Alphonse Bertillon: İnsanları Ölçerek Suçluları Teşhis Etme Biçimini Değiştiren Dedektif

19. yüzyılın sonlarında, mükemmel bir dedektif dendiği zamanlarda akla ilk olarak Sherlock Holmes gelirdi. Yine de, yazar Sir Arthur Conan Doyle bile Holmes’un “Avrupa’daki en başarılı ikinci uzman” olduğunu yazar. Bir numaralı olan kişi ise Alphonse Bertillon adlı Fransız bir polis memuru idi.

Alphonse Bertillon, Holmes’tan daha etkili olduğunu defalarca kanıtladı. Ancak sadece bununla da kalmadı. Adli tıp biliminde günümüzde yer alan bir çok kavramı da tanıttı. Ancak bunu oldukça ilginç ve çoğu zaman da tartışmalı bir yöntem ile başaracaktı.

Alphonse Bertillon: İnsanları Ölçerek Suçluları Teşhis Etme Biçimini Değiştiren Dedektif
Alphonse Bertillon sabıka fotoğrafını 19. yüzyılın sonlarında geliştirdi. Sonrasında da kendi üzerinde test etti.

Alphonse Bertillon Kimdir?

Alphonse Bertillon, antropometrist Adolphe Louis Bertillon’un oğluydu. Antropometri, günümüzde genellikle antropoloji, fizyoloji, ergonomi, spor bilimleri, moda tasarımı, tıp gibi alanlarda kullanılmaktadır. İnsan vücudunun ölçüleri ve boyutlarıyla ilgilenen bir bilimdir. Ancak temelinde antropometri tarihi karanlıktır. Bunun nedeni bu bilimin aynı zamanda egemen ülkeler tarafında, sözde “ilkel” insanları incelemek için de yaygın olarak kullanılmasıdır.

Akıllı ancak dik başlı bir çocuk olan Alphonse Bertillon’un hayatı, babasının onu Paris polis departmanına yerleştirmesinin ardından değişecekti. Tekrarlayan formları doldurma ve dosyalama işi, onun için fazlasıyla sıkıcıydı. Buna bir çözüm ararken babasının yolundan gitmeye karar verecekti.

Şüphelileri ölçmek, Bertillon yönteminin en sıkıcı kısımlarından biriydi. 
Bu 1893 çizelgesinde Bertillon, doğru ölçümlerin nasıl yapılacağını anlatıyor.

Alphonse, babasının çalışmalarından insanların özelliklerinin ölçülebileceğini ve suçluların fiziksel olarak “normal” insanlardan farklı olduğunu öğrenmişti. Ek olarak, Quetelet’in çalışmasından, insan özelliklerinin ölçümlerinin istatistiksel olarak ilgili gruplara düşme eğiliminde olduğunu biliyordu. Hesaplamalarına göre herhangi iki suçlunun tam olarak aynı fiziksel ölçülere sahip olmasının olasılığı dört milyonda bir kadardı.

Alphonse Bertillon: İnsanları Ölçerek Suçluları Teşhis Etme Biçimini Değiştiren Dedektif
1909 tarihli bir çizelgede Bertillon, insanlar üzerindeki benzersiz tanımlayıcı özellikleri detaylandırdı.

Bunun sonucu olarak suçluların baş çevresi, kol açıklığı, ayak ve parmak uzunluğu dahil olmak üzere 11 benzersiz ölçümünü not almaya başladı. Sonrasında da ölçümlerin şüphelileri teşhis etmede kullanılmak üzere katalogladı. Alphonse daha sonra fikirlerini bir öneri olarak da yazdı.

Günümüzde bu fikir mantıklı gelmese de, tüm bunların parmak izleri, kan grupları ve DNA’nın suçlulara dair bilgi verdiği evreden çok önce olduğunu hatırlayalım. Bu nedenle Bertillon yöntemi başta olmasa bile kısa sürede kabul gördü. Sonucunda suçluları yakalamak için sistemli bir metot gibi gözüküyordu. O zamandan sonra da polisler yakalanan zanlıları ölçmeye ve ölçümleri kataloglamaya başladılar.

Alphonse Bertillon: İnsanları Ölçerek Suçluları Teşhis Etme Biçimini Değiştiren Dedektif
910’larda Bertillon yöntemini öğrenen bir Fransız polis sınıfı.

Bertillon, Fotoğrafı İlk Kez Dedektiflik Çalışmalarına Dahil Etti

Bertillon’un yöntemi ölçümlerle bitmedi. Ayrıca fiziksel detaylarına eşlik etmesi için her suçlunun bir fotoğrafını kataloglara eklemeye karar verdi. Günümüzde sabıka fotoğrafı olarak bilinen bu görüntüler, her bir şüphelinin yüzünü ve profilini içeriyordu. Kısa süre içinde Bertillon’un sabıka kaydı yöntemi, ölçüm sisteminden bile daha popüler hale geldi. Kendi adını taşıyan sistemi (Bertillonage) dünya çapında tanındı, ancak özellikle Avrupa’da popüler oldu.

Alphonse Bertillon: İnsanları Ölçerek Suçluları Teşhis Etme Biçimini Değiştiren Dedektif
Alphonse Bertillon’un çalışmalarını gösteren bir sergi

Bertillon, sabıka fotoğrafları ve ölçümlerin yanı sıra, fotoğraf kullanarak suç mahallerini belgelemek için metrik fotoğrafçılık olarak isimlendirilen bir yöntem de geliştirdi. Bertillon bu sistemi ile, kullanıcının belirli bir alanın boyutunu ve içindeki nesnelerin yerleşimini tam olarak yeniden oluşturmasını veya temsil edilen nesneyi ölçmesini sağlamayı amaçladı ve bunu başarı ile uyguladı.

Alphonse Bertillon Yöntemi Neden Terk Edildi?

Alphonse Bertillon: İnsanları Ölçerek Suçluları Teşhis Etme Biçimini Değiştiren Dedektif
Bertillon, yükseğe monte edilmiş tripodu ile cinayet kurbanlarının kuş bakışı fotoğraflarını çekti

Bertillon’un sistemi yaklaşık 20 yıl kadar uygulamada kaldı. Aslında terk edilme nedeni yapılma nedeniyle hemen hemen aynıydı. Bir noktada, on binlerce kartı kaydetmek, sürdürmek ve aramak çok zorlaştı. Ayrıca bu sistemin kullanımı zor ve zaman alıcıydı. Polis, ölçüm araçlarını düzenli olarak yeniden kalibre ettiklerinden emin olmak zorundaydı ve bunu yalnızca eğitimli bir teknisyen doğru biçimde yapabilirdi.

Alphonse Bertillon yönteminde her suçlu için benzer kartların doldurulması gerekiyordu.

Sistemin karmaşıklığının ötesinde, başka sorunlar da vardı. Sonuçta insan yıllar içinde değişir. Bu nedenle sistem eski şüpheliler için işe yaramıyordu. Ayrıca Alphonse Bertillon’un karıştığı bazı davalar şöhretine gölge düşmesine neden olacaktı. Bunların en başında da Dreyfus Olayı yer alıyordu.

Bertillon’un el yazısı analizi konusunda bir uzmanlığı yoktu. Aynı zaman da ne yazık ki sağlam bir matematik kavrayışına da sahip değildi. Ancak Bertillon uzman olarak çağrıldığı mahkemede, karmaşık bir matematiksel ölçüm sistemi kullanarak, Dreyfus’un suçlu bulunmasına neden oldu.

Sonucunda Alfred Dreyfus haksız yere casusluk şüphesiyle tutuklandı. Bertillon’un itibarı da Dreyfus olayına karışması nedeniyle lekelenecekti. ( Detaylar burada: Dreyfus Olayı Matematik Ve Adalet İlişkisini Bir Kere Daha Anımsatıyor)

Sonuç Olarak;

20. yüzyılın başlarında, Bertillon’un antropometrik yöntemi gerilemeye başladı. Polis departmanları bunun yerine parmak izi almaya yöneldi. Ancak kendisi sabıka kaydı ve olay yeri fotoğrafları gibi kavramları ilk kullanan kişi olması nedeniyle günümüzde hala adli tıp biliminin kurucularından biri olarak hatırlanmaktadır. Yazının devamında göz atmak isterseniz: Suçla Mücadele İçin Matematik İşimize Nasıl Yarar?Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Göz Atınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu