Gizemlerle Dolu Bir Matematikçi: Von Neumann

Deha gerçekleri alışılmamış şekilde görmekten başka bir şey değilse John von Neumann, dahiliğin bir simgesi…

John von Neumann 28 Aralık 1903 yılında Macaristan’ın Budapeşte kentinde dünyaya geldi. Varlıklı bir ailesi vardı.Daha küçük yaşlarda yaptıkları, ileride yapacaklarının habercisi gibiydi. 6 yaşında 8 haneli iki sayıyı aklından bölebiliyor, 8 yaşında türev ve integral biliyordu.

1921 yılından 1923 yılına kadar Berlin Üniversitesinde kimya tahsili gördü. İki yıl sonra İsviçre’de Teknik Yüksek Okulu’ndan kimya mühendisliği diploması aldı. Nihayet 1926 yılında Budapeşte Üniversitesi’nden matematik doktorası aldı. Budapeşte’deki çalışmalarını bitirir bitirmez, genç matematikçiye Göttingen Üniversitesi’nde Rockofeller bursu verilmişti. Burada, 23 yaşındayken ilk şaheser eseri “Kuantum Mekaniğinin Matematik Temelleri”ni yayınladı.

Bugün bildiğimiz anlamıyla oyun teorisi, John von Neumann’ın 1928 tarihli Minimum-Maksimum Teoremi ile temellerini attığı ve John Nash’in de bu temele dayanarak geliştirdiği 1950 tarihli Denge Teoremi ile oluşmuştur.

J. Biglow, H. Goldstine, R. Oppenheimer, J. von Neumann2. Dünya savaşı da patlak verince Neumann birçok yerden teklif almaya başlamıştı. Üzerinde çalıştığı ilk bilgisayar olan “ENIAC” (Electronic Numerical Integrator and Compute) nedeniyle Amerikan ordusunda da çalışmaya başlamıştır. Bir yandan Manhattan Projesi ile atom bombası yapmakla uğraşıyor bir yandan da sabahlara kadar “Oyun Teorisi” ile ilgili çalışmalar yapıyordu.

Gizli Bir Görev: Philadelphia Deneyi

Bu deney 28 Ekim 1943 tarihinde Amerikan donanmasının Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia şehri limanında yaptığı iddia edilen deneydir. 1240 tonluk bir gemi (USS Eldridge) 2. Dünya savaşı için 600 km ileride bulunan hedefe saniyeler içinde gidip gelmiştir. (Bu bir iddia ) Bu deneyde çalışanlar ise Nicola Tesla, Albert Einstein ve Von Neumann’dır. Bu üç insanın olduğu yerde yapılacak tüm deneylerin bir iddia olarak kalması mümkün değildir.

Bilgisayarların çalışma prensiplerinin nasıl olması gerektiği konusundaki çalışmalarının bir kısmının uygulanabilmesi için bilgisayar teknolojisinin onun kuramsal düzeyine çıkması beklendi. Hatta henüz ortada doğru dürüst bilgisayar yokken kendi kendini kopyalayan programlar tasarladı. “Kendini Kopyalayan Otomatlar Teorisi” adlı çalışması ölümünden sonra 1966 yılında yayımladığında, bunun ileride bizim başımıza bela olacak bilgisayar virüsçülerine ilham kaynağı olacağını düşünmemişti mutlaka.

Neumann kanserden ölürken, bildiği askeri sırları ağrı kesicilerin etkisiyle ağzından kaçırabilir korkusuyla askeri bir hastanede bakıma alındı. Öldüğünde insanlık efsane düzeyinde bir kuramsal ve uygulamalı matematikçi, fizikçi ve mucit kaybetmişti. Hidrojen bombasından, oyunlar kuramına, bilgisayarlardan istatistiğe kadar el atmadığı ve katkı yapmadığı dal kalmamış olarak bu dünyadan ayrıldığında yıl 1957’ydi ve Neumann sadece elli üç yaşındaydı.

Bugün bütün bilgisayarlar, temelde onun kurduğu mimariye göre  çalışırlar günümüzde. Yani bir bilgisayarın işlemcisi ayrıdır hafızası ayrı. Bilgisayar içinde işlemci ve hafızayı birbirine bağlayan bilgi yolları yani “bus”lar vardır. Bilgisayarcılar bu bilgi yollarına ‘Von Neumann hunisi’ adını da verirler.

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Bir Stephen Hawking Biyografisi: The Theory of Everything

Stephen Hawking’i kaybettiğimiz şu günlerde onun hayatını ele alan “The Theory of Everything” adlı filmi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');