1869 Yılı MIT Giriş Sorusu

Zor bir soru olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz…

Amerika’nın ve dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ( MIT ) 1865 yılında açıldı. Bilim teknoloji ve mühendislik alanlarından hemen hemen ilk 5’e girmeyi başaran bu üniversite öğrenci kabulünde çok hassas davranmaktadır. Özgeçmişler, dil puanları, başarılar… Şimdi aşağıda verilen matematik sorusu birçoğumuz için çok kolay olsa da o dönemlerde MIT’ye girmek için sorulan sorulardan bir tanesi..

Soru olmak üzere,

ifadesinin değeri kaçtır?

Biraz karışık ve işlem önceliği bilgisi isteyen bir soru. Hemen çözümü şöyle yapabiliriz. Unutmadan bu tür sorular internet ortamlarında yığınla sorulmaktadır lakin bu kadar zor değil!

Çözüm: “e” gördüğümüz yere “8”‘i koyalım.

olacak. Şimdi hemen düzenleyelim. Zaten sorunun asıl amacı parantez içi, çarpma, toplama önceliklerine yönelik. Adımlar ise şöyle olacaktır.

Burdan da cevap 15 olacaktır. Çok kolay değil mi, işlem sırasını iyi biliyorsanız elbette…

Referans

Matematiksel

 

 

Yazıyı Hazırlayan: Mushab Bedirhan Andiz

Matematiğin eşsiz dünyasında kaybolmuş araştırma ve çalışmaktan büyük bir keyif alan, matematiksiz her saniyenin kendisi için kayıp bir an olduğunu düşünen matematik çalışamadığı günlerin telafisini ağlayarak affettirmeye çalışan, içindeki bu heyecanı, aşkı, tutkuyu dindirmek için yazmak zorunda kalan matematikçi...

Bunlara da Göz Atın

Köprü Bilmecesini Çözebilir misiniz?

Aslında bu bilmece birçok kişi için tanıdıktır ve farklı anlatım biçimleri ile farklı kaynaklarda soruyu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir