İlginç Sorular ve Bulmacalar

Soduku’dan Sıkılanlar İçin Bir Öneri: Apartmanlar Oyunu

Zekâ oyunları dünyasında Latin karelerini (satır ve sütunlarda rakam tekrarı olmadan 1’den n’e rakamlarla dolu kareler) çözme mantığında birçok farklı oyun yer alır. Bunlardan en popüler olanı elbette bir çok kişinin keyifle çözdüğü sudokudur. Apartmanlar oyunu, Latin karesi kökenli oyunların en ilginçlerinden. İlk kez Japon oyun dergilerinde yayımlandı. 1992’de New York’ta düzenlenen ilk Dünya Zekâ Oyunları Şampiyonası’nda yer alan apartmanlar oyunu devamında daha geniş kitlelere ulaştı. Sudoku kadar popüler olmasa da günümüzde seveni oldukça fazla. Bu yüzden ufak kural değişiklikleriyle apartmanlar oyununun birçok türevi ortaya çıkmış durumda. Apartmanlar oyununu internette ve yabancı kaynaklarda “skyscrapers” adıyla bulabilirsiniz.

Apartmanlar Oyunu Nasıl Oynanır?

1) 1’den itibaren rakamları (her satırda ve her sütunda kaç kare varsa o kadar rakam olacaktır) diyagramdaki kutulara sadece bir kez olacak şekilde yazın. Her rakam, yüksekliği o rakam kadar olan bir apartmanı temsil eder. ( 4 sayısı 4 katlı bir apartman gibi)

2) Dışarıda verilen sayılar o yönden bakıldığında görülebilen apartman sayısını verir. Gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da yüksek katlı bir apartmanın arkasında kalan alçak katlı apartmanları göremeyiz. Yüksek bir apartmanın önünde de alçak bir apartman var ise ikisini de görebiliriz. Sayıları yerleştirirken bu bilgiyi temel almanız gerekmektedir. Yani kenarlarda gördüğünüz 1 rakamı o açıdan baktığınızda sadece bir apartman görüleceği, 2 rakamı sadece 2 apartman görüleceği anlamına gelir.

3) Apartmanlar oyununda sorular çözülürken genelde önce yüksek apartmanların yeri tespit edilir. Karelerin içine olasılıkları not etmek, birçok soru türünde olduğu gibi apartmanlar oyununda da işinizi kolaylaştıracaktır. Aşağıdaki çözümlü örneği incelersek 4 yazan sütunda 1, 2, 3, 4 katlı apartmanların tamamı görülebilirken, 2 yazan satırda 3’ün arkasındaki 1 ve 2 katlı apartmanlar görülemiyor.

Oyunu online olarak oynamak isterseniz

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler