MATEMATİK HER YERDE

Matematik ile Sanatın İlişkilendirilmesi: Mandala

Son zamanlarda popülerliği artan mandala sanatı, on bin yıllık bir geçmişe dayanan, Hint kültüründe doğduğu sanılan, metafizik ve meditasyon amacıyla kullanılan bir sanattır. Mandala, Sanskritçe bir kelime olup “büyülü daire” anlamına gelmektedir. Mandalalar genellikle daire şeklindedirler ve en önemli özellikleri merkezden başlanarak genişleyen daireler şeklinde bir düzen izlenerek çizilmeleridir.

Aslında farklı kültürlerde, farklı isimler altında mandalalar karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, kadınlarımızın ördüğü dantel motiflerinde bunu siz de gözlemleyebilirsiniz. Mandalanın ne olduğunu anladığınızda, özellikle kutsal olarak bilinen mekanlarda da mandala desenlerinin var olduğunu ilk bakışta dahi mutlaka göreceksinizdir.

Tibet’te ve Hindistan’da rahipler, kum ve taş gibi çeşitli malzemeler kullanarak farklı mandalalar yapıyorlar. Yapımı saatler, hatta günler sürebilen bu büyük mandalalar spiritüel gelişimlerinin bir parçası sayılıyor. Ülkemizde de son zamanlarda mandala sanatını içeren her yaşa uygun boyama kitapları oldukça yaygınlaşmış ve mandala oluşturmayı öğretmek üzere dersler verilmeye başlanmıştır.

Mandala çizimi nasıl yapılır?

Öncelikle bilmeniz gereken şudur; mandala çizmek için herhangi bir yeteneğe gerek yoktur. Elinizin kalem tutması yeterli. Sadece size gerekli olan malzemeler; kağıt, kalem, cetvel ve pergel.

Mandala desenlerindeki simetri

Mandalanın bir parçası kullanılarak yansıma ve döndürme hareketleri ile mandalanın tamamı oluşturulabilmektedir. Bu bakımdan mandala desenlerini yansıma ve dönme simetrilerini içeren bir süsleme olarak kabul etmek de mümkündür.

Mandalayı oluşturan en küçük birim belirlenerek, bunun döndürülmesi (Şekle göre mandalanın merkezinden 72˚ sağa) veya yansıtılması ile (şeklin bittiği doğru boyunca) mandalanın tamamı oluşturulabilir.

Mandala desenlerinin geometrik dönüşümler sonucu oluşumu

Aşağıda indirilebilir formatının bulunduğu çalışma matematik dersinde simetri konusunun öğretiminde mandalaların nasıl uygulanabileceğini detaylı olarak incelenmekte.

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/347163

Bazı mandala örnekleri verelim…

3 simetri eksenine sahip mandala

4 simetri eksenine sahip mandala

5 simetri eksenine sahip mandala

8 simetri eksenine sahip mandala

BONUS: Kendi mandalanızı hazırlayıp boyamanız  için tavsiye bir program: https://www.programlar.com/mandala-painter/96z.1l.1.html

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu