MATEMATİK

Matematik ile Sanatın İlişkilendirilmesi: Mandala

Mandala (मण्डल),  kelimesi, Doğu dillerinde “enerjiyi saklayan kap” anlamına geliyor.

Mandalayı yaparken ki hislerinizin ve dileklerinizin bu mandala tarafından tutulduğuna inanılıyor.

Mandalalar her zaman daire şeklinde, kare şeklindeki motifleri dahi yuvarlak formda. Merkezden başlayarak birbirinden farklı sembollerin bir araya gelmesiyle bütünü oluşturan, bütünü simgeleyen bir desene sahip.

Kırk bin yıl öncesine dayandığı bilinen mandalanın mağara duvarlarına çizilen resimlerde dahi izine rastlanmıştır. Günümüzde ismi çoğu kişi tarafından bilinmese de gündelik hayatımızda da yerini almıştır.

Örneğin, kadınlarımızın ördüğü dantel motiflerinde de mandala mevcuttur.

Aslında farklı kültürlerde, farklı altında karşımıza çıkmaktadır. Tezhip sanatı, çini, kalem işi, dantel motifleri akla gelen ilk bir kaçı…

Mandalanın ne olduğunu anladığınızda, özellikle kutsal olarak bilinen mekanlarda da mandala desenlerinin var olduğunu ilk bakışta dahi mutlaka göreceksinizdir.

Mandala, ruhsal dinginliği, içsel huzuru ve sükuneti sağlamak açısından büyük öneme sahip anlayacağınız. Çizimini ve boyamasını yapmasanız bile herhangi bir mandalaya baktığınızda dahi rahatlatıcı etkisini hissedebilirsiniz belkide.

Peki, çizimi nasıl yapılır?

Öncelikle bilmeniz gereken şudur; mandala çizmek için herhangi bir yeteneğe gerek yoktur. Elinizin kalem tutması yeterli. Sadece size gerekli olan malzemeler; kağıt, kalem, cetvel ve pergel.

Mandala desenlerindeki simetri

Mandala desenleri oluştururmak için de simetri (eksen olarak alınan bir doğrudan, benzer noktaları karşılıklı olarak eşit uzaklıkta bulunan iki benzer parçanın birbirine göre durumu) kullanılmıştır.

Bu da matematiğin günlük hayatta kullanımına uygun bir örneğidir.

3 simetri eksenine sahip mandala

4 simetri eksenine sahip mandala

5 simetri eksenine sahip mandala

8 simetri eksenine sahip mandala

BONUS: Kendi mandalanızı hazırlayıp boyamanız  için tavsiye bir program: https://www.programlar.com/mandala-painter/96z.1l.1.html

Hazırlayan: Yavuz Atçı

Kaynaklar: Journal of Instructional Technologies & Teacher Education Vol 6 No 2 (2017)

https://www.researchgate.net/profile/Merve_Atasay/publication/320225889_Linking_mathematics_with_art_Using_mandala_patterns_for_the_teaching_of_symmetry/links/59d6037a458515140ee79b8f/Linking-mathematics-with-art-Using-mandala-patterns-for-the-teaching-of-symmetry.pdf

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı