İlginç Sorular ve Bulmacalar

Kendoku: Matematik Yeteneğinizi Geliştirecek Bir Zeka Oyunu

Kendoku veya diğer adıyla KenKen oyunu, öğrencilerinin işlem becerilerini geliştirmek isteyen Japon bir matematik öğretmeni olan Tetsuya Miyamoto tarafından bulundu ve Sudoku kadar olmasa da dünyada geniş bir meraklı kitlesine ulaştı. Thomas Snyder, Kendoku kurallarına bazı yenilikler ekleyerek bu yeni türlerin tamamına TomTom adını verdi. Kısaca Thomas Snyder’den bahsetmek gerekirse, kendisi şu anda hem Sudoku hem de Zekâ Oyunları alanında dünya şampiyonluğunu kazanmış tek kişi, ayrıca Zekâ Oyunları kitapları yazarı ve biyokimya alanında araştırmalar yapan bir akademisyen.

Kendoku Kuralları

1- Eğer 4×4 bir bulmaca çözüyorsanız her yatay sırayı, rakamlar tekrar etmeden 1,2,3 veya 4 sayıları ile doldurmalısınız. Bulmacanızın boyutu büyüdükçe kullanmanız gereken rakamlar da artacaktır. Örneğin 9×9 luk bir bulmaca da 1 den 9’a kadar tüm sayıları kullanmanız gerekir.

2- Dikey sütunları da tekrarlamadan her sayı ile doldurun. Tamamlanmış bir Kendoku’da her satır ve sütundaki her bir sayının yalnızca bir kez olması gerekir.

3 – Kendoku’yu diğer türevlerinden ayıran şey oyunun içindeki kalın çizgiler ile çizilmiş olan kafeslerdir. Bu kafeslerin köşelerinde (ör. “3+,” “1-,” “2”) matematiksel işlemler yer alır. Bulmacayı çözmek için bu işlemleri kullanmak zorundasınız. Örneğin “8+” etiketli bir kafeste dört sayınız varsa, o kafesteki dört sayının toplamının 8 yapması gerekmektedir. Kendoku yalnızca toplama (+), çıkarma (-), çarpma (×) ve bölme (÷) içerir. Sadece bir kutulu ve matematiksel sembolü (“4”) olmayan kafesler, sayıyı kutuya tek başına yerleştirdiğiniz anlamına gelir. Kutuda “4” yazıyorsa, kutuya 4 koymalısınız.

Çıkarma ve bölme kutularının herhangi bir sırada olabileceğini bilin. “2 ÷” isteyen bir kutunuz varsa, “4 | 2” veya “2 | 4” ile yanıtlayabilirsiniz. Denklemde sadece iki doğru sayıya ihtiyacınız var – sıra önemli değil. Bulmacanın zorluğu büyüklüğe bağlı olarak artarken, çözmek için gerçek kurallar ve strateji değişmiyor. Yeni başlayan biriyseniz elbette 3×3 ya da 4×4’lük bir bulmaca ile başlamak daha akıllıca olacaktır.

5- Oyuna başlarken önce boş tekli kutuları doldurun. Kutu sadece iki derse, ikiye koyun. Bu, temel bilgileri ele alacak ve diğer cevapları ortaya çıkarmaya başlayacaktır.

6- Sadece bir olası cevabı olan kutuları bulup işaretleyin. Bu, tahtanın boyutuna bağlı olacaktır, ancak yine de biraz pratik yaparak bunları kolayca bulacaksınız.

7- Gerekli rakamları bulsanız bile işlemleri yaparken sıralarının değişebileceğini unutmayın. Bunun için bulmacanızın üzerine küçük notlar alın. Bu durumda başka satırdaki sayıların da olma olasılıklarını bulabilirsiniz. ( Aşağıdaki görseldeki 3 sayısı gibi)

8- Büyük bulmacalarda hangi sayıları kullanamayacağınızı bulun. Örneğin 6×6 lık bir bulmacada üç kutuluk bir kafesin içinde “15+” yazıyor ise 1 ve 2 kullanamazsınız. Çünkü 15 sayısına ulaşmak için 1 veya 2’ye başka iki sayı ekleyemezsiniz.

Bulmacanın temel kuralları ve başlangıç stratejileri bu kadar. Devamında yapmanız gereken biraz pratik ve kendi stratejilerinizi geliştirmek elbette. İnternet üzerinden bu bulmacayı çözebileceğiniz bir çok kaynak mevcut. Biz birini buradan sizinle paylaşalım. Umarız keyifli zaman geçirirsiniz. Daha fazla strateji için göz atmak isterseniz: How to Play Kenken. Online olarak Kendoku oynamak isterseniz: http://www.kenkenpuzzle.com/play_now

Ana sayfa » MATEMATİK » İlginç Sorular ve Bulmacalar » Kendoku: Matematik Yeteneğinizi Geliştirecek Bir Zeka Oyunu

Sibel Çağlar

Yola Kadıköy Anadolu Lisesi ile başladım. Ardından gelen tesadüfler, zamanında pek de sevmediğim, matematik ile yolumu kesiştirdi. Sonucunda Marmara Üniversitesinde İng. Matematik öğretmenliğinden mezun oldum. Zaman akıp gitti; bu süreçte ben de çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. Bu esnada da bol bol matematik ile ilgili serzenişlere şahit oldum. Ne yapmalı diye düşünürken, aklıma bu site fikri geldi. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ve özelinde matematiğe ilgiliyi arttırmaktı. Matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarının da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Yolumuz uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu