İlginç Sayılar

7 Sayısı Neden Birçok Kişi İçin Özel Bir Sayıdır?

Sayılar ile çevrelenmiş bir dünyada yaşıyoruz. Ancak bu sayılardan bazıları sanki diğerlerinden daha fazla tekrarlıyor gibi. Bu sayılardan bir tanesi de yedi sayısı. Haftanın yedi günü, yedi kıta, yedi okyanus, gökkuşağının yedi rengi, yedi ölümcül günah, cennetin yedi katı, dünyanın yedi harikası. Bunların bazılarının neden yedi sayısı olduğuna dair mantıklı açıklamalara sahibiz. Bazılarını da sadece dini ve kültürel inanışlar olarak kabulleniyoruz.

Yedi Sayısı Uğurlu Bir Sayı mı?

Belki de tekrarlamadan doğan aşinalıktan dolayı, yedi sayısı bir çok kişinin de uğurlu sayısıdır. Bu inanışın yaygınlığını merak eden bilim insanları 2015 yılında bir festival esnasında 442 üniversite öğrencisine “En sevdiğiniz sayı nedir ?” sorusunu sordular. Aldıkları cevaplar yedi sayısının hem erkekler hem de kadınlar için en popüler seçim olduğunu ortaya koyuyordu.

Neden bu kadar çok insan 7 sayısını seçti?

Pek çok insan çeşitli nedenlerle 7 sayısına ilgi duyduğunu ifade etti. Bazıları bu sayıyı şanslı sayı olarak nitelerken bazılarının da temelde hiçbir fikri yoktu. Sadece içgüdüsel bir seçim olarak nitelendirmişlerdi. Belki de tüm cevabı tüm mistik ögelerden arındırarak psikolog George A Miller tarafından 1956’da yayınlanan “Büyülü Sayı Yedi, Artı veya Eksi İki” adlı ufuk açıcı bir makalede aramamız gerekiyor. Miller, 7 rakamının her yerde görünmesinin tesadüften daha fazlası olduğunu iddia ediyordu. Kendisi çalışmasında, kısa süreli hafızamızın tek seferde yalnızca birkaç bilgi yığınını işleyebildiği ortaya koymuştu. Örneğin bir dizi rastgele harf veya sayı verildiğinde, tek seferde muhtemelen bunlardan yalnızca yedisini hatırlayabilirsiniz. Telefon numaralarının özgün olan kısımlarının yedi haneli olması da bu kural çerçevesindedir (0XXX 123 45 67).

2008 yılında yapılan başka bir çalışma da bunu destekler nitelikteydi. Bu çalışmada çıkan sonuca göre, beyin en fazla yedi uyarıyı aldığında en iyi performansı gösteriyor. Yani, beyin bilgiyi yedişerli olarak depolamayı tercih ediyor. Yedi sayısının kutsal inanışlarda karşımıza sık çıkmasının nedeni de Babillere kadar uzanıyor. Babiller gökte bulunan yedi yıldızın çocuğu olduklarına inanırlardı. Zamanla bu inanış Ortadoğu üzerinden tüm eski dünyaya yayıldı. Bu da rakamın kutsiyet kazanarak çeşitli söylencelerde kullanılmasına (yedi kat yer, yedi kat gök, dünyanın yedi günde yaratılışı) sebebiyet verdi. Madem bu yazıda yedi sayısını ele aldık o zaman merak edilen bir başka soruya da cevap bulalım.

Bir Hafta Neden 7 Gündür?

Eski zamanlarda 7 gezegen biliniyordu. Bunları tanrı olarak kabul eden insanlar her gezegen için bir kutlama günü yaparlardı. Pazartesi (Ay), Salı (Mars), Çarşamba (Merkür), Perşembe (Jüpiter), Cuma (Venüs), Cumartesi (Satürn) ve Pazar (Güneş).

Haftanın yedi güne bölünmesi Babillerin takvim sistemine atfedilebilir. Ayın döngüsünde, bir hafta, bir yeni aydan diğerine geçen sürenin yaklaşık dörtte biridir (% 23.659). Yani Ay’ın hilal evresi ile ilk dördün evresi arasında 7 günlük zaman vardır. Aynı şekilde ilk dördün ile dolunay arasında da 7 gün geçer. Ardından 7 gün sonra son dördün gelir. Nihayet onun da 7 gün sonrasında Ay yine ince bir hilale dönüşerek gözden kaybolur.

Göz Atmak İsterseniz

Kaynak: Why ‘7’ is the luckiest number; https://theconversation.com/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu