Kişisel Gelişim

Bir Alışkanlıktan Kurtulmak İçin Ne Kadar Zaman Gereklidir?

Hepimizin zaman zaman kurtulmak istediği ama ne yaparsak yapalım başaramadığımız bazı alışkanlıklarımız vardır. Bir alışkanlığı bırakmak, yalnızca belirli bir davranışı durdurmaya karar vermek kadar basit değil. Ancak bu harika bir başlangıç. Peki bu kararı verdik, alışkanlıklardan kurtulmak için ne kadar zamana ihtiyacımız var?

Muhtemel yaygın bir söylem olan bir alışkanlığı bırakmak için gerekli sürenin 21 gün olduğunu duymuşsunuzdur. Bu sayı, 1960 yılında çıkardığı “Pyscho-Cybernetics” kitabı ile ünlenen plastik cerrah Maxwell Maltz tarafından ilk kez öne sürüldü. Kendisi hastalarının bir operasyon sonrası değişikliklere alışma sürelerini ortalama 21 gün sürdüğünü dile getirdi. Ancak Maltz, bu kararı verirken bilimsel kanıtlar yerine hasta raporlarını dikkate aldı. Ayrıca herhangi bir operasyon sonrası yeni bir sürece alışmak ile bir alışkanlığı değiştirme aynı şey değildi. Yeni bir deneyime alışmak, kişisel değişimler yaşamakla bazı benzerlikleri paylaşır, ancak tamamen aynı değildir. Bir alışkanlıktan kurtulmak tutarlı ve bilinçli bir çaba gerektirir. Mevcut duruma alışmak ise sadece zaman meselesidir.

Bir alışkanlığı bırakmanın ne kadar sürdüğüne dair efsaneler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız videoya göz atabilirsiniz.

Alışkanlıktan Kurtulmak Gerçekte Ne Kadar Sürer?

Bir alışkanlığı bırakmak için gerçekten gereken süre, birçok farklı şeye bağlıdır. Bu alışkanlığı ne kadar zamandır sürdürdüğümüz, hayatımıza ne kadar entegre ettiğimiz ve diğer davranışların pekiştirip pekiştirmediği önemli faktörlerdir.

2009 yılında yapılan bir araştırma belli bir alışkanlıktan kurtulmak için gerekli süreyi ölçmeye çalıştı. Araştırmacıları 12 hafta boyunca 96 kişinin alışkanlıklarını gözlemledi. Sonuçlar, bir alışkanlıktan kurtulmak için gerekli ortalama sürenin 66 gün olduğunu ortaya koydu. Denekler arasındaki alışkanlıktan kurtulma süreleri 18 gün ile 254 gün arasında değişti. Aynı çalışmanın devamı olarak 2012 yılında yapılan başka bir araştırma ise 10 hafta yani yaklaşık 2,5 ayın çoğu insan için daha gerçekçi bir tahmin olduğunu ortaya koydu. Ayrıca araştırmalar, yeni bir alışkanlık elde etmek ile bir tanesinden kurtulmak arasında yakın bir bağlantı olduğunu gösterdi. Alışkanlık oluşumu ve değişimi üzerine yapılan önceki araştırmanın 2018 tarihli bir incelemesi ise, alışkanlık değişikliğinin ortam değiştiğinde daha başarılı olduğunu ve akıllı telefonların ve diğer elektronik yöntemlerin kullanılmasının bu işi daha da hızlandırdığını ortaya koydu.

Bazı İpuçları

Değişim, özellikle alışılmış davranış söz konusu olduğunda kolay değildir. Alışkanlıklar döngülerde gerçekleşir. Davranışı gerçekleştirmek bir ödül verir. Bu ödül, davranışa devam etme arzusunu güçlendirir. Ancak biraz çaba ile bu döngüyü kırmak mümkün olabilir. İnsanlar genellikle birkaç alışkanlığı aynı anda kırmaya çalışırlar. Bu yaklaşım geç saatlere kadar ayakta kalmak ve çok fazla televizyon izlemek gibi alışkanlıklar birlikte ortaya çıkıyorsa işe yarar. Ancak özellikle yerleşik davranışları ele alırken, aynı anda birden fazla değişiklik yapmak zor olabilir.

Uzmanlar ayrıca başarı şansınızı artırmak için bir yedek davranış bulmanızı önerir. örneğin saat 21: 00’den sonra TV izlemeyi bırakmak istiyorsanız. ancak akşamınıza başka bir aktivite eklemezseniz, can sıkıntısından tekrar TV izlemeye başlayabilirsiniz. Biraz müzik çalmak, bir bulmaca çözmek kararınızı sürdürmenize yardımcı olacaktır. Bir alışkanlıktan başarılı bir şekilde kurtulmak için, bu alışkanlığın yerine geçecek yenisini yaratmak önemlidir. Ancak bu noktada tuzaklara da dikkat etmek gerekir. Örneğin, sigarayı bırakıp onun yerine abur cubur tüketmeye başlamak yaygın bir tuzaktır.

Alışkanlığın sizin için ifade ettiği anlam da önemlidir. Belirli bir duyguyu gidermeye mi çalışıyorsunuz? Duygularla ilgili farkındalığı artırmak, onlara karşı harekete geçme dürtüsünü azaltmaya yardımcı olabilir. İyi haber şu ki, insanlar alışkanlıktan haberdar olduklarında ve değişmek için yeterince motive olduklarında neredeyse her zaman başka bir şey yapabilirler.

Göz Atmanızı Öneririz

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler