FİZİK

Fizikçi Kedi Chester Willard İle Tanışın

1975 yılında Chester Willard ismiyle bir kedi, bir fizik makalesinin eş-yazarı oldu. Sizi akademik dünyada yayınları ile ses getiren bir kedi ile tanıştıralım…

Physical Review Letters ‘da yayımlanan bu çalışmada, helyum-3 izotoplarının değişik sıcaklıklardaki davranışları tanımlandı.

Bugün hala referans alınan önemli noktaları ortaya çıkaran çalışmanın yürütücüsü Michigan State University’den fizik profesörü Jack H. Hetherington’dı, fakat Hetherington makalesini yayımlamaya çalıştığında bir sorunla karşılaştı.

R. L. Weber’in 1985 yılında çıkan “More Random Walks in Science” isimli kitabında Hetherington kendi ağzından anlatıyor durumu;

“Makaleyi gönderdim ve Physical Review Letters ‘da hızlı bir yayımlanma süreci için uygun olduğunu düşündüğüm için de çalışmamla oldukça gurur duyuyordum. Göndermeden önce de bir meslektaşımdan makaleyi okumasını istedim ve iyi bir makale olduğunu ancak makalemi geri göndereceklerini söyledi.”

Neden mi? Çünkü Hetherington makalesinde “ben” yerine, “biz” ifadesini kullanmıştı ve derginin şöyle özgün bir kuralı vardır; eğer makalenizde “biz” ifadesini kullanıyorsanız birden fazla yazar olmalıdır.

Hetherington bu durumu şöyle anlatıyor:

“Makaledeki bütün “biz”leri “ben” yapıp cümle yapılarını tekrar düzenlemek oldukça zor görünüyordu; bir akşam aklıma şöyle bir şey geldi ve sekreterden makalenin başlık sayfasına kedimin ismini eklemesini, Siyam kedisi olan Chester’ı eklemesini istedim.”

Chester, Willard isimli bir kedinin yavrusuydu. Yazar adı şu şekilde düzenlendi, F. D. C. Willard, yani Felis Domesticus Chester Willard.

Fizikçi kedi

Devamında makale kabul edildi ve Michigan State University fizik departmanından F. D.C. Willard pati izi ile resmi olarak eş-yazarlık ünvanını aldı.

Bu sır, bir kişinin bu Willard karakteriyle konuşmak istemesine kadar devam etti.

“Bir ziyaretçi geldi ve benimle konuşmak istediğini söyledi. Müsait değildim ve o da Willard ile konuşmak istediğini söyledi. Herkes gülmeye başladı ve kedimin kimliği ortaya çıktı.”

2014 yılında American Physical Society (APS) bütün kedi eş-yazarlı makalelerin erişime açık (open-access) dökümanlarında yer alabileceğini duyurdu:

” APS, yazarların faydasına sunulmak üzere daha genişletilmiş bir erişime açık döküman planlamasını yaptığını gururla sunar. Bugün etkin olan bu yeni politika ile kediler tarafından yazılmış bütün makaleler ücretsiz olarak erişime sunuluyor. … Schrödinger’den beri kedilere fizikte böyle bir fırsat sunulmamıştı.”

Kaynak:

https://www.sciencealert.com/in-1975-a-cat-co-authored-a-physics-paper

www.bilimfili.com/1975-yilinda-bir-fizik-makalesinin-es-yazari-bir-kediydi/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı