Anasayfa » BEYİN JİMNASTİĞİ » Köprü Bilmecesini Çözebilir misiniz?

Köprü Bilmecesini Çözebilir misiniz?

Aslında bu bilmece birçok kişi için tanıdıktır ve farklı anlatım biçimleri ile farklı kaynaklarda soruyu ve çözümü okumuşsunuzdur. Ancak unutmayın sizin biliyor olmanız herkesin bildiği anlamını taşımaz.

Öncelikle bilmeceyi buradan bir kere daha yazalım. Ardından sizi keyifli bir animasyon yardımı ile aynı bilmeceyi ve çözümünü anlatan aşağıdaki videoya davet edelim.

Bilmece şu şekilde…Önlerindeki bir köprüyü geçmeye karar vermiş 4 adam var. Hepsi köprünün aynı tarafında. Bütün adamları karsı kıyıya geçirmek için yalnızca 17 dakikanız vardır.

Ellerinde bir tek fener var. Gece olduğu için en fazla 2 kişi köprüden geçebilir. Köprüden kim geçerse geçsin feneri biri taşıyacak ve geri getirecektir.

Adamların her birinin hızı farklıdır. Köprüyü geçen çiftlerden biri daha hızlı dahi olsa yavaş olanın hızında geçebilir.

1.Adam: Köprüyü 1 dakikada geçiyor.

2.Adam: Köprüyü 2 dakikada geçiyor

3.Adam: Köprüyü 5 dakikada geçiyor.

4.Adam: Köprüyü 10 dakikada geçiyor.

Bu adamlar nasıl 17 dakikada bu köprüyü geçebilir?

İşte bu da videomuz…( otomatik başlamaz ise lütfen dil seçeneklerinden Türkçeyi seçiniz)

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

2 Yorumlar

  1. Avatar

    Merhaba,

    “Ellerinde bir tek fener var. Gece olduğu için en fazla 2 kişi köprüden geçebilir. Köprüden kim geçerse geçsin feneri biri taşıyacak ve geri getirecektir.” paragrafındaki son cümle bana göre hatalı. Feneri taşıyan kişi dönüş yolunda da aynı kişi olmak zorunda gibi bir anlam çıkıyor. Anlam o şekilde olduğunda da çözüm mümkün olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.