor?

OMAD Diyeti Nedir?

Temel olarak OMAD diyeti, 23 saat boyunca oruç tuttuğunuz ve günlük kalorilerinizin tamamını bir saat içinde yenen tek bir öğünde tükettiğiniz bir tür aralıklı oruçtur. OMAD diyet kuralları basit ve takip edilmesi kolaydır. Bir saatlik yeme esnasında standart bir yemek tabağına sığması koşuluyla, herhangi bir kalori kısıtlaması olmadan istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Gün boyu kalorisiz içecekler (su, çay ve kahve) içebilirsiniz. Ancak bu tek öğününüzü her gün aynı saatte yiyerek tutarlı bir yemek programı izlemelisiniz.

OMAD Diyeti Nedir? Günde Bir Öğün Yemek Gerçekten de Sağlıklı Olabilir mi?

Bu diyet neticesinde kalori alımı kısıtlandığı için kilo vermeniz olası olacaktır. Ancak savunucuları bu sürecin ketozis adı verilen bir süreci tetikleyerek metabolizmanızı hızlandırdığını ve sağlığa önemli katkılar sağladığını da iddia edecektir.

Omad Diyeti Güvenli mi?

Ne yazık ki OMAD diyetiyle ilgili araştırmalar sınırlıdır. Çalışmaların çoğu, bunun hayvanlar üzerindeki etkisini incelemiştir. Ayrıca insanlarla yapılan ilk çalışma, yalnızca 11 gün boyunca OMAD diyetini uygulayan 11 zayıf genç insanı içermektedir.

OMAD diyetiyle ilgili iddialar genellikle OMAD diyetinin kendisinden ziyade aralıklı oruç araştırmalarına dayanmaktadır. Evet zayıflamak için aralıklı orucu destekleyen kanıtlar vardır. Ancak çoğu çalışma yalnızca kısa vadeli sonuçlara odaklanmıştır. Ayrıca, genellikle 12 hafta veya daha kısa sürede elde edilen sonuçlar dikkate alınmıştır.

OMAD Diyeti Nedir? Günde Bir Öğün Yemek Gerçekten de Sağlıklı Olabilir mi?
Günde tek öğün diyeti kalori alımınızı önemli ölçüde kısıtlar

2022’de yapılan daha uzun vadeli bir araştırma da bize farklı bir sonuç göstermektedir. Bu araştırmaya dahil olan 139 kişi ikiye bölündü. Bir kısmı 08:00 -16:00 arasında yemek yiyecekleri aralıklı orucu uyguladı. Bir kısmında da kalori kısıtlama yapıldı. Çalışma bir yıl boyunca devam etti. Sonucunda, her iki grup da yaklaşık olarak aynı kiloyu kaybetmişti. Ayrıca vücut yağı, kan şekeri, kolesterol ve kan basıncında benzer değişiklikler yaşanmıştı.

Peki OMAD Diyetinin Sorunları Nedir?

Beslenme yetersizliklerine ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tüm besin maddelerini tek bir öğünde alacaksanız yeterli miktarda lif, protein, vitamin ve mineral almanız için bu öğünün besin açısından yoğun ve dengeli olması gerekir. Gıda takviyeleri beslenmedeki eksiklikleri giderebilir ama bunlar gerçek gıdaların karmaşıklığından yoksundur. Dolayısıyla biyoaktif bileşikler gibi diğer sağlıklı bileşenleri alamayabilirsiniz. Dengeli beslenmemek, zayıf bağışıklık, yorgunluk ve kemik yoğunluğunda azalma gibi olumsuz riskleri de beraberinde taşımaktadır.

Günde 23 saat oruç tutmak muhtemelen aşırı açlık hissine ve kontrol edilemeyen bir dürtüye de neden olacaktır. Sonucunda bu da yemek zamanı geldiğinde sürekli olarak sizin için iyi olmayan yiyecekleri yemeniz anlamına gelme riski taşır.

Sürdürmesi zordur

Başlangıçta OMAD diyetine bağlı kalabilirsiniz, ancak bu dürtü zamanla zayıflayacaktır. Aşırı diyetler (özellikle uzun süreli oruç tutmayı öngören diyetler) keyifli değildir ve yemek zamanlarında yoksunluk ve sosyal izolasyon duygularına yol açar. En iyi zamanda bile bir parça doğum günü pastasını reddetmek yeterince zordur. 23 saat boyunca yemek yemediğinizde bunun nasıl bir his olduğunu hayal edin! Ayrıca bu tip bir kısıtlayıcı beslenme yiyecekle sağlıksız bir ilişkiye yol açarak sağlıklı bir kiloya ulaşmayı ve bu kiloyu korumayı daha da zorlaştırabilir.

Hızlı kilo vermek uzun vadede işe yaramaz

OMAD Diyeti Nedir? Günde Bir Öğün Yemek Gerçekten de Sağlıklı Olabilir mi?

Diğer popüler aralıklı oruç yöntemleri gibi OMAD diyeti de sonuçların hızlı ortaya çıktığı için cazip geliyor. Ancak OMAD diyeti, tartıda hızlı bir düşüş elde etmek için kalorileri azaltmanın başka bir süslü yoludur. Kilonuz düştükçe, vücudunuz kilo kaybınızı azaltmak için savunma mekanizmalarını harekete geçirir ve işler hızla tersine döner. Bu durumda verilen kilo geri alınır. Bu avcı-toplayıcı atalarımızın, yiyeceğin kıt olduğu yoksunluk dönemlerinde hayatta kalmalarını sağlamıştır.

Set point (ayar noktası) teorisi insan vücudunun korumak istediği belirli bir ağırlığa sahip olduğunu ve mümkünse vücudunuzun bu ağırlığı tutmak için yeniden adapte olacağı fikridir. Esasen, bu fikir, vücudunuzun vücut ağırlığını sabit tutmak için daha fazla yiyecek ve daha az yiyecek dönemlerine uyum sağlayacağı anlamına gelir.

Sonuç Olarak

Ünlüler bize film, müzik, sanat ve spor gibi harika şeyler sunar. Ancak beslenme konusunda güvenilir
bilgi kaynakları değillerdir. Ünlülerden tavsiye almak yerine beslenme biliminin birikimine dayanan tavsiyeleri dikkate almakta fayda var. Ayrıca göz atmak isterseniz: William Banting’in Düşük Karbonhidratlı Rejimi Nasıl Keto Diyeti Oldu?


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • An Expert Explains What You Need to Know About The OMAD Diet. Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2023. Kaynak site: Science Alert. Bağlantı: An Expert Explains What You Need to Know About The OMAD Diet
  • What is the OMAD diet? Is one meal a day actually good for weight loss? And is it safe?. Yayınlanma tarihi: 10 Ekim 2023. Kaynak site: Conversation. Bağlantı: What is the OMAD diet? Is one meal a day actually good for weight loss? And is it safe?
  • The great ‘one meal a day’ myth. Why the celebrity OMAD diet is no weight loss miracle. Yayınlanma tarihi: 25 Mayıs 2023. Kaynak site: BBC Science Focus. Bağlantı: The great ‘one meal a day’ myth: Why the celebrity. OMAD diet is no weight loss miracle
  • Sun Y, Rong S, Liu B, Du Y, Wu Y, Chen L, Xiao Q, Snetselaar. Wallace R, Bao W. Meal Skipping and Shorter Meal Intervals Are Associated with Increased Risk of All-Cause and. Cardiovascular Disease Mortality among US Adults. J Acad Nutr Diet. 2023 Mar;123(3):417-426.e3. doi: 10.1016/j.jand.2022.08.119. Epub 2022 Aug 11. PMID: 35964910.
  • Meessen ECE, Andresen H, van Barneveld T, van Riel A. Johansen EI, Kolnes AJ, Kemper EM. Olde Damink SWM, Schaap FG, Romijn JA, Jensen J, Soeters MR. Differential. Effects of One Meal per Day in the. Evening on Metabolic Health and Physical Performance in Lean Individuals. Front Physiol. 2022 Jan 11;12:771944. doi: 10.3389/fphys.2021.771944. PMID: 35087416; PMCID: PMC8787212.

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu