ZİHİN AÇAN YAZILAR

Öldüren Matematik Hatası: Hyatt Regency Yaya Yolu Çöküşü

17 Temmuz 1981’de Amerika Birleşik Devletlerinde bir matematik hatası sonucu meydana gelen kazada tam 114 kişi öldü, 200 den fazla kişi kalıcı şekilde yaralandı.

Bu felaket, ülkede bir yapısal bir hata sonucu en fazla insan ölümü ile sonuçlanan kaza olarak kayıtlara geçti.

Olay, Kansas City Hyatt Regency Hotel’de bir dans yarışması sırasında meydana geldi. Otelin atrium boşluğundan geçmekte olan ve iki blok arasında geçişi sağlayan çelik asma yaya köprüleri, üzerindeki insanlarla beraber aşağıya, lobiye düştü.

Aslında bu ölümcül hata oldukça basitti. Uzun bir çubuk iki küçük çubuk ile değiştirilmişti en basit anlatımıyla.

Başlangıçtaki planda 2 katlı platform bulunan tasarımdaki platformlar çelik çubuklarla havada tutulmaktaydı. Üstteki kısa çubuk tavana bağlı, alttaki uzun olanı ise üstteki ile aynı hizada olacak şekilde üsttekine destek mahiyetinde yerleştirilmişti.

yaya yolu çöküşü
Teknik çizimler 🙂

İlk çizimde gördüğünüz gibi yükün tamamı alttaki uzun çubuğa geleceğinden onun daha sağlam olması gerekiyor. Çubukların bağlantıları dişli vida ve somunla sağlanıyor, kırmızı bölümler bağlantı somunları temsil ediyor.

Çubukların yapımından sorumlu çelik firması tasarımda bir değişiklik yaptı ve çubukları ikinci çizimde görüldüğü gibi iki kısa çelik çubukla değiştirdi.

Bir çubuk ve iki somun. Bu şekilde her bir somun bulunduğu platformun ağırlığını taşımak zorunda. İkinci durumda ise bir somun her iki platformun da ağırlığını taşımaya zorlanıyor.

Bu küçük ayrıntıyı profesyonel firmaların ikisi de fark edemedi ve dans yarışmasının olduğu bir gece yüke dayanamayan somunlar kesildi ve platform çöktü. Böyle bir kazanın tek sebebi yanlış bir matematik hatası.

Mahkeme yıllarca devam etti ve mühendislik bürosunun aleyhinde sonuçlandı, mühendislerin lisansları iptal edildi.

Aşağıdaki videoda yaşanan felaket ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Murat Öz

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı