Ünlü Matematikçiler

Yutaka Taniyama Neden İntihar Etti?

İki ünlü Japon matematikçinin adıyla anılan Taniyama-Shimura varsayımı, 20. yüzyıl matematiğinin önemli adımlarından biridir. Matematiğin birbirine çok uzak iki konusu olan modüler formlar ve eliptik denklemlerin derinlerde bir yerde temel bir ilişki içinde olduklarını göstermişlerdir. İki farklı konunun aynı temele sahip olduklarının keşfedilmesi, her bilim dalında olduğu gibi matematikte de çok önemlidir, çünkü bir düzey sıçraması anlamına gelir. Taniyama-Shimura varsayımının bir de popüler değeri vardı. ABD’li matematikçi Ken Ribet, bu varsayımın Fermat’nın ünlü Son Teoremi ile de ilişkili olduğunu göstermiş, daha doğrusu bu varsayımın kanıtlanmasının Fermat teoreminin 300 yıldır beklenen kanıtını da getireceği anlaşılmıştı. Gerçekten de Andrew Wiles, bu yoldan giderek 10 yıl önce Fermat’nın Son Teoremi’ni kanıtladı. Böylece Taniyama ve Shimura, yüzyıllardır dünyanın en ünlü matematikçilerinin belası olan bu ünlü kanıt yolculuğunun sondan bir evvelki halkası olmuşlardı.

Fermat’a bir şekilde kim bulaşmışsa başı belaya girer.

Japon dahi Taniyama’nın kısa yaşamı ise tam bir trajediyle son bulmuştur. Yutaka Taniyama 17 Kasım 1958’de 31 yaşındayken intihar etti. Taniyama, Misako Suzuki adlı bir bayana aşık olmuş ve evlilik hazırlıklarına başlamıştı. Dostları bu duruma burun kıvırmışlardı, çünkü Suzuki’nin ona uygun bir eş olmadığını düşünüyorlardı. Ama iki aşık hiçbir şeyi takmadan hazırlıklarını sürdürdüler, yeni bir daire tuttular ve mutfak eşyalarına dek döşediler. Her şey yolundaydı, ya da öyle gözüküyordu. Birdenbire o felaket haberi geldi; Taniyama, odasında ölü bulunmuştu. İntiharından önce çalışma defterinin üç sayfasını kaplayan bir not bırakmıştı.

“Düne kadar kendimi öldürmek için belirgin bir niyet duymuyordum. Ama son zamanlarda hem bedence hem de zihnen ne kadar yorgun olduğumu çok kişi fark etmiştir. İntiharımın nedenini ben de tam olarak anlamıyorum; ama belli bir olayla ya da meseleyle ilgili olmadığı kesin. Şu kadarını söyleyebilirim sadece: Geleceğime olan güvenimi yitirmiş durumdayım.”

Taniyama daha sonra sahip olduğu şeyler hakkındaki istekleri yazmıştı notuna. Hangi kitaplarla plakların kütüphaneden ya da arkadaşlarından ödünç alındığını tek tek belirtmişti. “Plaklarımla pikabımı Misako Suzuki’ye bırakmak isterim, tabii eğer bu onu üzmeyecekse” diye yazmıştı. Üniversitedeki derslerinde hangi noktaya geldiğini de belirtmiş ve bu durumun yaratacağı zorluklardan dolayı meslektaşlarından özür dilemişti. Taniyama’nın intiharından birkaç hafta sonra, nişanlısı Misako Suzuki de canına kıydı. O, ardında çok daha kısa bir not bırakmıştı: “Nereye gidersek gidelim, hiç ayrılmayacağımıza dair söz vermiştik birbirimize. Onunla birleşmeliyim.” Daha pek çok trajediyle doludur Fermat’nın Son Teoremi’nin 300 yıllık öyküsü…

Okuma önerisi: Fermat’ın Son Teoremi Neden Özeldir?

KAYNAK: Simon Singh, Fermot’nın Son Teoremi, Çev. S. Yücesoy, Pon Ya· yıncılık, 2001.

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.