Tarih

Kurt Adam Efsanesi ve Hipertrikoz (Ambras Sendromu)

Mitoloji ile gerçeklerin birbirine karıştığı bir çağda yaşıyoruz. Medyanın da etkisi ile bazı efsaneler de zihinlerimizden silinmek yerine giderek derinleşiyor. Bunlardan birisi de eski zamanlardan beri insanın hayal gücüne musallat olmuş olan yarı insan yarı canavar kurt adamlar.

Antik Roma mitinin terkedilmiş ve dişi bir kurt tarafından kurtarılıp emzirilmiş ikizleri Romulus ve Remus’da bize başka bir hikaye aktarır. Kaynak: https://tr.wikipedia.org/

Yunan mitolojisinde kurt adam hikayesi Arkadia kralı Lycaon ve Zeus arasında geçen bir hikayede karşımıza çıkıyor. Efsanenin bir versiyonunda, öfkeli Zeus, Lycaon’u bir kurda dönüştürüyor. Şekil değiştiren ve vahşi bir yaratık olan Kral Lycaon ise, o zamandan beri uğursuz bir şekilde aramızda pusuda bekliyor. Gılgamış Destanı da Tanrıça İştar tarafından kurda dönüştürülen çobanı anlatıyor. Ancak Orta Çağ’da da kurt adamlara olan inancı körükleyen şeyin kurt postlarından yapılmış paltolar giyen İskandinav savaşçıları olduğu düşünülüyor. Kurt adam efsanesinin sebat etmesi, hipertrikoz olarak da bilinen bir hastalığa bağlı olabilir.

Hipertrikoz (Ambras Sendromu) Nedir?

Hipertrikoz vücudun her yerindeki kılların anormal miktarda uzamasıdır. Nadir görülen bir hastalıktır ve dünyada 50 civarında kişinin bu hastalığı taşıdığı bilinir. Hipertrikoz görünümü mitolojik kurt adama benzediğinden dolayı, yaygın olarak gayri resmi şekilde kurt adam sendromu olarak da adlandırılır. Vücudun pek çok yerinde oluşan jeneralize ve yalnızca belirli bir bölgede oluşan lokalize olmak üzere iki tür hipertrikoz bulunmaktadır. Hipertrikoz kişide doğuştan gelen veya sonradan gelişen bir hastalık olabilir. Bu hastalardan en çok bilineni ise 2010 yılında henüz 11 yaşındayken, Guinness Rekorlar Kitabı’na “dünyanın en kıllı çocuğu” olarak giren Tayland’lı Supatra Sasuphan. Bu durumu ortadan kaldırmak için kalıcı olan yaklaşımlar cilt problemlerine yol açabildiğinden bu sorunu yaşayanlar genellikle durumu yönetmek için geçici epilasyon süreçlerine başvururlar.

Supatra “Nat” Sasuphan’a hipertrikoz veya “kurt adam sendromu” teşhisi konmuştu. (Görsel: guinnessworldrecords.com)

Bilinen İlk Hipertrikoz Vakası – Petrus Gonsalvus

Petrus Gonsalvus, 1537 yılında İspanya’nın Kanarya Adaları’na bağlı Tenerife adasında hipertrikoz hastalığı ile doğmuştu. Gonsalvus tüm vücudu kıllar ile kaplı olduğundan dolayı diğer insanlardan farklıydı. Yaşadığı yıllarda bunun bir hastalık olduğu bilinmediğinden tüm yaşamı boyunca tıbbi araştırmalara konu oldu. Bu durum kendisini tanınır hale getirdi ve Dönemin Fransa kralının ilgisini çekti. Petrus Fransa’ya getirildi ve iyi bir eğitim aldı. Fransa’da yaşadığı yıllarda oldukça güzel bir kadın olan Catherine ile evlendi. Bu evliliğinden üçü kız ve üçü erkek olmak üzere altı çocuğu oldu. İkisi dışında altı çocuktan dördünde kendisinde bulunan Hipertrikoz hastalığı görülmedi. Ayrıca bu hastalık hiçbir torununa da aksetmedi. Ambras Kalesi’nde yaşadığı sırada kendisinin ve ailesinin çok sayıda portresi yapıldı.

Petrus Gonsalvus ve Lady Catherine. Fransız romancı Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve tarafından 1740’ta yazılan ve 1991 Güzel ve Çirkin isimli Disney filmi ile ünlenen hikaye aslında bu ikiliye dayanıyor olabilir.

Daha sonraki yıllarda İtalya’ya giden Petrus, 1618 yılında 80 yaşındayken öldü. Petrus’un Ulisse Aldrovandi tarafından resmedilen portresinin ve ailesinin portrelerinin Ambras Kalesi’nde bulunması nedeniyle, 1933 yılında Hipertrikoz olarak adlandırılan hastalığı Ambras Kalesi’ne atfen Ambras Sendromu olarak da isimlendirildi.

Petrus Gonsalvus’un kızı Antoinetta

Kurt adam korkusu, Orta Çağ’ın sonlarında büyücülüğü çevreleyen kitlesel histeriyle birlikte büyümüştü. Bir çok kişi haksız yere kurt adam olmakla suçlanıp öldürülmüştü. Son kaydedilen kurt adam cinayeti 1800’lerin başında Avusturya’da meydana geldi. 19. ve 20. yüzyılın başlarında Hipertrikoz sendromu taşıyan kişiler bir ucube olarak nitelendirilip sirklerde ve halka açık gösterilerde kullanılmaya başlandılar. Günümüzde neyse ki hastalığı daha yakından tanıyoruz. Supatra Sasuphan ise büyüdü ve mutlu bir evlilik yaptı. Tek sorunu var o da her gün tıraş olmak zorunda olması. İnsanları farklılıkları ile kabulleneceğimiz günlere hızlıca erişebilmemiz dileğiyle.

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu