Anasayfa » MATEMATİK HER YERDE » Futbolun Arkasındaki Fizik: Magnus Etkisi

Futbolun Arkasındaki Fizik: Magnus Etkisi

1997’de, Fransa ve Brezilya arasındaki bir maçta Roberto Carlos adındaki Brezilyalı genç bir oyuncunun attığı bir gol ardından çok söz ettirmiş ve bu imkansız vuruşun arka planındaki teknik sebepler konuşulmaya başlanmıştı.

İşte bu nedenle aslında 1670 yılında Newton’un tenis toplarının uçuş prensibini açıklarken değindiği ardından isim babası olan Heinrich Gustav Magnus tarafından 1852 yılında prensiplerinin açıklandığı Magnus etkisi tekrar gündemlerde yerini almaya başlanmıştı…

Öncelikle biraz teknik bilgi verelim. 

Magnus etkisi, genellikle dönmekte olan toplarda (veya silindirde) harekete başlangıç noktasından itibaren kavis yaparak izlediği yolda gözlemlenen bir etkidir.

Bu etki, top ile oynanan birçok sporda önemlidir. Dönerek ilerleyen füzelerde de etkisi görülür ve mühendisliklerde de bazı kullanım alanları (rotor gemileri, uçaklar…) vardır.

Bu yazıda teknik açılımlarını yazmadan size 2 kısa video izlemenizi önereceğiz.

İlki imkansız gibi gözüken o gol ve futbolun arkasındaki basit fiziksel kurallar hakkında.

Carlos o vuruşu  yaparken bu fiziksel bilgiyi mi kullandı, yoksa şansımı yaver gitti elbette bilemeyiz ancak çok çalışma ile imkansızı başarmak mümkün gibi gözüküyor.

İkinci videomuz ise futbol dışında bu etkinin nerelerde kullanıldığını açıklamaya yarıyor.

Günümüzde eski zamanlarda olduğu gibi rüzgar gücünden yararlanma çalışmaları ön planda, bu durumda Magnus etkisini kullanarak hareket eden gemi, uçak hayal değil hatta denemeler uzun zamandır yapılmakta…

Öğrenmek güzeldir, bilgi ile kalın…

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.