Jeoloji

Fırtınalı Havalarda Görülebilen Yıldırım Topları Nasıl Oluşur?

Yıldırım topu, çok az kişinin gördüğü nadir doğa olaylarından biridir. Muhtemel siz de bugüne kadar henüz böyle bir doğa olayına rastlamadığınız için gerçeklikten ziyade bir efsane olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, değil. Çok eski çağlardan beri, parlak plazma benzeri bu ışık toplarının yerin üzerinde hareket edip sonra ortadan kaybolduğuna dair raporlar var. Bu toplar, oraj adı verilen şiddetli ve gök gürültülü fırtınalar esnasında oluşabiliyor. Havada yüzüyormuş gibi görünen toplar 100 wattlık bir ampulün parlaklığına sahip. Renkleriyse genellikle sarı, turuncu, kırmızı ya da mavi oluyor. Tüm raporlar yıldırım toplarının sadece 1-2 dakika ömürleri olduğunu, sonra bir anda yok olduklarını söylüyor.

Nikola Tesla da Yıldırım Topları İle İlgili Çalışmalar Yapmıştı

Nikola Tesla’nın bazı deneylerini anlattığı notlarında şu satırları kaleme almıştı. “Doğal yollardan oluşmuş bir şimşek topuna hiç rastlamadım. Ama nasıl oluşabileceklerini anladım. Laboratuvarımda üretmeyi başardım.” Raporlar, Tesla’nın yaklaşık 4 cm çapında elektrikli toplar oluşturmak için bir üretim cihazı kullandığını ve onlarla izleyicileri şaşırtmak için oynadığını söylüyor. Doğanın gizemlerini anlamanın en iyi yolu, benzer bir atmosferi laboratuvar ortamında yaratmaktır. ABD’deki Amherst Koleji ve Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar yakın zamanda bunu başardılar. Manyetik atomların bulunduğu soğuk bir gaz kütlesi üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, oldukça uzun ömürlü yapay bir yıldırım topu oluşturdular.

Araştırmacılar, yıldırım toplarının manyetik alanlardan dolayı şekillendiklerini, ancak bu iddianın desteklenmesi için çok az sayıda kanıt bulunduğunu belirttiler. Ancak yaptıkları çalışma söz konusu teoriye önemli bir katkıda bulundu. Üretilen yapay bölge, şimşek çakmasından sonra uzun süre boyunca kaybolmadan duran yıldırım topunu açığa çıkarttı. 

Araştırmacılar, yıldırım toplarının neden oluştuklarını ve doğasına dair kesin söylemde henüz bulunamıyorlar. Bunun için daha fazla çalışma yapmaları gerekli. İlerideki çalışmalar, yıldırım toplarının içindeki elektriksel plazmanın yapısına yönelik olacak. Hatta bu deneyler, yapay güneş enerjisi kaynağı olacak füzyon reaktörlerini daha kararlı hale getirmek için kullanılabilirler.

Göz Atmanız İçin

İleri Okumalar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler