Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Daha İyi Bir Dinleyici Olmanın Yolları

Daha İyi Bir Dinleyici Olmanın Yolları

Bir günümüzün yüzde 70-80’ini iletişim için kullanıyor fakat dinlediklerimizin yüzde 70-90’ını yanlış anlıyor, değiştiriyor veya yanlış yorumluyoruz.

Dinlemek iletişim becerileri arasında en önemlisi. Aynı zamanda en ez dikkat çekileni. 1987 yılında yapılan bir araştırmaya göre insanlar yüz yüze iletişimde konuşulanların sadece yüzde 10’unu hatırlıyor. 

Birçoğumuz dakikada yaklaşık 125 kelime sarf ederiz. Fakat iş anlamaya geldiğinde dakikada 400 kelimeye kadar kapasitemiz var.

Yani biri konuşurken kapasitemizin yüzde 25’ini kullanıyoruz. Yüzde 75’iyle hâlâ başka şeyler yapabiliriz. Birileri konuşurken iyi dinleyebilmek için gerçekten efor sarf etmeliyiz. Yoksa kısa sürede başka şeyler düşünmeye başlarız.

10 dakikalık bir sunumu dinleyen biri, anlatılanların yüzde 50’sini aklında tutabiliyor. 48 saat sonra aklında kalanların da yarısı gidiyor. Yani dinlediklerimizin sadece 1/4’ü aklımızda kalıyor.

Bir başka araştırma ise yaş ilerledikçe dinlemenin zorlaştığını gösteriyor.

Minnepolis’te yapılan araştırmada öğretmenlere sınıfta birden, “Ben ne anlatıyordum?” diye sormaları istenmiş. 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin yüzde 90’ından fazlası dinlediğini gösterirken sınıf yükseldikçe oran da düşmüş. Ortaokulda öğrencilerin yüzde 44’ü dinlerken liseye geldiğinde bu oran yüzde 28’miş.

Sadece dinlemek de yetmiyor. Dinlediğimizi doğru anlamak da önemli. Dinlediğimiz şeylerin yüzde 70-90’ını yanlış anlıyor, değiştiriyor veya yanlış yorumluyoruz.

Teknolojiyle olan bağımız, bazılarımız için bağımlılığımız ne yazık ki konsantrasyonumuzu da etkiliyor. Bu da en net olarak, sabır-dikkat-istek gerektiren bir eylem olan ‘dinleme’ye sirayet ediyor. Kendi bakış açımıza göre ‘dinlemeye değer’ mesajı dinlemeyi tercih ediyoruz. Bunu belirleyen temel unsur da egomuz. 

Aldığımız mesajı zihin süzgecimizden geçirip devamında hâlâ ‘dinlemeye değer’ olup olmadığını tartarak bu eylemi sürdürüyor ya da durduruyoruz. Direkt size fayda sağlamayacağını düşündüğünüz bir konuda zaman ayırmak, sabır göstermek ve dikkat vermek, yani bir nevi bedel ödemek biz meşgul(!) insanlar için meşakkatli bir eylem.

Daha iyi bir dinleyici olmak için

1-) Dikkat dağıtıcıları devre dışı bırakın: Telefon, tablet, televizyon… unutun gitsinKonuşan kişiye verdiğiniz dikkati başka şeylerin bölmesine izin vermeyin.

2-) Lafını bölmeyin: Konuşan kişinin sözünü kesmeyin.Birçok tartışma programında görmüşsünüzdür, konuşan kişi lafını tamamlamadan araya girerler, konuşma iyice çorba olur. Yapmanız gereken öncelikli şey dinlemek, lafı bitince konuşmaya başlayın.

3-) Anlayın: Çoğu insan birisi bir şey anlatırken o sırada kendi söyleyeceklerini düşünür ve bu yüzden anlatılanı dinleyemez, önemli noktaları kaçırır. Önce anlayın, verilen mesajı alın, ardından söyleyeceklerinizi düşünün.

4-) Hatırlayın: Hatırlamak, alınan bilgiyi desteklemek demektir. Konuşulanları hatırlamak için söylenenleri kısa süreli hafızanızdan uzun süreliye geçirmeniz gerekir. Mesela anlatılan şeyi, bildiğiniz bir konuyla bağdaştırıp unutmayı engelleyebilirsiniz.

5-) Değerlendirin: Bu aşamada yanıtınız için hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Mesaj alındıktan ve anlaşıldıktan sonra değerlendirmeye alın ve söyleyeceğiniz şeyi düşünmeye başlayın.

6-) Cevap verin: Karşınızdakini dinlediniz, söylediklerini anladınız, ne söyleyeceğinizi düşündünüz… Bütün bu aşamalardan sonra cevap vermek çok daha kolay olacak.

Konu ile ilgili aşağıdaki videoya da göz atmak isteyebilirsiniz.

Yeliz Parla Saygon

İlk yayınlandığı yer: www.line.do/tr/daha-iyi-bir-dinleyici-olmanin-yollari/cy2/vertical

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.