1869 Yılı MIT Giriş Sorusu

Zor bir soru olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz…

Amerika’nın ve dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ( MIT ) 1865 yılında açıldı. Bilim teknoloji ve mühendislik alanlarından hemen hemen ilk 5’e girmeyi başaran bu üniversite öğrenci kabulünde çok hassas davranmaktadır. Özgeçmişler, dil puanları, başarılar… Şimdi aşağıda verilen matematik sorusu birçoğumuz için çok kolay olsa da o dönemlerde MIT’ye girmek için sorulan sorulardan bir tanesi..

Soru olmak üzere,

ifadesinin değeri kaçtır?

Biraz karışık ve işlem önceliği bilgisi isteyen bir soru. Hemen çözümü şöyle yapabiliriz. Unutmadan bu tür sorular internet ortamlarında yığınla sorulmaktadır lakin bu kadar zor değil!

Çözüm: “e” gördüğümüz yere “8”‘i koyalım.

olacak. Şimdi hemen düzenleyelim. Zaten sorunun asıl amacı parantez içi, çarpma, toplama önceliklerine yönelik. Adımlar ise şöyle olacaktır.

Burdan da cevap 15 olacaktır. Çok kolay değil mi, işlem sırasını iyi biliyorsanız elbette…

Referans

Matematiksel

 

 

Yazıyı Hazırlayan: Mushab Bedirhan Andız

Matematik hastası birey... Hayatının büyük çoğunluğu çalışmak ve araştırma yapmakla geçirmektedir. Tüm Türk Boyları yerleşik hayata geçmesine rağmen konuşmalar ve konferanslar nedeni ile henüz göçebe hayatına son verememiştir. Türkiye'de bulunan önemli okullardan matematik eğitimi almış ve dünyaya bir daha gelse yine matematikçi olmayı kendine hedef koymuştur. Hayattaki tek amacı ise Türkiye'de ve Dünya'da matematik alanında tanınmış bir bilim insanı olabilmek...

Bunlara da Göz Atın

Matris ve Determinanta Geometrik Bakış

  Üniversite son sınıf, son sömestrde staj yapmamız gerekiyordu. Kurayla staj yapacağımız okullarımız belli oldu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir