ZİHİN AÇAN YAZILAR

Ölüm Meleği Bir Doktor: Josef Mengele

“25 Mart 1944 yılında akşam üzeri Hitler’in muhafız birliği olarak bilinen SS ve Yunan polisi evimize geldi. Bizi Polonya’daki Nazi kampı Auschwitz’e götürdüler. Babam yolculuk sırasında öldü. Annem ile 5 kardeşim de gaz odalarında öldü.”

Bu sözler toplama kampına çocuk olarak girip oradan kurtulmayı başarmış İzak Ganon’a ait. Ganon, kamptan kurtulduktan sonra doktora gitmemeye yemin etmiş ve 65 yıl hiç doktora gitmemiş.

İzak Ganon, ‘Ölüm Meleği’ olarak bilinen Dr. Josef Mengele’nin deneylerinde çokça kullandığı bir isimmiş. İzak Ganon, Josef Mengele’nin kendisi üzerinde yaptığı deneylerden bazılarını şöyle anlatıyor:

“Beni bir masanın üzerine yatırılıp sıkıca bağlandılar. Dr. Mengele, narkoz yapmadan karnımı yardı ve tek böbreğimi keserek eline aldı. Böbrek onun elinde başı kesilmiş bir tavuk gibi kıvranıyordu. Ben ise acıdan avazım çıktığı kadar bağırıyordum.

Bu ölümcül deneyin ardından ağrı kesici verilmeden çamaşırhanede çalıştırıldım. Mengele’nin deneyleri 6.5 ay sürdü. Mengele bir başka deneyde de ciğerlerimin fonksiyonlarını gözlemlemek için beni bir gece boyunca soğuk su içinde tuttu.” İzak Ganon, “Beni gönderdikleri gaz odası 200 kişilikti. 201’inci numarada olduğum için gaz odasından kurtuldum” .

İzak Ganon kurtulanlardan birisi. Peki bilimi kendi kötü emellerine alet eden bu doktor Josef Mengele kim ve neler yapmış?

2019 yılında geçmişten ders almadan devam eden insanlık için kendisini kısaca tanıyalım ve insan olabilmenin önemini düşünmeye çalışalım.

Dr. Josef Mengele Kimdir?

Dr. Josef Mengele, 1911 Günzburg doğumlu, aynı zamanda antropolog olan ve *öjeni ile oldukça ilgilenen bir doktordu. Saf bir Alman ırkı yaratma hayali olan bu doktor, kendi açısından kusurlu gördüğü herkesin peşindeydi. Kusurlu gördüğü bireylerin ayrıştırılmasını, üremelerinin engellenmesini savunuyordu.

*(Öjeni: İnsan Irkının Islahı)

Auschwitz istasyonuna yük kamyonlarıyla akın akın insan getiriliyordu. Mahkumlar, çalışabilecek olanlar ile gaz odası veya fırınlara gönderilecekler olarak ayrılıyordu. Sağa ayrılanlar bir iş görmek için ayrılırken, sola ayrılanlar doğrudan ölüme mahkumdu.

Bu kararları veren, neredeyse iki milyon insanın ölümüne sebep olan kişi, Ölüm Meleği lakaplı Dr. Josef Mengele idi.

Mengele, çocukları şekerle laboratuvara götürüp basınç testi, hadım etme, karşı direnç deneyleri yaptı. Yeni doğan bebeklerin anne sütü veya hiçbir besin maddesi almadan kaç gün yaşayabildiğini test etti. Deney sonunda parçalama ile öldürdü pek çok çocuğu. Ayrıca 10 kamyon çocuğu, ateş çukurlarına canlı şekilde atıp izlemeye koyulduğu da bilinir.

Deneylerinde çocuklar dışında homoseksüeller, çingeneler, bedensel ve zihinsel engelli insanlar da vardı. Bitlerle bulaşan tifüs salgınında 750 kadının bulunduğu bir koğuşu gazla doldurarak yaşamlarına son vermiştir.

***

Yaptığı korkunç deneylerin ve katliamların yanında ikizlere olan merağını da hayat boyu sürdürmüş Mengele.

17 Ocak 1945´te Rus ordusunun Almanya’ya girmesiyle Auschwitz’den kaçıp Arjantine yerleşen Mengele bir süre marangozluk yapmış ancak herkes onu unutmaya başladığı sıralarda ikizler üzerindeki genetik çalışmalarını yapmaya devam etmiştir.

Brezilya’nın Arjantin sınırına yakın Candido Godoi kasabasında 1960’larda yapılan doğumların neredeyse yarısının ikiz olması onun genetik çalışmalarına atfedilmekte.

***

Mengele’nin suçları Uluslararası Askeri Mahkeme (IMT) ve diğer savaş sonrası mahkemeler nezdinde belgelenmiştir. Batı Alman makamları, 1959’da tutuklanmasına ilişkin bir emir ve 1960’da iade talebinde bulundu.

Aynı yıl Buenos Aires’te Adolf Eichmann’ın yakalanmasından endişe duyan Mengele, Paraguay’a ve sonra Brezilya’ya taşındı. Yaşamının son yıllarını Sao Paulo yakınlarında geçirdi. Sağlığın bozulmasıyla, 7 Şubat 1979’da Brezilya’nın Bertioga kentindeki bir tatil beldesinde yüzerken felç geçirdi ve boğuldu. “Wolfgang Gerhard” takma adıyla Sao Paulo’da gizlice gömüldü.

1985 yılında Auschwitz’den canlı kurtulan kişilerce tekrar gündeme gelen Mengele için arama çalışmaları başlatıldı.

Bir arkadaşından Brezilya’da olduğu öğrenilmişti. Yetkililere haber verildi ve bir hafta içinde yanında kaldığı aile ve devamında mezarı bulundu. 1979´da boğularak ölmüş olduğu iskeletinin adlı tıpta incelenmesi sonucunda ortaya çıktı.

***

Yaşanan bunca acıdan sonra, aynı acılara vesile olmak da insanlığın bitmeyen çelişkisi ve trajedisi olmalı…

Kaynak:
https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/article/josef-mengele

hhttp://www.salom.com.tr/arsiv/haber-74085-dr_mengeleden_sonra_65_yil_doktor_yuzu_gormedi.html

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu