Günlük Hayatımızda Matematik

Şans Bana Güler mi? Milli Piyango Çekilişi ve Olasılık

Bu aralar şanslı zamanlarınızda mısınız? Belki de bir piyango bileti almanın tam zamanıdır. Ancak önce bazı gerçekleri anımsayalım. Bulutsuz bir günde size yıldırım çarpma olasılığı 2.320.000’de birdir. Zehirli bir hayvan veya bitki ile temas ettikten sonra ölme olasılığınız ise 3.441.325’te birdir. Düşen bir uçağın parçalarının size çarpma olasılığı ise 10 milyonda bir kadardır.

Muhtemel sizin gibi çoğu insan, bu olaylardan herhangi birinin başlarına gelme riskinin oldukça zayıf olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak söz konusu olan şey bir piyango olduğunda algılarımız değişiklik gösterir. Piyangoyu kazanma şansı son derece düşüktür. Ancak bu, insanların bilet almasını engellemez. Elbette birileri milli piyangoyu kazanıyor. Ve bunu sağlamanın tek yolu, reklamlarda da dendiği gibi bir piyango bileti almak. Ancak bu esnada bazı bilgileri akılda tutmamız önemlidir.

Milli Piyango Kazanma Olasılığı Ne Kadardır?

Olasılık kuralları, sık sık oynayarak piyangoyu kazanma şansınızı artırmaz. Bu nedenle, her piyango bileti aldığından bağımsız bir olasılık vardır. Milli piyango çekilişinde her kürenin içinde 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 rakamların yazılı olduğu toplar bulunmaktadır. Diyelim ki en büyük ikramiyenin dağıtıldığı yılbaşı çekilişi için bilet aldınız. Normalde 6 rakam içeren Milli Piyango biletleri yılbaşına özel 7 rakam ile oluşturuluyor.

Bu durumda çekiliş esnasında toplam 7 küre olacak ve her küreden bir top seçilecektir. Topların seçilmesi eşit şansa sahiptir. Bu durumda her küreden herhangi bir rakamın gelme olasılığı 1/10’dur. 7 küre için çıkacak olan sayının gelme olasılığı ise 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10 x 1/10=1/10.000.000 kadardır. Yani milli piyango biletin size çıkma olasılığı 10 milyonda 1’dir. ( Diğer çekilişlerde 6 rakam olduğu için kazanma olasılığınız milyonda bir kadar olacaktır.)

10 milyon farklı numara için Milli Piyango biletlerinde tam, yarım ve çeyrek bilet uygulaması var. Dolayısıyla her bir bilet numarası için yarım biletler 2 adet, çeyrek biletler ise 4 adet basılıyor. Ancak, tam, yarım veya çeyrek bilet alarak büyük ikramiyeyi kazanma şansınızı değiştirmeniz mümkün değil. Unutmayalım, her numara için kazanma olasılığı aynı: 1/10000000 veya 10 milyonda bir. Bu arada hatırlatalım. Piyasa da çeyrek bilet sayısı daha fazla olduğu için büyük ikramiyenin herhangi bir çeyrek bilete çıkma olasılığı daha çok. Ama bu bilete sizin sahip olma olasılığınız yine aynı!

Tabloda Milli Piyango çekiliş sonuçlarında şimdiye kadar fanuslardan çıkan şanslı numaraların ne sıklıkta olduğu gösteriliyor. Tablodan anlaşılacağı üzere en çok çıkan rakam 1 olup, en az çıkan rakam 8. Bununla birlikte rakamların arasında marjinal bir uzaklık yok. Görsel: https://www.habernediyor.com/

Milli Piyango Kazanma Olasılığını Arttırmak Mümkün mü?

Ancak aynı piyango çekilişi için daha fazla bilet satın alarak şansınızı artırabilirsiniz. Yine de, iki bilet alma durumunda şansınızın 10 milyonda birden 10 milyonda ikiye çıkacağını unutmayın. Bu istatistiksel olarak önemli bir fark değildir. Birisinin kazanma şansını kayda değer ölçüde artırması için gerçekten çok sayıda bilet satın alması gerekir. Ancak unutmayalım 5 milyon bilet satın alsanız bile kazanma olasılığını hala yüzde 50 kadar olacaktır. Bu nedenle pek çok finans uzmanı, piyango oynamanın asla buna değmeyeceğini söyler.

Kimisi şans oyunlarını eğlence olsun diye oynar kimisi de büyük umutlar bağlar. ‘Ya bana çıkarsa’, ‘Umut fakirin ekmeği’ laflarına aldanmayın. Tabi ki umutlu olmak lazım fakat siz yine de işinizi ve umudunuzu asla şansa bırakmayın. Dökeceğiniz ter en büyük umudunuz olsun.

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

Matematiksel

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım ve 2018 yılında yüksek lisansımı bitirip mezun oldum. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu