Biyoloji ve Coğrafya

Bazı Uçan Böcekler Neden Işığa Gelir ve Etrafında Döner Durur?

Yaz aylarının gelmesi, açık havada yapılan gece sohbetlerinin de gelmesi anlamına gelir. Ancak bu sohbetlere çoğu zaman çeşitli böcekler de eşlik edecektir. Yapay ışıkların etrafında uçmak güveler, tatarcıklar ve sivrisinekler için çoğu zaman ölmek anlamına gelse de yine de bunu yapmaktan kendilerini alıkoyamazlar.

Yapay ışığın onlar için dayanılmaz bir çekiciliği vardır. Ancak onları çeken şey ne ışığın cazibesi, ne de sıcaklığıdır. Bu aslında sadece yön bulma sistemlerinin yaptığı bir hatadır. Bu fenomeni anlamak için fototaksi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

ay güvesi ışık
Güveler pozitif olarak fototaktiktir, yani otomatik olarak ışığa doğru hareket ederler.

Fototaksi, organizmaların ışık kaynaklarına doğrudan tepki verme yetilerine verilen bir isimdir. Işığa yönelim pozitif fototaksi, ışıktan kaçma ise negatif fototaksi olarak tanımlanmaktadır. Mutfağınızdaki gece ışığı açtığınızda, karanlık köşelere ve yarıklara nasıl kaçan sevimsiz hamamböceklerini muhtemelen fark etmişsinizdir. Hamamböcekleri, negatif fototaktik organizmalara bir örnektir. ( Ayrıca merak ederseniz: Kafası Kopan Hamam Böcekleri Ve Hatta Bir Tavuk Nasıl Yaşayabilir?)

Güveler ve benzer böcekler ise pozitif fototaktiktir. Veranda ışığınız, farlarınız veya kamp ateşiniz tarafından büyülenmiş görünürler. Bu fenomen için kesin bir açıklama olmasa da, bazı ilginç teoriler var.

Güveler Yönlerini Nasıl Bulur?

Bazı güve türlerinin göç ettiği bilinmektedir ve gece gökyüzünün onlara yön bulma ipuçları verir. Güveler yönlerini ay ışığına göre bulurlar. Böcek uçmaya başladığında ışık belli bir açıdan gelmektedir. Böcek, bu açıyı hiç bozmadan uçarsa düz uçmuş olur.

Güveler, ışığın bazı dalga boylarına (örneğin ultraviyole) diğerlerinden daha duyarlıdır. Beyaz bir ışık, sarı bir ışıktan daha fazla güveyi çeker. 

Ay çok uzakta olduğundan, böcek hareket etse bile ışığın geliş açısı değişmez. Bunu bizim nerede olduğumuzu bilmemiz için kuzey yıldızını belirli bir konumda tutmamız gibi bir şey olarak düşünebilirsiniz.

Bunu kendiniz de bilirsiniz. Araba yolculuğu sırasında Ay’ın size göre konumu değişmiyorsa, düz gidiyorsunuz demektir. Peki ya böcek bir sokak lambasını ay zannederse ne olur? O zaman düz uçamaz. Çünkü lamba, Ay’a göre çok yakındadır ve böcek biraz gittiğinde, lambadan gelen ışığın geliş açısı değişir.

Böcek düz uçmak için bu açıyı düzeltme gereği duyar. Sokak lambasının kendisini yanıltması yüzünden, eğri uçar. Eğri uçtuğunu, aynı noktanın çevresinde dönüp durduğunu anlayamaz. Kendisine sorsanız şöyle der: “Uzun bir süredir dümdüz uçtuğum halde bir türlü hedefime varamıyorum.”

Böcekler Neden Işığa Gelir?

Böcekler milyonlarca yıl hiç yapay ışık kaynağı olmayan, sadece doğal ışık kaynaklarıyla aydınlanan gecelerde evrimleşmişlerdir. Bu dünyada en az 400 milyon yıldır varlar. Oysa insan ateşi 100 bin yıl önce buldu. Güve evriminin açıklayamadığı şey, modern dünyamızda 7/24 elektrik ışığının yaygınlaşmasıdır.

Bazı Böcekler Neden Işığın Etrafında Dönerler?
Bir güvenin gözleri, insan gözleri gibi, ışık sensörleri içerir ve sensörlerin algıladığı ışık miktarına göre ayarlanır. Güve gözlerindeki öğeler soluk ışığa ayarlanmıştır. Güçlü bir yapay aydınlatma ile karşı karşıya kaldıklarında bu onlara süper bir uyarıcı haline gelir. Güve davranışını tam olarak anlamak için hâlâ yapılacak araştırmalar olsa da, bilim insanları lambaların güvenin evrimsel sürecinde bir dönüm noktası olacağını düşünüyorlar.

Gerçekten de, Thomas Edison’un ampulün patentini aldığı gün olan elektrik aydınlatmasının küresel dağıtımının yolunu açan 27 Ocak 1880 günü, güve ve bu tarz böceklerinin tarihinde karanlık bir gündür. Bunun sonucunda artık çok fazla yapay ışık kaynağına sahip olduk.

Ancak bu tarz böcekler açısında yapay ışık kaynaklarına uyum sağlamasına yetecek kadar zaman geçmemiştir. Yarasalar da böceklerin bu hatasından çıkar sağlamayı öğrenmişlerdir. Gece sokak lambalarını dikkatle gözlemlerseniz, her lambanın etrafında bir iki yarasanın döndüğünü ve lambanın cazibesine kapılan böcekleri havada kaptıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Bu durumdan kendimize nasıl bir ders çıkarabiliriz?

Bence, kimi insanların mürşit ya da önder sandıkları kişiler, esasında bir sokak lambasından başka bir şey değildir. Onların etrafında, onların etkisiyle düz uçtuğunu sanan kişi gerçekte eğri uçuyordur. Belli bir kişinin ya da ideolojinin tuzağına kapılan kişi hiç ilerleme kaydedemez.

Daha kötüsü, bu durumun farkında bile olmaz. Doğru bildiğimiz şeyler hiç de doğru olmayabilir. Kısır daireler halinde etrafında döndüğümüz ateşin etkisi altında olabiliriz. İşte bu nedenle ara sıra sabit diskimize reset atmamız tavsiye edilir.


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu