Kişisel Gelişim

Bir Alışkanlıktan Kurtulmak İçin Ne Kadar Zaman Gereklidir?

Hepimizin zaman zaman kurtulmak istediği ama ne yaparsak yapalım başaramadığımız bazı alışkanlıkları vardır. Bu kimisi için sigara içmek, kimisi için bütün gün tembellik yapmak, kimisi için de tırnaklarını yemek olabilir. Maalesef bir alışkanlığı bırakmak, yalnızca belirli bir davranışı durdurmaya karar vermek kadar basit değil. Ancak böyle bir şeyi istemek bile aslında harika bir başlangıçtır. Peki diyelim ki bu kararı verdik. Bir alışkanlıktan kurtulmak için ne kadar zamana ihtiyacımız var? Muhtemel yaygın bir söylem olan bir alışkanlığı bırakmak için gerekli sürenin 21 gün olduğunu duymuşsunuzdur. Peki, bu bilgi gerçek mi?

Alışkanlıktan kurtulmak için 21 gün yeterlidir ifadesini ilk olarak ,1960 yılında çıkardığı “Pyscho-Cybernetics” kitabı ile ünlenen plastik cerrah Maxwell Maltz kullandı. Kendisi hastalarının bir operasyon sonrası hastalarının yüzlerindeki değişikliklere alışma sürelerini ortalama 21 gün sürdüğünü dile getirdi. Belki sadece bu kadarı ile kalsaydı fazla sorun olmayacaktı. Ancak aynı zamanda psikoloji ile ilgilenen bu cerrah düşüncesini diğer durumları da kapsayacak biçimde zamanla genişletti. Örneğin yeni bir eve taşındığımız zaman alışmak için geçen sürenin de 21 gün olduğunu dile getirdi. Daha sonraları da bu konu bağlamdan koparak 21 gün efsanesi haline geldi.

21 Gün efsanesinin neden yayıldığını anlamak aslında kolay. sonuçta zaman çerçevesi ilham verecek kadar kısa ama inandırıcı olacak kadar uzun. Ve sadece üç hafta içinde hayatını değiştirme fikrinden kim hoşlanmaz ki? Ancak yeni bir deneyime alışmak, kişisel değişimler yaşamakla bazı benzerlikleri paylaşır, ancak tamamen aynı değildir. Bir alışkanlıktan kurtulmak için bilinçli bir çaba gerekir. Mevcut duruma alışmak ise sadece zaman meselesidir.

Alışkanlıktan Kurtulmak Gerçekte Ne Kadar Sürer?

Bir alışkanlıktan kurtulmanın ilk kuralı alışkanlık döngülerini bulmak ve bunu bozmaya çalışmaktır.

Bir alışkanlığı bırakmak için gerçekten gereken süre, birçok farklı şeye bağlıdır. Bu alışkanlığı ne kadar zamandır sürdürdüğümüz, hayatımıza ne kadar entegre ettiğimiz ve diğer davranışların pekiştirip pekiştirmediği önemli faktörlerdir. Bilim, alışkanlık değişikliğinin gerçekleşmesinin çok daha uzun sürdüğünü öne sürüyor. 2009 yılında yapılan bir araştırma bu sürenin 18 ila 254 gün arasında sürdüğünü buldu. Çalışmada katılımcılarından seçtikleri sağlıklı bir alışkanlığını yaşamlarına dahil etmeleri istendi. Bazı insanlar “öğle yemeğinde bir şişe su içmek” gibi basit alışkanlıkları seçtiler. Diğerleri “akşam yemeğinden önce 15 dakika koşmak” gibi daha zor görevleri tercih etti. 12 haftanın sonunda araştırmacılar, bu kişilerin seçtikleri davranışı, zorlama olmadan yani içten gelerek yapmaları için ne kadar zaman gerektiğini bazı veriler ile analiz etti.

Ortalama olarak, yeni bir davranışın otomatik hale gelmesi 2 aydan fazla sürdü. Tam olarak 66 gün. Ve bu durum davranışa, kişiye ve koşullara bağlı olarak büyük ölçüde değişti. Denekler arasındaki alışkanlıktan kurtulma süreleri 18 gün ile 254 gün arasında değişti. Aynı çalışmanın devamı olarak 2012 yılında yapılan başka bir araştırma ise 10 hafta yani yaklaşık 2,5 ayın çoğu insan için daha gerçekçi bir tahmin olduğunu ortaya koydu.

Bir alışkanlıktan kurtulmak için 21 gün yeterli olmasa da yine de mümkün!

Alışkanlıklar döngülerde gerçekleşir. Davranışı gerçekleştirmek bir ödül verir. Bu ödül, davranışa devam etme arzusunu güçlendirir. Ancak biraz çaba ile bu döngüyü kırmak mümkündür. İnsanlar genellikle birkaç alışkanlığı aynı anda değiştirmeye çalışırlar. Bu yaklaşım geç saatlere kadar ayakta kalmak ve çok fazla televizyon izlemek gibi alışkanlıklar birlikte ortaya çıkıyorsa işe yarar. Ancak özellikle yerleşik davranışları ele alırken, aynı anda birden fazla değişiklik yapmak zor olacaktır.

Bazı İpuçları

Uzmanlar ayrıca başarı şansınızı artırmak için bir yedek davranış bulmanızı önerir. Örneğin saat 21: 00’den sonra TV izlemeyi bırakmak istiyorsanız ancak akşamınıza başka bir aktivite eklemezseniz, can sıkıntısından tekrar TV izlemeye başlayabilirsiniz. Başka bir alışkanlığı yedekte tutmak, belki biraz müzik çalmak, bir bulmaca çözmek kararınızı sürdürmenize yardımcı olacaktır. Ancak bu noktada tuzaklara da dikkat etmek gerekir. Örneğin, sigarayı bırakıp onun yerine abur cubur tüketmeye başlamak yaygın olan tuzaklardan biridir.

Ayrıca alışkanlık değişikliğinin zor olduğunu, bunun gerilemelerle dolu bir süreç olduğunu bilmeniz de gerekir. Tutarlılık alışkanlıkları değiştirmenin anahtarıdır, ancak bu doğrusal bir süreç değildir. İniş, çıkışlar olması normaldir. Sizi motive eden güç değiştirmek istediğiniz alışkanlığın sizin için ne anlam ifade ettiği ile ilgilidir. Bir hedefiniz olmalıdır. Bu hedef sizi motive edecektir. İyi haber şu ki, insanlar alışkanlıktan haberdar olduklarında ve değişmek için yeterince motive olduklarında neredeyse her zaman başka bir şey yapabilirler. Kısacası yeterince isterseniz 21 günde olmasa bile değişim her daim mümkündür. O zaman değişim zamanı…

Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu