Öldüren Matematik Hataları: Kapı Menteşeleri

Anlatacağımız olay 1942 yılında Boston şehir merkezinde bulunan ünlü Cocoanut Grove isimli gece kulübünde meydana geldi. Dönemin popüler mekanlarından birisi olan Cocoanut Groove’da olayın yaşandığı gece babalar günü nedeniyle yaklaşık 1000 kişi vardı. Fakat 600 kişilik kapasitesi mecvuttu . İnsanlar neredeyse kıpırdayamıyordu ancak başlangıçta kalabalık dışında bir sorun görünmüyordu.

Mekânda görevli bir genç elektrik prizini bulmaya çalışırken önünü görebilmek için bir kibrit çaktı. O sırada yanlışlıkla etrafta bulunan çabuk tutuşabilen dekorlardan biri alev aldı ve kulüp bir anda dumanla doldu. Birçok güvenlik ihlali ve kapasitenin üzerinde içerde kişi olması durumu bir yana kulüp kuru çam yapraklarıyla dekore edilmişti daha da kötüsü ölümlere sebep olan durum ise kulüp çıkış kapısının içeri doğru açılıyor olmasıydı.

Sonuçta 492 kişi o gece hayatını kaybetti. Bu Amerika’da yaşanan en büyük yangın felaketlerinden biri olarak tarihe geçti.

Ancak, aslında insanların ölümüne sebep olan yangın değil kapı menteşeleriydi.

Yangın esnasında insanlar panik halinde çıkış kapısına akın ettiler ve çıkmak için kapıyı zorladılar fakat kapının içeri doğru açılır olmasından dolayı, kapıyı açamayıp orada sıkışıp kaldılar. Olaydan sonra itfaiye şefi, eğer kapı içeri açılır olmasaydı 300’den fazla kişiyi kurtarabileceklerini ifade etti.

Bu olay maalesef içe açılan kapıların sebep oldu ölümlerin ne ilkiydi ne de sonuncusu oldu. Iroquois tiyatrosu, Lakeview ortaokulu, Triangle Shirt Waist fabrikası, Beverly Hills kulübü, Dupont Plaza oteli, vakalarının hepsinde insanların ölmesine sebep kapılan yanlış yöne açılıyor olmasıydı!

Murat Öz

Matematiksel

 

Paylaşmak İyidir

Yazıyı Hazırlayan: Murat Öz

Sistemin eğitim modelinde, sistemin öngördüğü şekilde yetişen ve sistemin olmazsa olmaz olarak lanse ettiği diplomayı, sistemin dikte ettiği şartlarla alabilmek için 19 yılını vermiş bir makine mühendisi. Sistemin içinde, siteme rağmen iyi şeyler yapmaya ve zihnen ayakta kalmaya çalışan biri. Kimine göre normal, kimine göre paranormal.

Bunlara da Göz Atın

Aya 45 Yıldır Neden Yeniden Gidilmedi?

1972 yılına kadar, aya gönderilen toplam 12 kişi, NASA’nın en büyük başarılarından biri olarak bilinir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');