Eğitim Bilimleri

Zorlu Ama Başarılı Bir Sistem: Japonya Eğitim Sistemi

Günümüzde Japonya, verimli ve etkili bir eğitim sistemine sahip olması ile bilinmekte. PISA ve TIMSS gibi uluslararası akademik başarı testleri, Japon öğrencilerin akranlarından önde olduğunu kanıtlamış durumda. Japonya’nın yüksek öğretim sistemi, özellikle Asya’dakilere kıyasla akademik olarak verimli kabul edilmekte. Japonya’nın eğitim sisteminin doğasını anlamamız için Japon toplumunda eğitimi çevreleyen sosyoekonomik ortamı tanımamız gerekir.

Japonya Eğitim Sistemi Hakkında Kısa Bir Kaç Ön Bilgi

Japon okullarında sorumluluk ve ekip çalışmasını geliştirmek adına öğrenciler derslerden sonra okulun ve çevresinin temizliğini yapmaktan sorumludurlar. Öğrenciler, öğretmenler, okul personeli ve idari kadro okul bitiminde bir araya gelir ve kendilerine belirlenmiş alanı temizlerler. Kaynak: https://gogonihon.com/
  • Japonya’da okur-yazarlık oranı % 99
  • Okullarda 6 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise ve 4 yıl Üniversite biçiminde 6-3-3-4 sistemi uygulanmakta. Zorunlu sınıflara kayıt % 100 oranında. Zorunlu olmamakla birlikte bu öğrencilerin %96’sı liseye devam etmekte ve bu oran şehirlerde % 100’e kadar yükselmekte. Tüm lise mezunlarının yaklaşık % 46’sı devamında üniversiteye devam etmekte. Üniversiteye devam etmeyenler de iki yıllık meslek okullarına kayıtlarını yaptırmakta.
  • Japonya, sosyoekonomik durumdan bağımsız olarak öğrenciler için eşit eğitim fırsatları sağlamada üst sıralarda yer almaktadır. Eğitim Bakanlığı müfredatı, ders kitaplarını ve sınıfları yakından denetlemekte ve ülke genelinde tek tip bir eğitim düzeyini korumaktadır.
  • Japonya’da okul yılı, 1 Nisan’da başlar ve 31 Mart’ta biter. Yılda toplam 240 okul günü vardır. Okullarda pazartesiden cumaya ders vardır. Bazı okullar Cumartesi günleri de ders yapar. Ortaokullarda ve liselerde, her ders 50 dakikadır ve toplamda 6 ders vardır. Derslerden sonra öğrenciler vardiyalı olarak sınıfları temizler ve ardından kültürel veya sportif kulüp faaliyetlerine başlar.
  • İlköğretim düzeyinde devlet okullarının çoğunda üniforma yoktur ancak ortaokul düzeyine gelindiğinde ise üniforma katı bir biçimde zorunludur. Okullarda sosyal sınıf farkını ortadan kaldırmak için tüm öğrenciler okul tarafından kendilerine verilen okul çantasını kullanmak zorundadır. Ayrıca okula gelen öğrenciler, kirin içeri girmesini engellemek için, ayakkabılarını değiştirir ve aynı okul içi ayakkabısını kullanırlar.
  • Öğrenciler, aynı tür yemeği yemek ve izin verilen zamanda bitirmek zorundadırlar. Okullarının çoğunda yemeklerin satın alınabileceği kafeteryalar yoktur. Ayrıca yemeğin servis edilmesi ve devamında temizlik yine öğrencilerin sorumluluğundadır. Ayrıca öğretmenler de öğrenciler ile aynı yemeği onlar ile birlikte yerler.

Sınavlar

Japonya Eğitim Sistemi

İlköğretimin amacı, işbirliği ruhunu, bölgesel ve ulusal gelenekleri öğretmeyi temel alır. Öğrenciler 4. sınıfa (10 yaşına) kadar herhangi bir sınava tabi tutulmazlar. Bu dönemde amaç öğrencinin karakterinin oturması ve güzel davranışlar geliştirebilmesidir. Ancak devamında işler değişir. Ortaokullara, liselere veya üniversitelere geçmek isteyen öğrencilerin zorlu giriş sınavlarını geçmeleri gerekir. Bu nedenle öğrenciler genellikle normal derslerden sonra sınavlara çalışmak için dershanelere giderler.

Öğrenciler ayrıca bir yıl içinde her üç dönem sonunda üç sınava girerler. Sonuçlar öğretmenin genel değerlendirmesi ve öğrencinin günlük performansı ile birlikte bir karta işlenerek velilere bildirilir. Yaz tatili süresi 6 haftadır ve 2’şer haftalık kış ve ilkbahar sömestre tatilleri vardır ki öğrenciler bu tatilleri de ödev ve diğer çalışmaları yaparak geçirirler. Japonya eğitim sistemi, sadece öğrenciler için değil öğretmenler içinde zordur. Çoğu öğretmen günde 12 – 13 saat çalışır. Ayrıca öğretmenler okuldaki sorumluluklarını yerine getirmek için ara tatillerde de işe gitmek zorundadır.

Müfredat

Eğitime diğer birçok gelişmiş ülkeden daha az harcama yapmasına rağmen, Japonya dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. Kaynak: https://borgenproject.org/education-in-japan/

Bilim ve teknolojide en ilerici ülkelerden biri olan Japonya’da okullarda fazla teknoloji kullanılmaz. Birçok okul kağıt kalem gibi geleneksel yöntemleri tercih eder. Sınavlar açısından zorlu bir ülke olmasına rağmen öğretmenler temelde öğrencilere standart testlerde ne sorulacağını değil nasıl düşüneceklerini ve problem çözeceğini öğretmeye odaklanır. Eleştirel düşünme becerilerinin gelişmesi sayesinde öğrenciler daha önce hiç görmedikleri soruları testlerde kolayca çözebilirler. Japonya eğitim sistemi her seviyede görgü kuralları ve eşitliği teşvik etmeye büyük önem vermektedir. Aynı zamanda öğrencilerin duygusal gelişimine de odaklanmaktadır.

Japonya’daki bir öğrencinin günlük yaşamına hızlıca bir bakış Japon kültürünün nasıl biçimlendiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Burada yaşam bol miktarda kararlılık ve irade getirmekte. Ancak bu disiplinli okul hayatının, öğrencileri kararlılık ve motivasyon gerektiren gerçek hayatın zorluklarına hazırladığı düşünülmekte.

Göz Atmak İsterseniz

Kaynak: 10 Surprising Facts about Japanese Schools. Daily life as a student in Japan; https://jpninfo.com/52113

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu