Biyoloji ve Coğrafya

Tembel Hayvanlar Neden Bu Kadar Yavaş Hareket Ediyor?

Hayatımızı bir koşuşturma içinde geçirdiğimiz bu günlerde bazı hayvanların gerçekten de hiç acelesi yoktur. Buna bir örnek Orta ve Güney Amerika’nın son de­rece tehlike dolu ormanlarında hayatta kalmayı başaran tembel hayvanlardır.

tembel hayvan
Tembel hayvanlar ağaç üzerinde yaşama mükemmel bir biçimde uyum sağlamayı başarmış canlılardır

Dünyanın en yavaş memelileri olan tembel hayvanlar saatte yalnızca 1,6 kilometrelik bir hıza sahiptir. Ancak bu hıza rağmen yüzyıllardır soylarını sürdürmeyi başarmışlardır. Onların olağanüstü dayanıklılığının sırrı, uyuşuk doğalarında saklıdır. Tembel hayvanların yavaş gitmesinin nedeni yedikleriyle yakından ilgilidir.

İki Ve Üç Parmaklı Tembel Hayvanlar Ne Yer?

Tembel hayvanların hepsi bize aynı görünse de aslında iki ana tür vardır: iki ayak parmaklı ve üç ayak parmaklı tembel hayvanlar. Üç parmaklı tembel hayvanların hem el hem de ayaklarında 3’er parmak vardır. İki parmaklı tembel hayvanların ayaklarında 3’er, ellerinde ise 2’şer parmak bulunmaktadır.

Üç Parmaklı Tembel Hayvanlar
Tembel hayvanlar sevimli ve arkadaş canlısı görünür. Ancak kışkırtıldıklarında tehlikeli olabilirler. Aslında doğal ortamlarında yalnız bırakıldıklarında insanlar için bir tehdit oluşturmazlar. Ancak kendini tehdit altında hisseden tembel hayvanlar, dişlerini veya uzun tırnaklarını kullanır.

İki parmaklı tembel hayvan türleri, üç parmaklı türlerinden biraz daha büyüktür ve günümüzde yaşayan en büyük tembel hayvan türüdür. 58-70 cm boya ve 4-8 kg ağırlığa kadar büyüyebilirler.

İki parmaklı tembel hayvanlar omnivordur, yani bitki ve hayvanları tüketir. Beslenmeleri meyveler, yapraklar, böcekler ve küçük kertenkeleleri içerir. Öte yandan, üç parmaklı tembel hayvanlar yalnızca yaprakları ve çiçek tomurcuklarını yiyebilirler. Diğer bitki yiyen hayvanların çoğunun aksine, saplardan veya köklerden uzak dururlar. Koalalar da tembel hayvanlar gibi tırmanmaya uygun pençelere sahiptir, genellikle geceleri daha aktiftirler ve yalnızca yaprakları yerler.

Koalalar da oldukça tembeldir.. Günde 20 saate kadar uyurlar. Tembel hayvanlarla karşılaştırıldığında koalalar çok daha aktiftir ancak çoğu zaman yalnızca kısa bir enerji patlaması yaşarlar.

Dünyada üç parmaklı tembel hayvan ve koala gibi sadece  çok çok az yaprak yiyen hayvanın bulunmasının çok iyi bir nedeni vardır. Yaprakların besin değeri çok düşüktür ve çok az enerji içerirler. Bu, koala ve tembel hayvanın çok az enerjiyle hayatta kalmanın bir yolunu keşfetmesi gerektiği anlamına geliyor. Tembel hayvanların ve koalaların enerjilerini düşük tutmak için keşfettikleri şey ise bol bol dinlenmek ve çok sık hareket etmemektir.

Tembel Hayvanlar Bir Zamanlar Daha Farklı Görünüyordu

Tüm tembel hayvanlar, eski çağlardan kalma bir memeli üst takımı olan Xenarthra’ya mensuptur. Bu grupta tembel hayvanlar ile birlikte armadillolar ve karıncayiyenler yer alır. Bu ilginç hayvanlar acayipliklerini yaklaşık 80 milyon yıl önce, Güney Amerika’nın bir ada olduğu evrede birlikte evrilmelerine borçludur.

Üç Parmaklı Tembel Hayvanlar
Mylodon darwinni, yaklaşık 10.000 yıl önce soyu tükenmiş eski bir tembel hayvandı.

O dönemlerde deniz algleriy­le beslenen dev sucul tembel hayvanlar; yeraltında yaklaşık 2 metre genişli­ğinde tüneller kazan dev kazıcı tembel hayvanlar olduğunu biliyoruz. Ayrıca bir fil büyüklüğünde olan dev karasal tembel hayvanlar da vardı. Aslına bakarsanız kendilerinin bir zamanlar aşağıdaki gibi göründüğü düşünülmektedir.

Ancak zaman içinde tüm bu türler yok oldu ve geriye sadece bugün bildiğimiz bir avuç minik ağaçlarda yaşayan kuzenleri kaldı. Yine de tembel hayvan grubu diğer bir çok türden daha uzun süre yaşamayı başardı. Peki ama bunu nasıl başardı?

Tembel Hayvanlar Hayatta Kalmak İçin Yavaş Hareket Etmek Zorundadır

Üç Parmaklı Tembel Hayvanlar
Üç parmaklı bir tembel hayvan, kafasını neredeyse 90 derece veya daha fazla döndürür. Ağzı ise sürekli gülümsüyormuş gibi görünmesini sağlayacak şekilde şekillenmiştir.

Tembel hayvanlar ağaçların tepesinde yaprakları yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Ancak bu yaprakların çoğu, yemeye çok da uygun değildir. Ayrıca çiğnemek tembel hayvan­ların uzmanlık alanına girmez. Aslında üç parmaklı tembel hayvanların ön dişleri yoktur ve ağızlarının arkasındaki dişler oldukça küçüktür. Tembel hayvanın gizli silahı aslında kocaman göbekleri daha doğrusu mideleridir.

Midelerinde birden fazla bölme bulunur ve burada bol miktarda bakteri yaşar. Bu bakteriler ile simbiyotik yaşam kurmuş olan tembel hayvanlar, yaprakları bakteriler sayesinde sindirirler. Ayrıca tembel hayvanlar inanılmaz yavaş bir metaboliz­maya sahiptir. Vücut ısıları da çoğu memelinin vücut ısısından daha düşüktür. Kendilerini ısıtmak için ağaçtan sarkmaları ve güneşlenmeleri bu nedenledir.

Üç Parmaklı Tembel Hayvanlar Neden Bu Kadar Yavaş Hareket Ediyor?
Bebekler doğduktan sonra annelerinden ayrılmak için acele etmezler. Kendilerini besleyecek duruma gelene kadar annelerinin karnına tutunurlar.

Sanılanın aksine tembel hayvanlar tüm gün uyumazlar. Bu hayvanlar günde ortalama 9,6 saat uyurlar. Günün (ve gecenin) çoğunu sessizce ağaçlar­ da asılı durup hiç kıpırdamadan, gözleri açık halde boşluğa bakarak geçirirler. Dediğimiz gibi bu uyanık ama hareketsiz halleri, enerji tasarrufu yapmaları ve nihayetinde varlıklarını sürdürmeleri için şarttır.

Vahşi Doğada Hayatta Kalmayı Nasıl Başarır?

Elbette doğada bu hayvanın peşinde bir çok canlı vardır. Gelişmemiş kulakları ve gözleriyle tembel hayvanlarının bu yırtıcılarla başa çıkması kolay değildir. Ancak onlar bir kamuflaj ustasıdır. Kürklerindeki özel oyuklar su toplar ve birbirinden farklı alg ve mantar türleri için hidroponik bahçe görevi görür. Bu da tembel hayvana yeşilimsi bir renk verir. Sonucunda yeşil renge hareketsiz durmalarını da eklediğiniz zaman onların ağaçların arasında fark edilmeleri çok da kolay değildir.

Tembel hayvanlar doğaları gereği ters durdukları için vücutlarını dik tutan kaslara ihtiyaçları yoktur. Bu yüzden yere indikleri zaman üzerlerinden araba geçmiş gibi gözükürler.

Tembel hayvanlar yalnızca tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için ağaçtan inerler. Orman zeminine yaptıkları zahmetli yolculuk hem enerji açısından pahalı hem de çok tehlikelidir. Sonucunda bir anda görünmezlik pelerini ortadan kalkmış olur. Bu da onları jaguar gibi yerde yaşayan yırtıcıların keskin gözlerine karşı açık hedef haline getirir. Ölümlerinin yarısından fazlası tah­minen bu esnada gerçekleşmektedir.

Tembel hayvanların ortalama yaşam süresi türlere göre değişir. İki parmaklıların vahşi yaşamdaki ortalama ömürleri bilinmemektedir. Ancak gözetim altında olanların ortalama 20 yıl civarında yaşadığı bilinmektedir. Üç parmaklı olanlar ise vahşi doğada 25-30 yıla kadar yaşarlar.

Koalalar ve Tembel Hayvanlar Evlerini Kaybediyor

Ne yazık ki, ormanlardaki ağaçlar kesildiğinde, tembel hayvanlar ve koalalar yiyecek ve eş bulmak için daha uzaklara gitmek zorunda kalır. Buda onları tehlikelere veya kalabalık yollara maruz bırakır. Ağaç evlerini kaybetmeleri, dünyada kalan tembel hayvanların sayısında büyük bir düşüşe yol açtı. Bunun bir sonucu olarak da tembel hayvan türlerinin altısından ikisi soyları tükenmekte olan hayvanlar listesinde.


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Sloths: The World’s Slowest Mammals. Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2018; Bağlantı: https://www.livescience.com/27612-sloths.html
  • Why Do Some Animals Live Life in the Slow Lane?. Yayınlanma tarihi: 17 Ekim 2016; Bağlantı: https://www.nationalgeographic.com/
  • Mendoza JE, Peery MZ, Gutiérrez GA, Herrera G, Pauli JN. Resource use by the two-toed sloth. (Choloepus hoffmanni) and the three-toed sloth (Bradypus variegatus) differs in a shade-grown agro-ecosystem. Journal of Tropical Ecology. 2015;31(1):49-55. doi:10.1017/S0266467414000583
  • Pauli, Jonathan & Peery, M. & Fountain, Emily & Karasov, William. (2016). Arboreal Folivores Limit Their Energetic Output, All the Way to Slothfulness. The American Naturalist. 188. 000-000. 10.1086/687032.

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu