Kar Tanelerinin Bilimi

Kar tanelerinin hepsinin simetrik ve altı köşeli olduğunu biliyoruz. Ayrıca hiçbir kar tanesinin birbirine benzemediğini de. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Elbette düşünmüşsünüzdür, zaten birçok bilim insanı da başlangıçta sezgisel, şimdilerde ise deneysel olarak bu konu üzerinde araştırmalar yapmakta ve aslında gizem büyük oranda çözülmüş durumda.

Bunu anlamak için, suyu biraz daha yakından incelemek gerek. Su, donarken buz kristalleri haline gelir. Bu kristaller, suyun kimyasal formülü (H2O) gereği altıgen şeklindedirler. Kar tanelerinin de altıgenlere dayalı yapısı buzun bu kristal yapısından kökenini alır. Daha sonra, ısı ve atmosferdeki nem gibi çevre koşullarının etkisiyle kristalleşme reaksiyonu başlar.

Yaşadığınız yere bir daha kar yağdığında kardan adam yapmanın ve kızakla kaymanın yanı sıra kar tanelerini daha dikkatlice izlemenizi öneriyoruz. Keşfedilmeyi bekleyen farklı şekillerde daha nice kar tanesi vardır belki de.

Konu hakkında detaylı açıklama izleyeceğiniz videoda mevcut ve bu fraktal taneciklerinin gizemini açıklamaya çalışmakta…

(Otomatik açılmaz ise altyazı seçeneklerinde Türkçe mevcuttur.)

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu