Tarih

İlluminati Nedir? Kurucusu Adam Weishaupt Neden Yanlış Anlaşıldı?

18. yüzyıl Alman düşünürü Adam Weishaupt, fikirlerinin bir gün küresel komplo teorilerini körükleyeceğini ve en çok satan romanlara ve gişe rekorları kıran filmlere ilham vereceğini bilseydi, muhtemelen hayrete düşerdi. Komplo teorisyenlerine inanılırsa, günümüzde onun temelini attığı İlluminati dünyayı yönetiyor.

Adam Weishaupt illuminati

Üçgenin içine yerleştirilmiş bir göz biçimindeki sembolü gören herkes, bu sembolü Masonlukla ilişkilendirilir. Aynı zamanda küresel meseleleri kontrol etmeye çalışan İlluminati ile de bağlantılı olduğunu düşünür. Sonucunda bu sembol Amerikan parasının üzerinde olunca da kolaylıkla hedef belirlemek mümkündür.

Ancak tüm bu düşünceler bizi yanlış cevaplara götürecektir. Öncelikle bu göz bir Hıristiyanlık sembolüdür ve kullanımının en eski örnekleri, Rönesans döneminin sanat eserlerinde bile bulunabilir. Bu ikonik sembolün kökeni ise tüm Mısır sembollerinin en ünlülerinden biri de Horus’un Gözü’dür.

İlluminati Nedir? Kurucusu Adam Weishaupt Neden Yanlış Anlaşıldı?
Her şeyi gören göz, Tanrı’nın herkesi gözlemesinin ve korumasının bir sembolüdür. Her şeyi gören göz genellikle çevresinden ışınlar yayılan bir daireyle çevrelenmiş tek bir insan gözü olarak resmedilir. 1 dolarlık banknotta, Tanrı’nın Gözü orijinal eyaletleri simgeleyen 13 basamaklı bir piramidin üzerindedir

Gördüğünüz gibi bu göz sembolü, İlluminati fikri ortaya çıkmadan çok önce de vardır. Ancak zaman içinde bir çok komplo teorisinde olduğu gibi her şey birbirine karışacaktı. İlluminati topluluğu gerçekten de dünyayı değiştirmek istiyordu. Ancak bu tam olarak da günümüzde düşündüğümüz gibi değildi. Adam Weishaupt’ın amacı Aydınlanma ilkelerini Avrupa’ya yaymaktır.

İlluminati Nedir? Kurucusu Adam Weishaupt Neden Yanlış Anlaşıldı?
Jacopo Pontormonun Emmausta Son Akşam Yemeği tablosu (1525).

Adam Weishaupt Kimdir?

1748’de günümüz Almanya’sının bir parçası olan Bavyera’da doğan Adam Weishaupt, sonradan Hıristiyanlığı tercih eden Yahudi kökenli bir aileden geliyordu. Küçük yaşta yetim kaldığı için eğitimi ile amcası ilgilendi. Çocukken zamanının çoğunu amcasının kitaplığında Fransız Aydınlanma dönemi filozoflarının kitaplarını okuyarak geçirdi. Adam Weishaupt, eğitimini tamamladıktan sonra, Ingolstadt Üniversitesi’nde hukuk okudu, evlendi ve bir aile kurdu.

adam weishaupt kimdir

Görünüşte sıradan bir yaşantı ve kariyerdi. Ancak Weishaupt’in farklı düşünceleri vardı. 1772 civarında Ingolstadt’ta hukuk profesörü iken Aydınlanma’nın fikirlerinden nasıl yararlanabileceğini düşünmeye başladı. 

Dört yıl sonra, özgürlük ve hoşgörü gibi Aydınlanma ideallerinin benimseneceği kendi toplumunu kurmaya karar verdi. Monarşinin ve kilisenin düşünce özgürlüğünü bastırdığını düşünüyordu. Dini fikirlerin modern toplumları yönetmek için yeterli olmadığını savunmaktaydı. Onun bu görüşlerini paylaşan başkaları da vardı. Ve sonucunda bir araya gelmeye karar verdiler.

İlluminati Düzeni veya İlluminati Nasıl Kuruldu?

adam weishaupt kimdir
Bavyera yetkilileri tarafından ele geçirilen gizli belgeler, İlluminati’nin ritüelleri hakkında büyüleyici detayları ortaya çıkardı. Örneğin, Çaylaklar, üyeliğe kabul öncesinde kişisel çıkarlarını toplumun iyiliğine feda edeceklerine söz veriyordu. Görsel bir kabul törenini tasvir ediyor.

İlk toplantı 1 Mayıs 1776 gecesi, 28 yaşındaki Adam Weishaupt yönetiminde Ingolstadt yakınlarındaki bir ormanda gerçekleşti. Bu toplantıda bir araya gelen beş kişi, kuralları belirledi. Weishaupt’ın fikirleri, yaşadığı dönemde oldukça tartışmalıydı. Bu yüzden o ve diğer üyeler, faaliyetlerini gizli tutmaya karar verdiler.

Ayrıca üyeler güvenliklerini de düşünmek zorundaydı. Bu nedenle de topluluğa kabul için bazı kurallar belirlediler. Katılacak kişinin erkek olması, varlıklı ve iyi bir itibara sahip olması aranan şartlar arasındaydı. İlluminati üyelerinin arasında çaylak – çırak – aydınlanmış çırak biçiminde hiyerarşik bir sistem vardı.

Bavyera İlluminati'nin amblemi
Bavyera İlluminati’nin amblemi. Adını Antik Roma’da bilgelik tanrıçası Minerva’dan alan kuş, bu cemiyetin de sembolü oldu.

İlerleyen yıllarda bu sistem daha da karmaşıklaşacak ve 13 basamaklı bir hale gelecekti. Adını Antik Roma’da bilgelik tanrıçası Minerva’dan alan kuş da zaman içinde bu cemiyetin sembolü oldu.

İlluminati’nin Masonlarla İlişkisi

Masonlar, aslında temeli Orta Çağ’ın taş ustaları ve katedral inşaatçılarının loncalarına dayanan bir kardeşlik cemiyetidir. Bu dönemde masonluk, özgür düşünenlere çekici alternatifler sunarak Avrupa’da istikrarlı bir şekilde genişliyordu. Alman diplomat Baron Adolf Franz Friedrich, Freiherr von Knigge’nin de yardımıyla Weishaupt, Mason localarına da ulaştı. Çok geçmeden Adam Weishaupt’ın fikirleri Almanya’nın ötesine Fransa, Danimarka, İtalya ve Polonya gibi yerlere yayılacaktı.

İlk başta, Illuminati Weishaupt’ın öğrencileriyle sınırlı olmasına rağmen, üyeler soyluları, politikacıları, doktorları, avukatları ve hukukçuları, ayrıca entelektüelleri ve Johann Wolfgang von Goethe de dahil olmak üzere bazı önde gelen yazarları kapsayacak şekilde genişledi. 1784’ün sonunda, İlluminati’nin 2.000 ila 3.000 üyesi vardı. İlluminati’nin ilk dönemlerinde çok sayıda Mason da bu gruba dahil olduğu için zaman içinde bu iki grup birbirlerine karıştırılmaya başladı.

Adam Weishaupt’ın Hayali Mümkün Olmayacaktı

1785’te, kuruluşundan on yıldan kısa bir süre sonra, İlluminati aniden sona erdi. Bunun nedeni, üyelerinden bazılarının monarşiyi biraz fazla yüksek sesle eleştirmesi ve bunun sonucunda, Bavyera Dükü Charles Theodor’un 1784’te gizli toplulukları yasaklaması idi. Ertesi yıl da İlluminati’yi açıkça yasaklayan ikinci bir karar çıkardı.

Bavyera Dükü Karl Theodor
1789’da Fransız Devrimi başladıktan sonra, İlluminati Bavyera rejimine karşı benzer bir isyanı arzulamakla suçlandı. Hatta bazıları Weishaupt’ın Fransız devrimci lider Robespierre ile tanıştığını iddia etti. Gerçekte, Weishaupt ateşli bir devrimciden çok bir reformcuydu. Görsel: , Bavyera Dükü Karl Theodor

İlluminati üyesi olduğundan şüphelenilen kişiler tutuklandı. Ingolstadt’tan sürgün edilen Adam Weishaupt, hayatının geri kalanını İlluminati ve tarihi üzerine denemeler yazarak geçirdi. Weishaupt 1830’da 82 yaşında öldü. Böylece, İlluminati’nin hikayesi sona ermeliydi. Ancak öyle olmayacaktı.

Adam Weishaupt’ın Illuminati’sinin Günümüze Karanlık Mirası

Bugün, İlluminati popüler kültürde özel bir yere sahiptir. Bazılarına göre, Fransız Devrimi, John F. Kennedy suikastı ve hatta 11 Eylül terör saldırıları da dahil olmak üzere dünyanın en önemli olaylarından bazılarında rol oynamışlardır. Hatta bir komplo teorisi, Adam Weishaupt’un kendisinin 1785’te Amerika Birleşik Devletleri’ne gittiğini, George Washington’u öldürdüğünü ve ölene kadar gizlice onun yerine geçtiğini iddia etmektedir.

İlluminati Nedir? Kurucusu Adam Weishaupt Neden Yanlış Anlaşıldı?
Piramit ve “Her Şeyi Gören Göz” sembolü ABD’nin resmi amblemi ve paralarının üzerinde de yer alıyor. Bu sembol, aslında Hristiyanlık’ta “Her Şeyi Gören Göz” Tanrı’nın gözü anlamında kullanılıyor. Bu sembolle, İlluminati arasında resmi bir bağlantı bulunmuyor. Bu ilişkilendirme bunu bir sembol olarak kullanan Masonlar ile İlluminatinin karıştırılmasından kaynaklanıyor.

Komplo teorisyenleri ayrıca dünyanın en etkili insanlarının çoğunun İlluminati üyesi olduğunu da kabul eder. Zamanla İlluminati ile Satanizm ve diğer bazı başka yapılanmalar arasında da ilişkiler kurulmaya çalışıldı.

Weishaupt’ın fikirleri, Dan Brown’ın Melekler ve Şeytanlar’ı ve İtalyan romancı Umberto Eco’nun Foucault’nun Sarkacı gibi kitaplar sayesinde varlığını sürdürecekti. Ancak çoğu tarihçi, grubun artık var olmadığını söylemektedir. 18. yüzyıldaki en parlak dönemin ardından Adam Weishaupt’ın takipçileri tarihin sayfalarında yok olmuşlardır.

Kısacası dünyayı yöneten gizli cemiyetler yoktur. Ancak eğer komplo teorilerine inanmaya eğilimli iseniz sizi ikna edemeyeceğimiz de biliyoruz. Önerimiz konu hakkında daha fazla okumalar yapmanız ve her söyleneni araştırmadan kabul etmemeniz olacaktır.


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Meet the Man Who Started the Illuminati; yayınlanma tarihi: Bağlantı: https://www.nationalgeographic.com/
  • Meet Adam Weishaupt, The German Philosopher Who Founded The Illuminati In 1776; yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2022; Bağlantı: https://allthatsinteresting.com/
  • The Eye of Providence: The symbol with a secret meaning? Yayınlanma tarihi: 13 Kasım 2022; Bağlantı:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu