Öldüren Matematik Hataları: Kapı Menteşeleri

Anlatacağımız olay 1942 yılında Boston şehir merkezinde bulunan ünlü Cocoanut Grove isimli gece kulübünde meydana geldi. Dönemin popüler mekanlarından birisi olan Cocoanut Groove’da olayın yaşandığı gece babalar günü nedeniyle yaklaşık 600 kişilik kapasitesine rağmen yaklaşık 1000 kişi vardı. İnsanlar neredeyse kıpırdayamıyordu ancak başlangıçta kalabalık dışında bir sorun görünmüyordu.

Mekânda görevli bir genç elektrik prizini bulmaya çalışırken önünü görebilmek için bir kibrit çaktı. O sırada yanlışlıkla etrafta bulunan çabuk tutuşabilen dekorlardan biri alev aldı ve kulüp bir anda dumanla doldu. Birçok güvenlik ihlali ve kapasitenin üzerinde içerde kişi olması durumu bir yana kulüp kuru çam yapraklarıyla dekore edilmişti daha da kötüsü ölümlere sebep olan durum ise kulüp çıkış kapısının içeri doğru açılıyor olmasıydı.

Sonuçta 492 kişi o gece hayatını kaybetti. Bu Amerika’da yaşanan en büyük yangın felaketlerinden biri olarak tarihe geçti.

Ancak, aslında insanların ölümüne sebep olan yangın değil kapı menteşeleriydi.

Yangın esnasında insanlar panik halinde çıkış kapısına akın ettiler ve çıkmak için kapıyı zorladılar fakat kapının içeri doğru açılır olmasından dolayı, kapıyı açamayıp orada sıkışıp kaldılar. Olaydan sonra itfaiye şefi, eğer kapı içeri açılır olmasaydı 300’den fazla kişiyi kurtarabileceklerini ifade etti.

Bu olay maalesef içe açılan kapıların sebep oldu ölümlerin ne ilkiydi ne de sonuncusu oldu. Iroquois tiyatrosu, Lakeview ortaokulu, Triangle Shirt Waist fabrikası, Beverly Hills kulübü, Dupont Plaza oteli, vakalarının hepsinde insanların ölmesine sebep kapılan yanlış yöne açılıyor olmasıydı!

Matematiksel

 

Yazıyı Hazırlayan: Murat Öz

Sistemin eğitim modelinde, sistemin öngördüğü şekilde yetişen ve sistemin olmazsa olmaz olarak lanse ettiği diplomayı, sistemin dikte ettiği şartlarla alabilmek için 19 yılını vermiş mühendis adayı. Sistemin içinde, siteme rağmen iyi şeyler yapmaya ve zihnen ayakta kalmaya çalışan biri. Kimine göre normal, kimine göre paranormal.

Bunlara da Göz Atın

Bilimsel Olarak İncelenmiş 4 Deha Beyni ve Ortaya Çıkan Bilgiler

Çoğu insan büyük büyük düşünürlerin zihinlerini merak eder. Mesela Einstein, bize kazandırdığı görelilik teorisini piyanonun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');