Fizik

Golf Topunun Üzerinde Neden Çukurlar Vardır?

Bir golf topunun resmi maçlarda ve turnuvalarda kullanılabilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerekir: 4,27 santimetre çapında olmalı ve maksimum ağırlığı 45,93 gramı geçmemelidir. Ayrıca yüzeyinde bir dizi girinti veya “çukur” olmalıdır.( Büyüklüğe göre değişse de standart bir golf topunda tam olarak 336 tane çukur bulunur). İlk iki gereklilik tamamen mantıklı görünse de, çoğu insana biraz tuhaf gelen sonuncusu olur. Yüzyıllar önce golf topları ahşap veya kauçuktu ve tamamen pürüzsüz yüzeyleri vardı. Söylentilere göre golfçüler topları tekrar tekrar kullandıkça, eski, çukurlu topların yeni, pürüzsüz toplardan daha uzağa uçtuğunu fark ettiler. Bu bir efsane olsa da golf topunun üzerindeki çukurların hızla yakından ilişkisi bulunur. Yüzeyi çukurlu olan golf topları, yüzeyi pürüzsüz olanlara göre iki kat daha uzak mesafeye ulaşabilir. Ancak, çukurlu toplar neden pürüzsüz olanlardan daha hızlı hareket eder? Hadi bulalım.

Golf Topunun Üzerindeki Çukurların Hız ile İlişkisi Nedir?

Standart toplarda çukurlar daire şeklindedir, ancak son zamanlardaki bazı golf toplarının altıgen şeklinde çukurları vardır. Bunun nedeni altıgen biçimli çukurların golf topunun yüzeyini daha fazla kaplamasıdır.

Havada hareket eden her şey bir dizi kuvvetle karşı karşıyadır. Bir golf topunun daha ileriye gidebilmesi için ona etki eden kaldırma kuvvetini arttırmanız ve sürtünme kuvvetini azaltmanız gerekir. Topa vurduğunuz anda top havaya uçar ve ön tarafından geriye doğru bir hava akışı başlar. Top çok yüksek bir hızda hareket ettiğinden, hava akışındaki dalgalanma nedeniyle hava basıncının düşük olduğu bölgede bir türbülans bölgesi oluşur.

Pürüzsüz golf topunda oluşan hava akışı. Kaynak: https://www.scienceabc.com/

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, topun ön kısmı ile temas eden hava, arka tarafta hızla ayrılmakta ve topun arkasında çok daha geniş bir boşluk olmasına neden olmaktadır. Büyük bir boşluk daha fazla düşük hava basıncı anlamına gelir. Bu da daha güçlü bir sürtünme kuvveti demektir. Ancak çukurlu bir topta hava akışı büyük ölçüde değişir. Hava küçük çukurlara girip çıkar, böylece topun arka tarafına doğru ayrışmadan önce topun yüzeyi üzerinde hareket ederek yavaşlar.  

Çukurlar içeren golf topunda oluşan hava akışı. Kaynak: https://www.scienceabc.com/

Bu nedenle, topun arkasında çok daha küçük bir alan oluşur. Bu da sürtünmeyi, yani topun geriye doğru çekilmesini azaltır. Bu nedenle çukurlu bir top, pürüzsüz bir golf topundan çok daha hızlı hareket eder. Sonucunda da daha uzak mesafelere gider.

Çukurlu bir golf topu aynı zamanda topun havalanması esnasında da önemli bir avantaj sağlar. Backspin, topa vurulduktan sonra geriye doğru dönecek şekilde yapılan bir vuruştur. Bu dönüş yönü, topu yukarı doğru kaldıran bir kuvvet yaratır. Backspin sayesinde, topun üst kısmındaki hava alt kısımdan daha hızlı geriye doğru hareket eder. Çukurlar sayesinde topun üzerinde düşük basınç ve topun altında yüksek basınçtan oluşan bir bölge oluşur. Basınç farkı  kaldırma kuvvetini artırır ve topun daha uzun bir mesafe gitmesini sağlar. İzlemek isterseniz:

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Yola Kadıköy Anadolu Lisesi ile başladım. Ardından gelen tesadüfler, zamanında pek de sevmediğim, matematik ile yolumu kesiştirdi. Sonucunda Marmara Üniversitesinde İng. Matematik öğretmenliğinden mezun oldum. Zaman akıp gitti; bu süreçte ben de çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. Bu esnada da bol bol matematik ile ilgili serzenişlere şahit oldum. Ne yapmalı diye düşünürken, aklıma bu site fikri geldi. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ve özelinde matematiğe ilgiliyi arttırmaktı. Matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarının da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Yolumuz uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu