Geometri

Matematik Aracımızı Park Etmek İstediğimizde de İşe Yarar

Giderek artan araç sayısının beklendik sonucu trafikte harcanan daha fazla zaman ve elbette park yeri sorunu. Neyse ki matematikçiler bu konuya da el atmış durumda. Aşağıda okuyacağınız iki ayrı araştırma araç park etmenin de aslında bir matematik hesaplaması olduğunu ortaya koyuyor. Arabanızı park etmek istiyorsunuz ve boş bir yer buldunuz. Yol manevra yapmak için yeterince geniş ama park etmek için yeterli alan var mı emin değilsiniz. İşte bu noktada, matematik işinize yarayabilir.

Araç Park Etme Formülü

Mükemmel paralel park etme formülü Londra Üniversitesi matematik profesörlerinden Simon Blackburn’ün çalışması. Formüldeki uygun uzaklık ölçülerini gerekli yerlere girerseniz aracınızın boşluğa sığıp sığamayacağını anlıyorsunuz. Pratikte bu formülün uygulanabilirliği pek olası gözükmese formül aşağıda verildiği gibi…

Araç Park Etmenin Formülü
  • r: Aracınızın dönüş alanı üzerinden çizilen bir yarıçap
  • l: Tekerleklerin açıklığı
  • k: Aracın tekerlekleri ile ortası arasındaki mesafe
  • w: Arkanızda olan aracın genişliği

Bu formül tam olarak ne kadar ekstra boşluğa ihtiyacınız olduğunu söylemekle kalmıyor, sadece aracınızın uzunluğuna bağımlı olmadan basit park etmenin aşamalarını da anlatıyor. Bu çalışmanın tüm detaylarını bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz: http://personal.rhul.ac.uk/ . Aslında söz konusu olan şey araba park etmek olunca aslında geometrinin biz farkında olmadan işin içine karıştığını aşağıdaki görseli incelerseniz görebilirsiniz.

Yetersiz Park Yeri Sorunu

Bir park yerine girdiğimizde istisnasız hepimizin dilediği ilk şey arabamızı koyacak boş bir yerdir. Genelde park yerlerini birbirinden ayıran çizgiler 90 derecelik açıyla çizilidir. Ancak Salford Üniversitesi’nden matematik profesörü David Percy, bu açının değişmesinin park yeri sıkıntısı ile baş etmemizde önemli olduğunu düşünüyor. 90 derecelik açıyla aracınızı park yerine yerleştirirseniz, çıkış esnasında geri geri gidebilmek için arka planda aracınızın uzunluğu kadar boşluk bırakılması gereklidir. Bunun anlamı aslında park yerindeki boş alanların israfıdır. Ancak 45 derecelik açıyla yerleştirilen bir araba çok rahat bir şekilde daha dar bir boşlukta geri vitesle manevra yapıp çıkabilir ve park alanından tasarruf edilmiş olur.

Percy’ye göre 45 derecelik park yerleri park alanında %23′ lük bir kazanım sağlıyor. Bu da 500 arabalık bir park yerine 119 araba daha fazla park edebilmek demek. Detaylara göz atmak isterseniz: https://www.thenbs.com/ Bu iki örnek matematiğin hayatımızı kolaylaştırmak adına iş başında olduğuna sizleri inandırabilir…

Göz atmak isterseniz…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu