Güzel ve Çirkine İlham Veren Petrus Gonsalvus ve Kurt Adam Hastalığı

Mitoloji ile gerçeklerin birbirine karıştığı bir çağda yaşıyoruz. Medyanın da etkisi ile bazı efsaneler de zihinlerimizden silinmek yerine giderek daha da derinleşiyor. Bunlardan birisi de eski zamanlardan beri insanın hayal gücüne musallat olmuş olan yarı insan yarı canavar kurt adamlar.

Yunan mitolojisinde kurt adam hikayesi Arkadia kralı Lycaon ve Zeus arasında geçen bir hikayede karşımıza çıkıyor. Efsanenin bir versiyonunda, öfkeli Zeus, Lycaon’u bir kurda dönüştürüyor. Şekil değiştiren ve vahşi bir yaratık olan Kral Lycaon ise, o zamandan beri uğursuz bir şekilde aramızda pusuda bekliyor. Gılgamış Destanı da Tanrıça İştar tarafından kurda dönüştürülen çobanı anlatıyor.

Antik Roma mitinin terkedilmiş ve dişi bir kurt tarafından kurtarılıp emzirilmiş ikizleri Romulus ve Remus’da bize başka bir hikaye aktarır. Kaynak: https://tr.wikipedia.org/

Tüm bunların üzerine bir de Orta Çağ’da kurt postlarından paltolar giyen İskandinav savaşçıları da eklenince kurt adamlara olan inanç tarihte sağlam bir biçimde yerine oturuyor. İşin içine ileriki yıllarda karışan medyadan bahsetmiyoruz bile. Ancak sadece bu kadar da değil. Kurt adam efsanesinin sebat etmesinin nedenlerinden biri de, hipertrikoz olarak da bilinen bir hastalık nedeniyle gerçekten bazı insanların kurt adama benzemesi.

1941’de beyaz perdeye aktarılan The Wolf Man filminden bir kare.

Hipertrikoz (Ambras Sendromu) Diğer Adıyla Kurt Adama Hastalığı Nedir?

Hipertrikoz vücudun her yerindeki kılların anormal miktarda uzamasıdır. Nadir görülen bir hastalıktır ve dünyada 50 civarında kişinin bu hastalığı taşıdığı bilinmektedir. Vücudun pek çok yerinde oluşan jeneralize ve yalnızca belirli bir bölgede oluşan lokalize olmak üzere iki tür hipertrikoz bulunmaktadır.

Hipertrikoz kimi kişilerde doğuştandır. Ancak kimi kişilerde de sonradan da gelişebilmektedir. Hastalık hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişilerden en çok bilineni ise 2010 yılında daha henüz 11 yaşındayken, Guinness Rekorlar Kitabı’na “dünyanın en kıllı çocuğu” olarak giren Tayland’lı Supatra Sasuphan’dur.

Supatra “Nat” Sasuphan’a hipertrikoz veya “kurt adam sendromu” teşhisi konmuştu. (Görsel: guinnessworldrecords.com)

Hipertrikoz sorununu ortadan kaldırmak için kalıcı olan yaklaşımlar cilt problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle bu sorunu yaşayanlar genellikle durumu yönetmek için geçici epilasyon süreçlerine başvururlar.

Bilinen İlk Hipertrikoz Vakası – Petrus Gonsalvus

Petrus Gonsalvus, 1537 yılında İspanya’nın Kanarya Adaları’na bağlı Tenerife adasında hipertrikoz hastalığı ile doğmuştu. Gonsalvus tüm vücudu kıllar ile kaplı olduğundan dolayı diğer insanlardan farklıydı. Yaşadığı yıllarda bunun bir hastalık olduğu bilinmediğinden tüm yaşamı boyunca tıbbi araştırmalara konu oldu. Bu durum kendisini tanınır hale getirdi ve Dönemin Fransa kralının ilgisini çekti.

Sonrasında Petrus Fransa’ya getirildi ve burada iyi bir eğitim aldı. İlerleyen yılarda da oldukça güzel bir kadın olan Catherine ile evlendi. Bu evliliğinden üçü kız ve üçü erkek olmak üzere altı çocuğu oldu. İkisi dışında altı çocuktan dördünde kendisinde bulunan Hipertrikoz hastalığı görülmedi. Ayrıca bu hastalık hiçbir torununa da aksetmedi. Ambras Kalesi’nde yaşadığı sırada kendisinin ve ailesinin çok sayıda portresi yapıldı.

Petrus Gonsalvus ve Lady Catherine. Fransız romancı Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve tarafından 1740’ta yazılan ve 1991 Güzel ve Çirkin isimli Disney filmi ile ünlenen hikaye aslında bu ikiliye dayanıyor olabilir. Bu konuda emin olamasak da yazarların bu portelerden haberleri olması olasıdır.

Daha sonraki yıllarda İtalya’ya giden Petrus, 1618 yılında 80 yaşındayken öldü. Petrus’un ve ailesinin Ulisse Aldrovandi tarafından resmedilen portreleri günümüzde Ambras Kalesi’nde bulunuyor. Bu nedenle, 1933 yılında Hipertrikoz olarak adlandırılan bu hastalığın adı Ambras Kalesi’ne atfen Ambras Sendromu olarak da anılmaktadır.

Petrus Gonsalvus’un kızı Antoinetta

Hipertrikoz Hastaları Çoğunlukla Ötekileştirilenler Arasında Yer Almıştır

Kurt adam korkusu, Orta Çağ’ın sonlarında büyücülüğü çevreleyen kitlesel histeriyle birlikte büyümüştü. Bu süreçte bir çok kişi haksız yere kurt adam olmakla suçlanıp öldürüldü. Son kaydedilen kurt adam cinayeti 1800’lerin başında Avusturya’da meydana geldi. 19. ve 20. yüzyılın başlarında Hipertrikoz sendromu taşıyan kişiler bir ucube olarak nitelendirilip sirklerde ve halka açık gösterilerde kullanılmaya başlandılar. Günümüzde neyse ki hastalığı daha yakından tanıyoruz.

Yazının başında tanıttığımız Supatra Sasuphan ise büyüdü ve mutlu bir evlilik yaptı. Tek sorunu var o da her gün tıraş olmak zorunda olması. İnsanları farklılıkları ile kabulleneceğimiz günlere hızlıca erişebilmemiz dileğiyle.Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen, Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmayı hedefleyen, öğretmenler tarafından kurulmuş bir bilim platformudur. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu